Egzamin ósmoklasisty 2021 - język polski, matematyka, język angielski [ODPOWIEDZI I ARKUSZE]

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Egzamin ósmoklasisty w 2021 roku zostanie przeprowadzony w innym terminie niż w poprzednich latach. Ministerstwo edukacji zdecydowało, że odbędzie się on w maju 2021. W tym terminie egzaminy mają pisać też kolejne roczniki uczniów ósmych klas.
Egzamin ósmoklasisty w 2021 roku zostanie przeprowadzony w innym terminie niż w poprzednich latach. Ministerstwo edukacji zdecydowało, że odbędzie się on w maju 2021. W tym terminie egzaminy mają pisać też kolejne roczniki uczniów ósmych klas. Arkadiusz Wojtasiewicz/ Zdjęcie ilustracyjne
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 25-27 maja 2021. W ciągu tych trzech dni uczniowie ósmych klas przystąpią do trzech testów: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Arkusze będą publikowane w dniu egzaminu, po jego zakończeniu.

TUTAJ ZNAJDZIESZ ODPOWIEDZI I ARKUSZ CKE. SZCZEGÓŁY W PONIŻSZEJ GALERII.

Egzamin Ósmoklasisty 2021: język polski. Mamy komplet sugero...

**

Egzamin ósmoklasisty w 2021 roku odbywa się w innym terminie niż wcześniej. W 2020 roku z powodu pandemii został przesunięty na czerwiec. Wcześniej, podobnie jak zlikwidowany już egzamin gimnazjalny, odbywał się w kwietniu. Ministerstwo edukacji uznało jednak, że lepiej będzie, jeśli egzamin ósmoklasisty w 2021 zostanie przeprowadzony w maju, gdy omówiona jest już większość materiału, a do końca roku szkolnego zostaje zaledwie miesiąc.

To też może Cię zainteresować

Ósmoklasiści napiszą trzy egzaminy w trzy dni

Egzamin ósmoklasisty 2021 potrwa trzy dni: od 25 do 27 maja 2021. Młodzież będzie przystępowała do egzaminów z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - harmonogram

 • 25 maja 2021 (wtorek), godz. 9 - język polski
 • 26 maja 2021 (środa), godz. 9 - matematyka
 • 27 maja 2021 (czwartek), godz. 9 - język obcy nowożytny

- Największa grupa ósmoklasistów (96,66 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 2,92 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,42 proc. ósmoklasistów - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Niższe wymagania na egzaminie 8 klas w 2021

W związku z tym, że od 26 października 2020 roku młodzież z ósmych klas uczy się przez internet, a zdalne nauczanie było prowadzone również w ostatnich trzech miesiącach roku szkolnego 2019/2020, obniżono wymagania na egzaminie ósmoklasisty w roku 2021.

Tego nie będzie na egzaminie ósmoklasisty 2021:

 • z języka polskiego ograniczono listę lektur obowiązkowych (wykreślono "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza),
 • z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
 • z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.

Tyle jest czasu na napisanie egzaminu ósmoklasisty

Na napisanie egzaminu z języka polskiego ósmoklasiści mają 120 minut. Egzamin z matematyki potrwa 100 minut, natomiast z języka obcego - 90 minut.

Uczniowie, korzystający z dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, mogą pisać go dłużej niż pozostali zdający.

Wydłużony czas na egzaminie ósmoklasisty (dostosowania)

 • o 60 minut – w przypadku języka polskiego
 • o 50 minut – w przypadku matematyki oraz
 • o 45 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego

Uczniowie, którzy z ważnych i usprawiedliwionych przyczyn nie przystąpią go egzaminu ósmoklasisty w maju, będą mogli napisać go w terminie dodatkowym. W 2021 roku przypada on w czerwcu.

Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty 2021

 • 16 czerwca 2021 (środa), godz. 9 - język polski
 • 17 czerwca 2021 (czwartek), godz. 9 - matematyka
 • 18 czerwca 2021 (piątek) – godz. 9 - język obcy nowożytny

Zapamiętaj! Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe. Nie można go natomiast nie zdać. Wyniki egzaminu ósmoklasisty są jednak brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych (stanowią połowę możliwych do zdobycia punktów).

Pandemia narzuca reżim sanitarny na egzaminach

W związku z trwającą pandemią koronawirusa w 2021 roku, podobnie jak w 2020, ósmoklasiści będą pisać egzaminy w reżimie sanitarnym. Zgodnie z wytycznymi GIS, obowiązuje ich m.in. zasłanianie ust i nosa do momentu zajęcia miejsca w sali, dezynfekcja rąk, zachowywanie dystansu. Zasady te dotyczą również innych osób uczestniczących w egzaminie ósmoklasisty.

Szkoły muszą zadbać o zapewnienie uczniom odpowiednich warunków sanitarnych. W salach ławki powinny być ustawione w odległości co najmniej 1,5 metra (od siebie i od stołu komisji). Ósmoklasiści mają mieć też wyznaczone miejsce do pozostawienia rzeczy osobistych.

Termin ogłoszenia wyników egzamin ósmoklasisty 2021
W 2021 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 360 400 uczniów z prawie 12 700 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 1 081 000 arkuszy.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca 2021. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach ósmoklasiści otrzymają 9 lipca 2021.

Źródło: cke.gov.pl

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie