Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Wolności Podatkowej. Kończymy pracować na państwo. Zaczynamy na siebie. Jak to?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Na opłacenie wszystkich podatków pracujemy 161 dni. W 2019 roku Dzień Wolności Podatkowej wypadł 8 czerwca (w 2018 r. był to 6 czerwca).
Na opłacenie wszystkich podatków pracujemy 161 dni. W 2019 roku Dzień Wolności Podatkowej wypadł 8 czerwca (w 2018 r. był to 6 czerwca). Lucyna Nenow
Dzień Wolności Podatkowej przypada 10 czerwca, czyli o dwa dni później niż w zeszłym roku. Oznacza to, że w środę, dokładnie w 162. dniu roku, przestaniemy pracować na państwo, a zaczniemy tylko i wyłącznie na siebie.

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej w Polsce od 1994 roku.

Symboliczny moment, ale daje rządowi dużo do myślenia

W tym roku przypada 10 czerwca, tj. w 162. dzień roku, czyli na opłacenie wszystkich podatków pracujemy 161 dni. W 2019 roku DWP wypadł 8 czerwca (w 2018 r. był to 6 czerwca).

Dzień Wolności Podatkowej jest symbolicznym momentem, gdy przestajemy pracować dla rządu, a zaczynamy dla siebie i naszych rodzin. Do obliczenia DWP służy relacja udziału wszystkich wydatków w sektorze publicznego (tj. budżet państwa, wydatki samorządów, rządowe fundusze celowe itp.) do Produktu Krajowego Brutto.

Polecamy także: Dzień wolności podatkowej. 8 czerwca przestaniemy pracować na rząd, a wreszcie zaczniemy na siebie i najbliższych

- W tym roku zajęło nam o dwa dni dłużej niż w zeszłym, by pracować na wydatki państwa - komentuje Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.- Późniejszy Dzień Wolności Podatkowej wynika m.in. z tego, że dynamika planowanego wzrostu PKB będzie mniejsza od dynamiki wzrostu wydatków sektora finansów publicznych.

Ireneusz Jabłoński, ekspert Centrum im. Adama Smitha, komentuje, że, niestety, od lat znajdujemy się z Dniem Wolności Podatkowej praktycznie w tym samym miejscu, czyli na początku czerwca. Podkreślił, że ze względu na administracyjny zakaz działalności firm i zamrożenie gospodarki, trzeba będzie pod koniec roku ponownie przeanalizować dane, które pozwolą wyliczyć rzeczywisty DWP w 2020. Data 10 czerwca byłaby właściwa dla normalnego funkcjonowania gospodarki oraz zachowania rządu.

Prof. Robert Gwiazdowski zauważył, że (według danych OECD) tzw. klin podatkowy w Polsce dla małżeństwa z dwójką dzieci, w którym jeden małżonek zarabia 100 proc. średniego wynagrodzenia wzrósł między 2017 a 2018 rokiem aż o kilkadziesiąt procent. Dodał, że wynagrodzenie opodatkowane na poziomie zbliżonym do akcyzy łącznie z ZUS-em, składkami i podatkami jest dodatkowo potraktowane jedną z najwyższych stawek w Unii Europejskiej podatku VAT. Andrzej Sadowski dodał, że przywrócenie poprzedniego poziomu konsumpcji wymaga obniżenia podatku VAT w Polsce.

Andrzej Sadowski przedstawił trzy postulaty Centrum im. Adama Smitha z okazji DWP. Podkreślił, że są odpowiedzią na zapaść i nadchodzący kryzys.

Dzień Wolności Podatkowej. Jak zwiększyć motywację obywateli do wytężonej pracy?

Pierwszym postulatem jest uwolnienie pracy od opodatkowania ZUS, składkami i podatkami. Minimum to zwolnienie z obciążeni dodatkowej pracy oraz pracy w nadgodzinach, aby zwiększyć motywację obywateli do wytężonej pracy. Drugim postulatem jest likwidacja tzw. podatku Belki, który przy realnie zerowych stopach procentowych oraz wysokiej inflacji jest dziś podatkiem od inflacji. Rząd ma rosnące potrzeby pożyczkowe. Likwidując podatek od zysków kapitałowych, a dziś od inflacji może zwiększyć zainteresowanie swoimi papierami dłużnymi i tym samym zrepolonizować ług. Trzecim postulatem jest utrzymanie zwolnienia z ZUS dla mikroprzedsiębiorców (samozatrudnionych), a docelowo przeniesienie ich do systemu KRUS.

Działalność mikroprzedsiębiorców jest podobna co do skali o działalności rolniczej, dlatego należy zrównać te grupy zawodowe w zasadach ubezpieczenia społecznego oraz płaconych podatków.

Polecamy także: Dzień Wolności Podatkowej [KIEDY, CO OZNACZA]

Premier wielokrotnie powoływał się na Dzień Wolności Podatkowej Centrum im. Adama Smitha i wyrażał wolę, aby dzień ten wypadał coraz wcześniej w Polsce. "Jesteśmy gotowi do pracy ze wszystkimi, którzy chcą dokonać zmian podatków na korzyść obywateli i przedsiębiorców, dzięki czemu zyska, a nie straci nasze państwo.

W Europie najwcześniej cieszą się na Cyprze i Malcie z Dnia Wolności Podatkowej

Najwcześniej w Unii Europejskiej "Dzień Wolności Podatkowej" obchodzą: Cypr, Malta i Irlandia. Polska znajduje się pod tym względem w tym samym miejscu co Hiszpania. Specjaliści z CAS zauważają jednak, że możliwe, iż potrzebne będą dodatkowe obliczenia, bo w tych nie uwzględniono jeszcze lockdownu spowodowanego epidemią.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska