https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura z języka angielskiego 2025 w Kujawsko-Pomorskiem. "Był tekst o The Beatles. Słucham tego zespołu, ucieszyłem się"

Iwona Góralczyk
Język angielski na poziomie podstawowym napisało w środę, 7 maja, 12 628 tegorocznych absolwentów z województwa kujawsko-pomorskiego zgłoszonych do egzaminu maturalnego w Formule 2023. Na zdjęciu uczniowie włocławskiej "Samochodówki"
Język angielski na poziomie podstawowym napisało w środę, 7 maja, 12 628 tegorocznych absolwentów z województwa kujawsko-pomorskiego zgłoszonych do egzaminu maturalnego w Formule 2023. Na zdjęciu uczniowie włocławskiej "Samochodówki" Wojciech Alabrudziński
Po maturze z angielskiego, bo to właśnie ten język królował na egzaminie w środę, 7 maja, uczniowie tryskają wręcz radością. Wyluzowali. - Bardzo łatwy, przyjemny, czysta formalność, będzie sto procent - tak w większości wypowiadali się uczniowie "Konopy", czyli II LO w Inowrocławiu. Jak egzamin z języka obcego poszedł w Bydgoszczy, Aleksandrowie i innych miejscowościach? O tym niżej. Mamy też arkusz z odpowiedziami.

Spis treści

Matura z języka angielskiego 2025 w Kujawsko-Pomorskiem

Język angielski na poziomie podstawowym napisało w środę, 7 maja, 12 628 tegorocznych absolwentów z województwa kujawsko-pomorskiego zgłoszonych do egzaminu maturalnego w Formule 2023 - to dane przekazane przez gdańską Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

Matura podstawowa z języka angielskiego realizowana była na poziomie B1.

Egzamin składał się z dwóch części: testowej oraz wypracowania - wpisu na blogu o długości min. 100-150 słów.

W części testowej znalazły się zarówno zadania otwarte jak i zamknięte, takie jak: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych oraz wypowiedź pisemna.

Za rozwiązanie wszystkich zadań można uzyskać maksymalnie 60 punktów, w tym:

  • 32-38 pkt zadania zamknięte (wielokrotnego wyboru, dobieranie),

  • 28-22 pkt zadania otwarte (uzupełnianie luk, odpowiedzi na pytania).

Czas trwania egzaminu wynosił 120 min.

TUTAJ arkusz z poprawnymi odpowiedziami - Matura z języka angielskiego 2025

Wrażenia uczniów i komentarze nauczycieli po maturze z angielskiego 2025 w Kujawsko-Pomorskiem

Uczniowie II LO ("Konopy") w Inowrocławiu mówią, że był to najłatwiejszy egzamin jak do tej pory. Sporo osób twierdzi, że zda go na 100 procent.

- Był wpis na bloga i tekst o zespole The Beatles - wymieniają inowrocławianie.

Wszyscy maturzyści (154 osoby) z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wybrali język angielski. Po egzaminie byli w dobrych nastrojach.

- Arkusz był bardzo ludzki i przyjemnie się go rozwiązywało. Nie miałam żadnych problemów z pytaniami, choć muszę przyznać, że nie spodziewałam się tekstu o piosenkach zespołu The Beatles. Nie ukrywam, że mam łatwość uczenia się języków obcych - powiedziała Anna Szczochowska, która już kilka minut po godz. 10 jako pierwsza w "Czwórce" skończyła rozwiązywanie arkusza egzaminacyjnego.

Zadowolony z egzaminu wyszedł również Jakub Struk.

- Poziom był podobny do tego z matury próbnej, bowiem to wszystko jest trochę schematyczne.

Egzamin z języka angielskiego nie sprawił również większych kłopotów uczniom XII Liceum Ogólnokształcącego z bydgoskiej Osowej Góry.

- Bardzo fajny i ciekawy był tekst o piosenkach The Beatles. Słucham tego zespołu, więc się ucieszyłem, że pojawił się na maturze - powiedział Olaf Błaszak-Szala, który celuje w studia prawnicze.

- Z językiem angielskim nie było mi zawsze po drodze, więc stresowałam się dziś bardziej niż przed językiem polskim i matematyką. Egzamin poszedł jednak bardzo dobrze. Test był łatwiejszy niż się spodziewałam. Uważam, że na maturze próbnej poziom trudności był wyższy. Dziś było bardzo dużo do czytania, ale to można było przewidzieć - przyznała Julia Kołecka.

Uczniowie z Salezjańskiego Kolegium Kujawskiego w Aleksandrowie podchodzili do matury z języka angielskiego z dużym spokojem.

- To język, którego uczymy się od najmłodszych lat. Teraz już spokój i pełen luz - mówiły uczennice z klasy matematyczno-fizycznej.

Kacper i Jędrzej, którzy również przystępują do egzaminu rozszerzonego z języka angielskiego oraz polskiego, podchodzili do tego wyzwania z optymizmem.

- Jestem spokojny, wiem, że zaliczę, tylko pytanie na ile - mówił Kacper, który planuje studiować filologię angielską.

Karol, inny maturzysta, również zdaje egzamin rozszerzony z angielskiego, WOS-u i geografii.

- Dwa poprzednie dni były stresujące, ale teraz czuję się już znacznie pewniej - dodał.

O komentarz dotyczący poziomu tegorocznych egzaminów poprosiliśmy Irminę Czapiewską, nauczycielkę języka angielskiego w IV LO w Bydgoszczy.

- Egzamin był bardzo przyjazny dla uczniów. Naprawdę Centralna Komisja Egzaminacyjna wyszła naprzeciw maturzystom. Nie spodziewałam się, że zadania będą tak łatwe. Maturzyści mówili po egzaminie, że dźwięk był bardzo dobrej jakości, a wcześniej różnie z tym bywało. Czytanie było bardzo przyjazne, a środki językowe bardzo proste. Zadowoleni byli z faktu, że dużo zadań dotyczyło (w przeciwieństwie do matury próbnej) kultury - na przykład zespołu The Beatles. Uważam zatem, że moi uczniowie zdadzą ten egzamin bez żadnych problemów. Zaciskam kciuki, by równie dobrze poszło im jutro na egzaminie na poziomie rozszerzonym - oceniła anglistka z bydgoskiej "Czwórki".

Z czym maturzyści mogą mieć problem na angielskim rozszerzonym?

Nauczyciele przyznają, że generalnie języka tego młodzież używa na co dzień, jego zaliczenie na dobrym poziomie nie sprawia więc już dziś kłopotu. Wskazują, co należałoby ewentualnie "doszlifować".

- Jeśli są potknięcia, to, między innymi, z gramatyki - ocenia Anna Starczewska, anglistka z Zespołu Szkół Technicznych w Żninie.

- Uczniowie potrafią przekazywać informacje w tym języku, ale nie zawsze w sposób gramatycznie poprawny. Wielu młodych ludzi nieczęsto ma kontakt z dobrej jakości angielskim. Z tego języka korzysta cały świat, ale pozostaje pytanie o jego jakość. Maturzyści tracą więc punkty za poprawność w części leksykalno-gramatycznej. Jeśli zdarzy się poważniejsza literówka, nie ma punktów połowicznych i odpowiedź może nie być uznana. Tu też trzeba być czujnym - wymienia Starczewska.

Trzymamy kciuki, aby poprawnych odpowiedzi, a tym samym i wysokich wyników było jak najwięcej - nie tylko na rozszerzeniu z angielskiego, ale i pozostałych przedmiotów.

Tak było na maturze 2024 w Kujawsko-Pomorskiem

W roku 2024 do matury w Kujawsko-Pomorskiem przystąpiło ponad 13,5 tysiąca uczniów. Zdało 82,9 proc.

Najlepiej wypadł język angielski (96 proc.).

Jeśli chodzi o podstawę z języka polskiego, egzamin zdało 94 proc. uczniów. Najniższy poziom zdawalności odnotowano z matematyki - w Kujawsko-Pomorskiem było to 87 proc., a w skali kraju 89 proc.

*współpraca: Marcin Kozłowski, Ewelina Fuminkowska, Anna Grochowina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska