Dzienne Domy Pobytu w pięciu miejscowościach w powiecie...

    Dzienne Domy Pobytu w pięciu miejscowościach w powiecie lipnowskim. Gdzie powstaną?

    Zdjęcie autora materiału

    Aktualizacja:

    Gazeta Pomorska

    Dzienne Domy Pobytu w pięciu miejscowościach w powiecie lipnowskim. Gdzie powstaną?

    ©Wojciech Alabrudziński

    W pięciu miejscowościach w naszym powiecie mają powstać Dzienne Domy Pobytu. Trwa procedura oceny wniosków o dofinansowanie projektów, w których zaplanowano utworzenie blisko 50 nowych domów dla seniorów.
    Dzienne Domy Pobytu w pięciu miejscowościach w powiecie lipnowskim. Gdzie powstaną?

    ©Wojciech Alabrudziński

    W Skępem, Chodorążku, Chrostkowie, Rachcinie i Złowodach mają powstać Dzienne Doby Pobytu dla seniorów. Gminy i instytucje czekają na rozpatrzenie wniosków.

    - Domy dziennego pobytu to ośrodki wsparcia przeznaczone dla osób niesamodzielnych ze względu na wiek bądź niepełnosprawność. Oferują opiekę, w tym posiłki, organizują zajęcia ruchowe, terapeutyczne, plastyczne i muzyczne, zapewniają dostęp do książek, mediów, organizują imprezy i spotkania towarzyskie.
    Funkcjonują przez cały rok, we wszystkie dni robocze, co najmniej przez 8 godzin dziennie. W każdym domu może przebywać do 30 podopiecznych. Ośrodki prowadzą samorządy lokalne, firmy i organizacje pozarządowe - tłumaczy Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

    Samorząd województwa rozdysponował dotąd wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego na działalność 41 domów dziennego pobytu w regionie. Jeden z nich działa już w Mokowie. Wkrótce powstaną kolejne - trwa procedura oceny wniosków o dofinansowanie projektów, w których zaplanowano utworzenie blisko 50 nowych domów dla seniorów.

    W Skępem wniosek złożyła placówka Wimed z Lipna. Jednym z obowiązków było posiadanie budynku, a nie budowanie go od podstaw. Gmina rozważała złożenie wniosków, ale brak pomieszczenia ograniczał prace, niestety, majątek został wcześniej wyprzedany. Placówka w Skępem ma powstać w dawnym hotelu Diana.

    Wniosek o dofinansowanie złożyła także gmina Chrostkowo.

    - Czekam na jego rozpatrzenie - zdradza wójt Mariusz Lorenc. - Placówka ma powstać w budynku, który dostosujemy do potrzeb. Miejsce w domu ma znaleźć trzydzieści osób.

    W Złowodach w gminie Wielgie również ma powstać dom dla seniorów.- Liderem projektu jest Dom Dziennego Pobytu w Mokowie, a gmina została partnerem tego przedsięwzięcia - stwierdza wójt Tadeusz Wiewiórski. - Będzie to przydatna forma pomocy zarówno dla seniorów z naszej gminy, jak i ich najbliższych. Będą mogli spędzać czas pod fachową opieką w gronie osób w podobnym wieku. Przewidziano rehabilitację, ale również usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Najważniejsze, by ludzie starsi nie zamykali się w domach. Teraz będą mieli okazję, by z niego wyjść i w sposób atrakcyjny spędzić czas.

    Wnioski mają zostać rozpatrzone w listopadzie.


    Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?    Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Komentarze

    Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej