Dziękując za cud. Dwa lata po nawałnicy w Rytlu stanie pomnik-kapliczka

Piotr FurtakZaktualizowano 
Pomnik, a może nawet kapliczka stanie za kilka tygodni na Zarzeczu w Rytlu. Ma być to dar wdzięczności mieszkańców miejscowości dla Matki Bożej za to, że ocaliła wieś przed tragedią o wiele większą niż przewrócone drzewa czy zniszczone budynki. W nocy z 11 na 12 sierpnia w Rytlu, wsi, która stała się symbolem nawałnicy, nikt przecież nie zginął, chociaż trudno było w to uwierzyć, patrząc na spustoszenie dokonane przez wiatr.

Kapliczka stanie przy ulicy Dworcowej, w miejscu, gdzie przez wiele lat stawiano ołtarz na Boże Ciało. Jeszcze dwa lata temu rosły tu potężne klony i jedna jodła. Po nawałnicy klony, które w porównaniu do iglaka wyglądały niczym olbrzym z przygód Guliwera - runęły. Jodła przetrwała i ma być symbolem życia.

Czytaj także

Dowód wdzięczności rytlan powstanie z drewna bukowego. To dar leśników, którzy przywieźli je do Rytla z okolic Charzyków. Drzewo jest ociosane, martwe jak okoliczne lasy. Budową kapliczki zajął się Jan Sabiniarz, architekt, malarz, poeta z Powałek w gminie Chojnice. Dach na kapliczce przekrzywiony, bo przecież wiatr… Wewnątrz kapliczki znajdzie się figurka Matki Bożej. Autorem samej figurki ma być Henryk Żychski, rzeźbiarz z Chojnic.

Część ludzi twierdzi, że to las ocalił Rytel przed większym nieszczęściem, wielu mieszkańców Rytla mówi jednak o tym, że to Matka Boża

- mówi sołtys Romanna Czułowska. - We wsi mamy kościół pod wezwaniem NMP Królowej Różańca Świętego. Przez naszą miejscowość przeszło epicentrum nawałnicy. Dookoła ludzie ginęli, a u nas ofiar śmiertelnych nie było. Stąd też pojawił się pomysł postawienia kaplicy.

Nawałnica na Pomorzu: Wojsko pomaga strażakom w Rytlu [ZDJĘCIA]

Przy miejscu upamiętniającym wydarzenia sprzed dwóch lat znajdzie się też potężny kamień. Przywieziono go aż z Niw, w okolicach Zamartego (kujawsko-pomorskie). W okolicach Rytla takich kamieni nie ma. Na kamieniu znajdzie się napis. Jakiej treści? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo. Być może pojawi się fragment któregoś z wierszy autorstwa Jana Sabiniarza. Twórca pomnika po nawałnicy napisał kilka wierszy poświęconych tragedii, która się wówczas rozegrała w Borach Tucholskich.

„Drzewa nie mogą pojąć co się stało/ Te, co zostały - jedno drugie wspiera/ Od brzóz bezlistnych jakże dzisiaj biało/ Bezręki olbrzym oka łzą spoziera” - pisał rzeźbiarz i poeta w jednym z nich.

Czytaj także

Jan Sabiniarz do zrobienia kaplicy nie został zaproszony przypadkowo. Już wcześniej podobny „pomnik” jego autorstwa stanął w pobliskim Lotyniu. Tam zamieszczono figurę Chrystusa. Lotyń, to miejscowość, o której dwa lata temu również było bardzo głośno. To mieszkańcy tej miejscowości, nie zważając na własny dobytek ruszyli przez powalone drzewa w kierunku Jeziora Śpierewnik. Wiedzieli, że właśnie tam, głęboko w lesie w okolicach Suszka, są harcerze, którzy będą potrzebowali pomocy.

Wiemy, kto nam pomógł

Z sołtys Rytla rozmawiamy w miejscu, gdzie kaplica ma powstać. Obok przechodzi starsza kobieta.

- Pani Krystyno, powie pani redaktorowi, kto ocalił mieszkańców Rytla podczas nawałnicy - Romanna Czułowska zaprasza do rozmowy.

Kobieta zatrzymuje się…

- Kto ma wiedzieć, dobrze wie, skąd przyszła pomoc - mówi pani Krystyna. - Na Gdańskiej drzewo spadało na środek domu i zawisło na przewodach elektrycznych. Nic się nie stało. Tak samo w innym miejscu - wielka brzoza. Zatrzymała się na kablach i nawet cegła nie spadła. Na pewno ktoś nam pomógł. Nie chcę mówić głośno kto, ale swoje wiem…

Wprawdzie kobieta nie mówi wprost, ale jasno daje do zrozumienia, że bez interwencji z niebios wszystko mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Podobnie zresztą mówi pani Zofia, inna z rytlanek. Ona doskonale pamięta tę feralną noc.

Czytaj także

- Wyszłam na środek pokoju, bo się strasznie bałam - opowiada kobieta. - Przykryłam się kocem z psem i się modliłam. Mówiłam „Pod Twoją obronę”. Nie jestem przesadnie religijna, nie należę do moherów, ale - jak to mówią: jak trwoga, to do Boga.

Kiedy to wszystko się skończyło i pani Zofia wyszła z domu zobaczyła wielki szpaler drzew ułożonych między budynkiem gospodarczym a domem. Jakim cudem nie spadły na budynki? Nikt nie potrafi tego racjonalnie wytłumaczyć.

- Jesteśmy coś winni Matce Bożej - twierdzi pani Zofia. - Chociażby w ten sposób możemy podziękować.

Palec Boży

Łukasz Ossowski, były już sołtys Rytla, ma swoją teorię na temat bożej ingerencji.

- Od samego początku mówiłem, że to „palec Boży” - mówi człowiek, dzięki któremu o Rytlu mówiono w całej Polsce. - Przy tej skali zniszczeń fakt, że tylko tyle osób zginęło w nawałnicy możemy rozpatrywać jedynie w kategoriach cudu. Każdy ma prawo do własnej interpretacji, ale ja sam, jako osoba wierząca skłaniam się do tego, że coś spowodowało, iż ofiar nie ma dużo, a w Rytlu przecież nikt nie zginął. Tuż po nawałnicy widziałem, jak wyglądały domki letniskowe przy ulicy Wczasowej, Sosnowej, Letniskowej… Tam często drzewo przełamywało domek na pół, a ludzie, poza drobnymi obtarciami nie doznali żadnych poważniejszych obrażeń.

Oczywiście były żołnierz zdaje sobie sprawę z tego, że będą tacy, którzy popukają się w czoło i będą śmiali się z sakralizowania nawałnicy.

- Pewnie ateiści powiedzą, że zwariowaliśmy, bo wszędzie doszukujemy się wpływu Boga i Matki Bożej - mówi Ossowski. - Dla nas, ludzi wierzących, jest oczywiste, że to, co się wydarzyło mogłoby mieć zdecydowanie gorsze skutki.

Biurokracja i kaplica

Mieszkańcom Rytla marzyło się, żeby kaplica-pomnik oficjalnie zostały odsłonięte 11 sierpnia, w drugą rocznicę nawałnicy. Teoretycznie wydawało się to proste. Wprawdzie pomnik ma stanąć na terenie należącym do gminy Czersk, ale Przemysław Biesek-Talewski, burmistrz Czerska, od samego początku deklarował pełne wsparcie dla tej inicjatywy. Aby ustawić kapliczkę w takiej formie, nie wymagano pozwolenia na budowę. Co więcej sołtys Czułowska osobiście pojechała do starostwa w Chojnicach, aby poprosić urzędników o rozpatrzenie wniosku w możliwie najkrótszym terminie. Otrzymała od nich deklarację, że tak faktycznie się stanie. Niestety, temat utknął w Czersku.

- 29 maja byłam z pismem w urzędzie. Burmistrz od razu powiedział „tak” - mówi Romanna Czułowska. - Niestety, ze względu na biurokrację nie zdążymy w sierpniu. Na szczęście mam podkładkę w postaci dokumentów potwierdzających termin mojego spotkania z burmistrzem w sprawie pomnika. Niby wszystko dzieje się zgodnie z przepisami i terminy są dotrzymywane, ale najwyraźniej nikomu w czerskim urzędzie nie zależało na tym, abyśmy zdążyli.

Tragedia w powiecie chojnickim. Ogromne zniszczenia w lasach...

Dopiero w tym tygodniu sołtys dostała właściwą mapkę, na którą Jan Sabiniarz będzie mógł nanieść projekt. Realnie oznacza to, że kapliczka będzie mogła być ustawiona nie wcześniej niż w połowie września, a przecież już w niedzielę druga rocznica pogodowego armagedonu, który na stałe wpisał się w historii urokliwej miejscowości położonej przy „berlince”.

Antyczerska łatka

W Rytlu doskonale wiedzą, skąd urzędnicza „nierychliwość”. Temat utworzenia gminy Rytel jest na tapecie od wielu miesięcy i prawdopodobnie szybko nie ucichnie, tym bardziej że MSWiA w tym roku nie opowiedziało się ani na „tak” ani na „nie”. To właśnie separatystyczne dążenia rytlan doprowadziły do tego, że na Łukasza Ossowskiego, który przez niektórych był określany nawet jako „sołtys Polski”, wylała się lawina hejtu. Ostatecznie zgodę na zostanie sołtysem wyraziła emerytowana policjantka. Romanna Czułowska ma swoje zdanie na temat podziału gminy, ale boi się go publicznie wypowiadać. Nie chce, żeby ktoś zarzucał jej, że jest za albo przeciw. Wystarczyło jednak, że nowa sołtys została „namaszczona” przez Łukasza Ossowskiego i przyklejono jej „antyczerską łatkę”.

Dwa lata po tym gdy wiatr, niczym wytrawny żniwiarz wykosił miliony drzew, smutny, ponawałnicowy krajobraz zaczyna przybierać kolorów.

- To bardzo szybko odrasta - mówi pani Krystyna spotkana przy placu, gdzie ma stanąć kapliczka. - Jeszcze nie tak dawno to wszystko było puste. Teraz robi się zielono.

Zamiast odsłonięcia kaplicy w niedzielę w Rytlu będzie koncert. Zagra zespół, którego nazwa doskonale wpisuje się w rytelski krajobraz. Cisza Jak Ta zabrzmi w kościele w Rytlu o godzinie 18.

Zobaczcie zdjęcia naszego fotoreportera, wykonane prawie rok po tragedii w czerwcu 2018 roku.

Rocznica nawałnicy na Pomorzu z 11 sierpnia 2017 roku >>>

Zobacz także:

Nawałnica 2017 na Pomorzu. Pierwsza rocznica tragicznej nawa...

Andrzej Duda z małżonką sadzili drzewa w nadleśnictwie Rytel

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Materiał oryginalny: Dziękując za cud. Dwa lata po nawałnicy w Rytlu stanie pomnik-kapliczka - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość z gramatyką - haha
9 sierpnia, 14:25, Gość:

i nadal nasz sołtyska najeżdżą na władze Czerska i głupoty opowiada w gazecie. Wszyscy wiedzą że pomnik nie stanie na czas bo sołtyska wadliwy wniosek z błędami złożyła. Szkodzicie waszym postępowaniem mieszkańcom Rytla i Rytlowi.

Wadliwy to masz mózg:-))

Przeczytałeś co napisałeś ??? haha

Pierwszy wers - pierwsza klasa - widzę że na lekcje z gramatyki gościu nie chodziłeś :-))) haha

M
Mirosław

Do gościa co napisał bzdury odnośnie złożonego wniosku. Chciałbym użyć innych słów - bardziej dosadnych, ale mi nie wypada.

A więc nie masz żadnego pojęcia jak to wyglada jeżeli chodzi o składanie wniosku. Czy Pani Sołtys jest właścicielem gruntu na którym ma stanąć pomnik ? Czy złożyła wniosek z błędami ??? Z tego co wiem to nie, więc jakim prawem miała to zrobić... Pani Sołtys złożyła wniosek do Czerska, a dalej Urząd Gminy miał złożyć swój wniosek do Starostwa w Chojnicach. Nie dość że Urząd tego nie zrobił w odpowiednim terminie i nie wyslal kompletu dokumentow to jeszcze po interwencji ze Starostwa w sprawie dostarczenia reszty dokumentacji - co najdziwniejsze.... wniosek w całości wycofał. Później był szum w mediach że to i tamto... Urząd Gminy w Czersku nie wiedząc jak to odkręcić stali się pośmiewiskiem. Co tu dużo pisać. Obojętnie co ktoś zrobi to Wam źle. Jesteście marudami i wszystko negujecie. Paru cwaniaków ukrytych za telefonami w kolejce do pośrednika żeby się podpisać szczeka i nie może się wyszczekać. Niech na tym pomniku jest Matka Boska, baba jaga jak następny mądry napisał, czy trąbka. Niech każdy wierzy w co chce. Ważne że coś się robi, coś się dzieje teraz w Rytlu. A Wy wszyscy niezadowoleni - po prostu nie macie jaj. Cieniasy z kompleksem przyrodzenia.

G
Gość

a na pomniku czarownica na miotle :) :)

G
Gość

Brawo!! W sedno. Oni lubi a wokół siebie szum medialny i i brylować przed kamerami. Teraz nawet Boga i Matkę Boską w to mieszają.

G
Gość

Bóg położył swój palec przed wsią i powiedział "Ta Wieś ocaleje. I tak się stało. I Bóg wiedział, że to bylo dobre" Palec!!!! Kurrr.... ludzie sredniowiecze się skończyło. Nikt w to co się dzieję nie ingeruje. Może tylko rusek Putin.

G
Gość

ludzie dajcie juz spokój tej nawałnicy bo osmieszacie sie na cały kraj. wszyscy sie z was smieja a wasz kolega wojciu kiełek ma Cracje ze pomysłodawcy kapliczki sa chorzy psychicznie-tak napisał.Co ma wspólnego Matka Boska i niebiosa z kataklizmem gdzie zgineli ludzie?Czego sie chwalicie ze nikt nie zginął? A młode dziewczyny w Suszku? Przecież to tak jakby w Rytlu było. Jesteście pajacami!!

G
Gość

:)

G
Gość

i nadal nasz sołtyska najeżdżą na władze Czerska i głupoty opowiada w gazecie. Wszyscy wiedzą że pomnik nie stanie na czas bo sołtyska wadliwy wniosek z błędami złożyła. Szkodzicie waszym postępowaniem mieszkańcom Rytla i Rytlowi.

a
antygłupota

Co wy tu znowu za głupoty wypisujecie? Znowu celebryta sie promuje w gazetach. Nie było żadnego hejtu, to wymysł byłego sołtysa. Nie przedstawił tych hejtujących wpisów, nie ukarano nikogo za hejt, bo hejtu nie było. Tak jak były sołtys nie umiał i nie chciał wspólpracować z władzami Czerska, tak kontynuuje to obecna sołtyska. Nikt jej łatki nie przypiął, oni sami swoim zachowaniem sobie szkodzą i szkodzą Rytlowi. Rytlanie żadnej gminy bankruta nie chcą, a jedynia nieliczna grupka osób i to na dodatek nie rodowitych Rytlan próbują na siłę tworzyc gminę biedną aby sobie zapewnić stołki i dzieciom.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3