- Wychwyciliśmy pytanie na kategorię B, czyli na auto osobowe, które totalnie nas zaskoczyło i zdziwiło, bo trudno na nie logicznie odpowiedzieć - mówi Tadeusz Kondrusiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy. - Kandydat na kierowcę pytany był o to, co należy zrobić słysząc w pojeździe dzwonek? Pamiętam, że w wśród możliwych odpowiedzi były takie: kierowca powinien zatrzymać pojazd, albo powinien otworzyć drzwi.
Więcej wiadomości z Bydgoszczy na www.pomorska.pl/bydgoszcz.
Bydgoski WORD poprosił o wycofanie tego absurdu z bazy pytań nadzorowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju i tak się stało. Problem w tym, że cała baza pytań obowiązujących do 10 maja na egzaminach państwowych została zweryfikowana przez specjalną 35-osobową komisję powołaną 10 grudnia 2014 przy resorcie infrastruktury. Komisja została powołana do życia po to, aby na egzaminach nie pojawiały się absurdalne pytania i aby państwo odzyskało nad nimi kontrolę.
Obowiązująca od początku 2013 r. baza pytań, przygotowana przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych (PWPW) oraz Instytut Transportu Samochodowego (ITS) była tajna i nikt poza tymi instytucjami nie miał na nią wpływu.
Mediom donoszono, że niektóre pytania są bezsensowne. Teraz - po weryfikacji bazy - wychodzą prawdziwe "kwiatki". - Baza pytań miała być udostępniona dopiero 10 czerwca tego roku. Komisja sprężyła się i mogliśmy bazę upublicznić znacznie wcześniej. I pewnie ten fakt oraz naprawdę wielka liczba pytań mogły spowodować, że coś komisji przeleciało przez palce - wyjaśnia Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. - Czekamy na wszystkie uwagi. Gdyby ktoś zauważył jakieś błędy, prosimy o informację. Każdy będzie poprawiony.
- Baza pytań jest naprawdę bardzo duża, ale liczymy na to, że 35-osobowa ministerialna komisja poradzi sobie z weryfikacją. Egzamin musi być obiektywny - komentuje Jarosław Chmielewski, dyrektor włocławskiego WORD-u. - Po to przecież komisja została powołana i dlatego płacimy za jej pracę.
Dyrektorzy WORD-ów w całej Polsce zaczynają umawiać się, że będą sobie przekazywać informacje o absurdach w bazie i żądać ich wycofania.
W nowej bazie pytań jest 2663 pytań. Ponad tysiąc z nich przygotowała PWPW, tyle samo ITS, a pozostałe to dzieło np. szkół jazdy a nawet zwykłych obywateli, którzy przysłali swoje propozycje.
Wcześniej było 2 tys. 857 pytań, zatem 194 wyrzucono. Docelowo w bazie ma być ok. 3 tys. Nowe pytania - te obowiązujące już na egzaminach - można zobaczyć i przeanalizować na stronie http://info-car.pl/bazapytan
Czytaj e-wydanie »Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje