Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy – Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.
Wikipedia donosi, że Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla niej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.
Zajrzeliśmy do gminy Chojnice. Wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański w asyście dyrektorki Gminnego Zespołu Oświaty Bernadety Zimnickiej i radnych wręczył wyróżniającym się nauczycielom i dyrektorce - nagrody z okazji ich święta. W tym roku po raz pierwszy wójt nie mógł wręczyć takiego wyróżnienia pracownikom obsługi, których zawsze też w gminie zauważano. To efekt zmiany przepisów.
Dziesięcioro nauczycieli z uśmiechem odebrało słoneczniki, symbol gminy Chojnice, oraz po 2 tys. zł netto. Jak na nauczycieli przystało, nie mieli kłopotów, by opowiadać o nauczanych przedmiotach, szkole i swoich uczniach.