Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminy zawodowe 2020 w jedynej w kraju przywięziennej szkole dla kobiet w Grudziądzu. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
por. Elżbieta Kamińska
W Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu funkcjonuje jedyna w kraju przywięzienna szkoła dla kobiet. Zobacz, jak wygląda od środka.

W Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu, w którym funkcjonuje jedyna w kraju przywięzienna szkoła dla kobiet, odbywają się egzaminy kursów zawodowych.

23 czerwca 2020 r. to dzień pisemnego sprawdzianu kwalifikacji zawodowych. W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grudziądzu, jedynej przywięziennej szkole dla kobiet, 11 osadzonych przystąpiło do egzaminu w zawodzie krawiec.

Od połowy marca osadzone z Grudziądza uszyły już 11 tysięcy maseczek, które w ramach programu Resort Sprawiedliwości Pomaga trafiły do różnych instytucji.

Sprawdź koniecznie

Egzaminy zawodowe 2020 w reżimie sanitarnym

Egzaminy zawodowe 2020 za murami Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu odbyły się w pełnym reżimie sanitarnym. Uczennice na egzamin przyszły w maseczkach i rękawiczkach. Przy wejściu do budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego dezynfekowały dłonie, a następnie powtórzyły tę czynność przed wejściem do sali egzaminacyjnej. Maseczki zdjęły dopiero po rozpoczęciu egzaminu. Każdy zdający posiadał własne przybory piśmiennicze.

Egzaminy zawodowe 2020 w czasie epidemii

Egzaminy zawodowe w szkołach branżowych i technikach są uniwersalne w całym kraju. Do rozpoczętego w poniedziałek (22 czerwca) egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przystępuje niemal tyle osób co do matury. Część pisemna egzaminu zawodowego to test wielokrotnego wyboru, w którym próg zaliczenia wynosi 50 proc. poprawnych odpowiedzi. Część praktyczna obejmuje natomiast wykonanie wyrobu, usługi lub dokumentacji i próg zaliczenia to 75 proc. poprawnych odpowiedzi.

Część praktyczną egzaminu zawodowego osadzone z Zakładu Karnego będą zaliczały na przełomie czerwca i lipca.

Zobacz też od środka więzienie dla niewidomych w Bydgoszczy. To jedyny w Polsce zakład dla niewidomych więźniów:

Zakład Karny w Bydgoszczy-Fordonie jest jedyną jednostką penitencjarną w kraju, która posiada oddział przeznaczony dla skazanych ociemniałych odbywających karę w systemie terapeutycznym, poza oddziałem, która prowadzi oddziaływania wobec skazanych ociemniałych.Zakład Karny w Bydgoszczy-Fordonie jest jedynym więzieniem w Polsce, gdzie odbywają się szkolenia dla skazanych niewidomych i niedowidzących. W czasie trwania kursu więźniowie są przygotowywani do samodzielnego funkcjonowania i poruszania się w terenie.- Organizujemy dla skazanych kursy orientacji przestrzennej, samodzielnego poruszania się, a także nauki pisania pismem Braille'a - mówi por. Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.Początki powstania oddziału datuje się na rok 1985. W oddziale przebywało wówczas 10 skazanych zarówno ociemniałych (w tym pozbawionych własnych gałek ocznych, jak i niedowidzących), którzy mogli jeszcze samodzielnie poruszać się i samodzielnie obsługiwać.Większość przetransportowanych wywodziła się z ZK w Czarnem, gdzie zrodziła się „epidemia" samouszkodzeń gałek ocznych. Zjawisko to zaczęło się rozprzestrzeniać w tym zakładzie, bowiem kilkunastu skazanych po wprowadzeniu różnego rodzaju ciał obcych do oka lub pocięciu gałek ocznych otrzymało przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Inną grupę stanowili skazani (ta grupa przeważa obecnie w oddziale dla ociemniałych) z wrodzonymi lub nabytymi chorobami narządu wzroku takim jak np. zaćma, uszkodzenie nerwów wzrokowych.Bydgoski oddział jest tylko czasowym miejscem pobytu dla tej grupy więźniów. Po odbyciu szkoleń, osadzeni wracają do swoich jednostek.Więcej o oddziale dla niewidomych w Zakładzie Karnym w Bydgoszczy-Fordonie czytaj tutaj: Oddziaływania wobec skazanych ociemniałych<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/W4TRQ6dSoRw" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Więzienie dla niewidomych w Bydgoszczy. To jedyny w Polsce z...

Egzaminy zawodowe 2020

Egzaminy zawodowe w szkołach branżowych i technikach są przeprowadzane dla ponad 400 kwalifikacji w ponad 200 zawodach. W 2020 roku do przeprowadzenia egzaminów zawodowych w sesji letniej przygotowano ponad 1300 arkuszy (do 393 kwalifikacji).

O egzaminach zawodowych mówiła między innymi wiceminister edukacji Marzena Machałek: - To ważne egzaminy, o których często zapominamy. Staraliśmy się bardzo, by mimo pandemii w tym roku odbyły się bez naruszenia terminów. Skomplikowania tych egzaminów nie da się porównać do żadnych innych. Ich wagę pewnie uświadomiliśmy sobie w czasie restrykcji związanych z pandemią gdy wszyscy tęskniliśmy za dobrym fryzjerem, kosmetyczką, mechanikiem samochodowym czy optometrystą.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska