Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś pełnia księżyca. Czy zmienisz się w wilkołaka?

Oprac. Magdalena Walczak-Grudzka
Fot. sxc
Dziś (czwartek, 9 kwietnia) o godzinie 16.56 Księżyc znajdzie się dokładnie po przeciwnej stronie niż Słońce. Cały jego obszar zwrócony do Ziemi będzie oświetlony. Można będzie podziwiać Księżyc w pełni.

Księżyc od zawsze uważany był za niezwykłe ciało niebieskie. Wiele prehistorycznych i starożytnych kultur wyznawało Księżyc jako bóstwo. Do dziś astrologowie uważają, że wywiera on duży wpływ na ludzki umysł, którego to Księżyc jest symbolem.

Pełnia księżyca to niezwykle intensywna faza, budząca dość złowieszcze skojarzenia. Podczas pełni do głosu dochodzą ludzkie lęki i frustracje. Jesteśmy w tym czasie silnie podnieceni, jesteśmy bardziej skłonni podejmować działanie pod wpływem impulsu, emocji, instynktu, niż rozumu i rozsądku.

Pełnia sprawia, że lunatycy wędrują we śnie, zakochani są niespokojni i nie mogą wytrzymać bez swojej drugiej połowy.

W tym okresie nasze emocje są bardziej uwydatnione, zaś zahamowania społeczne - słabsze. Ujawnia się nasza prawdziwa natura, a czasami dochodzi do emocjonalnych wybuchów. Staje się przez to doskonałym czasem na terapię psychologiczną. Pełnia to dobry moment na wzmacnianie więzi z bliskimi, wyjaśnianie sobie pewnych spraw, otwartość, zaś nieodpowiedni na izolację czy introspekcje.

Pełnia wywiera także wpływ na nasz organizm. Rany silniej krwawią, a krwotoki trudniej zatamować. Dlatego nie poleca się przeprowadzania operacji w tym czasie. Za to szczególnie poleca się aplikowanie silnie działających ziół, na przykład zwalczających infekcje i wzmacniających naturalną odporność organizmu (cayenne, czosnek, jeżówka purpurowa itp.).

W okolicach Salzburga w Austrii kobiety o małych piersiach wystawiały je na światło pełni Księżyca.

Czas pełni jest również dobry na ścisły post. Organizm bowiem wówczas najlepiej przyswaja zawarte w wodzie składniki mineralne i mikroelementy.

Wielu ludzi uważa, że w noce, na które przypada pełnia Księżyca, popełnianych jest więcej przestępstw i zdarza się więcej wypadków. W niektórych państwach, m.in. w brytyjskim Brighton, wprowadza się na ten czas dodatkowe patrole policyjne.

Teorii o wpływie księżyca w pełni na nasz umysł jest bardzo wiele, ale żadna z nich nie została dotąd dostatecznie potwierdzona. Nie zdobyto naukowo potwierdzonych dowodów na bezpośredni wpływ Srebrnego Globu na działanie człowieka. Nie udało im się znaleźć znaczącej korelacji między fazą naszego satelity a katastrofami albo liczbą popełnianych morderstw itp. Bardziej prawdopodobna wydaje się być teoria samospełniającego się proroctwa.

W każdym razie świat spowity poświatą księżyca w pełni jest bardziej nastrojowy, tajemniczy, ma swój niepowtarzalny klimat. Watro w taką noc spojrzeć w niebo lub wyjść na spacer.

Ci, którzy dziś nie zdążą lub zapomną o pełni księżycu w pełni, nie muszą się martwić. Na następną będą bowiem czekać około... 29,5 doby. Następna pełnia już 9 maja o godzinie 6:01.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska