Z WOS-u zdarzały się zagadnienia z materiału, którego nie omawiano jeszcze na lekcjach. Uczniom nie sprawił natomiast problemów język polski, choć pytania również nie należały do najłatwiejszych.
To już drugi próbny egzamin w tym roku szkolnym. Pierwszy odbył się w listopadzie, a zorganizowała go Centralna Komisja Egzaminacyjna. Wczoraj natomiast rozpoczęły się testy przygotowane przez Wydawnictwo Operon.
Część uczniów miała okazję przystąpić do obu próbnych egzaminów. Tak było m.in. w Gimnazjum nr 8 Sportowym w Bydgoszczy, wchodzącym w skład Zespołu Szkół nr 21.
Wczoraj młodzież odpowiadała na pytania z historii i WOS oraz - w drugim teście - z języka polskiego. - Tym razem historia była znacznie trudniejsza niż egzamin z OKE - podkreślały Agnieszka Piotrowska, Marta Kwiatkowska, Paulina Konopińska, Marta Cybulska, Karolina Merdasińska i Natalia Bracikowska z G nr 8. - W poprzednim teście wystarczyło dokładnie przeanalizować teksty źródłowe, logicznie pomyśleć, aby znaleźć odpowiedzi na pytania. Tutaj trzeba było jednak wykazać się znacznie większą wiedzą. Szczegółowe pytania, mało tekstów źródłowych - to wszystko sprawiło, że musiałyśmy się nagłowić.
Młodzież nie była też zadowolona z WOS-u. - Test nie był może bardzo trudny, ale zdarzały się pytania z materiału, którego jeszcze nie przerabialiśmy - dodają dziewczyny.
Bez kłopotu uczniowie napisali natomiast test z języka polskiego. Myślę, że test był łatwy i nie powinien nikomu sprawić problemów - ocenia Kamil Jędras z tej samej szkoły.
- Takie próby są bardzo potrzebne młodzieży - podkreśla Lucyna Dunst, wicedyrektor ZS nr 21 w Bydgoszczy. - Im jest ich więcej, tym lepiej, dlatego przystąpiliśmy do obu próbnych egzaminów. Zastanawiamy się, czy nie przeprowadzić trzeciego we własnym zakresie.
Dziś młodzież napisze przedmioty przyrodnicze i matematykę.
Link do odpowiedzi (pojawią się w piatek) na stronie Operonu: Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem - ODPOWIEDZI [część matematyczno-przyroednicza]
Czytaj e-wydanie »