Zwiedzamy Muzeum Auschwitz-Birkenau
Każdy Polak po ukończeniu szkoły wie czym były obozy w Oświęcimiu i Brzezince, a także jakie emocje i tragiczna historia się z nimi wiąże. Jednak dopiero gdy zobaczy się to miejsce na własne oczy, posłucha się przewodnika i poczyta opisy przy ekspozycjach można sobie wyobrazić ogrom tej tragedii.
Na zwiedzanie trzeba poświęcić ponad 3,5 godziny. Można wybrać się indywidualnie lub w zorganizowanej grupie. Jednak obojętnie jaką formę się wybierze, warto się tam wybrać.
Przeczytaj również: Podczas urlopu na Helu warto odwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża
Auschwitz-Birkenau to zespół niemieckich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości istniejący w latach 1940-1945. W 1940 na tych terenach władze niemieckie utworzyły obóz przeznaczony początkowo do osadzania więźniów politycznych i opozycji, głównie Polaków. Rozbudowywany był potem stopniowo w główne miejsce masowej eksterminacji około miliona Żydów z całej Europy, a także wielu Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości.
Nazwy Auschwitz i Birkenau są niemieckimi odpowiednikami polskich nazw Oświęcim i Brzezinka, stosowanymi po agresji Niemiec na Polskę w 1939
Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
O szczegółach dotyczących zwiedzania, cen oraz dojazdu można przeczytać na oficjalnej stronie muzeum: www.AUSCHWITZ.org.pl
Czytaj e-wydanie »