Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Flagi. Patriotyczne uroczystości odbywają się w całym kraju

(PW)
Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Czy dziś wyobrażamy sobie Polskę bez bieli i czerwieni?
Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Czy dziś wyobrażamy sobie Polskę bez bieli i czerwieni? archiwum/Maria Eichler
Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Obchodzimy go już po raz dziesiąty. Polaków zachęca się, by świętowali Dzień Flagi w sposób radosny.

Święto wprowadzono na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Obchodzone jest między świętami: 1 maja - Świętem Państwowym (Świętem Pracy) i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy.

- Dzień Flagi RP, obchodzony 2 maja, stanowi dla nas zachętę, aby z dumą pomyśleć o narodowej tożsamości i wspomnieć o naszych rodakach, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością i niepodległością - napisał w przesłaniu biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Przeczytaj także:2 maja to Dzień Flagi Narodowej. Jak uczcimy je w Grudziądzu?

- Biało-czerwona może dumnie powiewać w miejscach publicznych i w naszych domach dzięki ogromnej daninie krwi i cierpienia minionych pokoleń, w tym żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, a także dzięki codziennej pracy każdego z nas. Dla nas, wierzących, ten dzień stanowi okazję, by dziękować Bogu za dar wolności i ojczystej ziemi, a także przypomnieć sobie o obowiązkach względem Ojczyzny" - czytamy w przesłaniu.

Bp Guzdek wyraża w nim uznanie i szacunek tym wszystkim, którzy w Dzień Flagi okażą poszanowanie dla symbolu Rzeczypospolitej Polskiej i będą się modlić o pomyślność dla naszego kraju.

2 maja organizowane są różnego rodzaju uroczystości i manifestacje patriotyczne. W ostatnich latach powszechnym stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński i jest kontynuowany przez jego następcę, Bronisława Komorowskiego.

Jako ciekawostkę podaje się fakt, że 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Bydgoszcz świętuje na zaproszenie prezydenta

Specjalne oświetlenie ratusza uruchomione zostanie wieczorem 2 maja.
(fot. www.bydgoszcz.pl)

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski zaprosił bydgoszczan do radosnego świętowania "Majówki z Polską", czyli Dnia Flagi oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Prezydent zwrócił się do wszystkich ogólnokrajowych organizacji samorządowych z prośbą o udekorowanie bądź symboliczne podświetlenie budowli lub miejsc. Bydgoszczanie mogą przyłączyć się do akcji, dzieląc się zdjęciami podświetlonych i udekorowanych obiektów w swoim mieście. Fotografie można wysyłać na adres: [email protected] do 7 maja.

Najciekawsze zdjęcia zostaną przesłane do Kancelarii Prezydenta RP. Oprócz Bydgoszczy do akcji "Majówka z Polską" włączyli się również m.in. mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Szczecina, Krakowa i Katowic.

Urząd miasta zachęca także bydgoszczan do wieczornego spaceru i obejrzenia z bliska największej i najbardziej efektownej flagi w mieście. Bydgoski ratusz, podobnie jak w latach poprzednich, 2 i 3 maja ozdobi biało-czerwona iluminacja. Świetlną flagę na gmachu będzie można podziwiać przez dwie noce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska