Matura - MATEMATYKA POZIOM PODSTAWOWY. Oto komplet sugerowanych odpowiedzi

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Arkusze i odpowiedzi z egzaminu maturalnego 2021 z matematyki będą pojawiać się w dalszej części galerii.Odpowiedzi będziemy wprowadzać sukcesywnie od godziny 14 >>>Mariusz Kapała
Matura z matematyki 2021 z powodu trwającego od wielu miesięcy nauczania zdalnego ma być łatwiejsza niż w poprzednich latach. W arkuszu znajdzie się mniej zadań, ale na ich rozwiązanie uczniowie będą mieć tyle samo czasu, co wcześniej. Zrezygnowano też z niektórych wymagań egzaminacyjnych.

Arkusze i odpowiedzi z egzaminu maturalnego 2021 z matematyki będą pojawiać się w poniższej galerii.

***
Matura z matematyki rozpocznie się w środę 5 maja 2021 o godz. 9. Do tego egzaminu pisemnego w całym kraju przystąpi około 271 tysięcy osób, które w tym roku kończą liceum lub technikum. Matura z matematyki na poziomie podstawowym jest dla nich obowiązkowa.

To też może Cię zainteresować

Matura z matematyki 2021 według niższych wymagań
Już 5 maja 2021 maturzyści przekonają się, czy egzamin dojrzałości z matematyki będzie łatwiejszy niż w poprzednich latach. Powodem, dla którego zrezygnowano z części zagadnień, jest nauczanie zdalne.

- Zmiany wprowadzono nie bez powodu – mówi Justyna Prud, matematyk, nauczyciel konsultant w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. - Przez wiele miesięcy nauczyciele i uczniowie nie mieli ze sobą osobistego kontaktu, a młodzieży było też trudniej ocenić swoje umiejętności tak, jak dzieje się to podczas normalnych lekcji.

To się zmieni na egzaminie maturalnym z matematyki 2021

  • w arkuszu na poziomie podstawowym będzie mniej zadań otwartych – 7 zamiast 9.
  • za rozwiązanie wszystkich zadań będzie można otrzymać maksymalnie 45 punktów (28 za zadania otwarte, 17 za zadania zamknięte). To o 5 punktów mniej niż wcześniej
  • czas na napisanie matury z matematyki w 2021 przy mniejszej liczbie zadań pozostanie taki sam jak w ubiegłych latach. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieć 170 minut.

Na maturze mniej zadań z geometrii i z pierwiastkami

Zadania, które zajdą się w arkuszu maturalnym z matematyki w 2021 zostały przygotowane na podstawie wymagań określonych w grudniu 2020 roku. Część materiału została pominięta. Zrezygnowano z zadań dotyczących dowodów geometrycznych, a wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii będą sprawdzane w ograniczonym zakresie.

- Jeśli chodzi o treści, to na maturze z matematyki 2021 zrezygnowano m.in. z następujących zagadnień: błąd względny i bezwzględny, szkicowanie wykresów funkcji: wykładniczej oraz f(x) = a /x, posługiwanie się wykresami tych funkcji do opisu zjawisk fizycznych, chemicznych itp. Z listy wykreślono też bryły obrotowe, przekroje, część zagadnień związanych z ostrosłupami, korzystanie z tablic funkcji trygonometrycznych, a także średnią ważoną i odchylenia standardowe – informuje Justyna Prud, matematyk, nauczyciel konsultant w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

Maturzyści muszą mieć na egzaminie własne przybory

Matura 2021 przeprowadzana jest w reżimie sanitarnym. Oprócz tego, że maturzyści mają obowiązek zakrywania nosa i ust do momentu zajęcia w sali, a także muszą dezynfekować dłonie i zachowywać dystans, powinni mieć na egzaminie własne przybory. To szczególnie ważne na egzaminie z matematyki.

Przybory wymagane na maturze z matematyki

  • długopis z czarnym tuszem
  • cyrkiel
  • linijka
  • kalkulator prosty

W związku z pandemią na maturze 2021 nie wolno pożyczać przyborów od innych osób. Jeśli szkoła zdecyduje się je udostępnić uczniom, musi zadbać o dezynfekcję. W szkole uczniowie powinni mieć również zapewnione wybrane wzory matematyczne

Uwaga: nie wykonuje się rysunków ołówkiem!

Matura w czerwcu 2021 dla tych, którzy nie napiszą jej w maju

Matura potrwa od 4 maja do 20 maja 2021. Osoby, które z ważnych powodów nie będą mogły przystąpić do egzaminów, mają prawo napisać je w czerwcu.

W 2021 roku uczniowie zdają pisemne egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Nie ma obowiązkowych egzaminów ustnych. Maturzyści nie muszą przystępować do jednego egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Aby zdać maturę z każdego z egzaminów obowiązkowych trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. Wyniki matury 2021 będą znane 5 lipca 2021.

85 tys. dzieci zarejestrowano pierwszego dnia na szczepienia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie