Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologia na co dzień

Redakcja
Rozmowa z Dorotą Michalską z portalu ekologicznego

Ekologia to bardzo szerokie pojęcie, ale nie trzeba być specjalistą, by ekologicznie żyć…

- Eko-decyzje możemy podejmować każdego dnia. Wstając rano myjemy zęby, możemy zakręcić wodę i jest to już nasz wkład w ekologię. Podczas zakupów możemy wybierać produkty, które nie zawierają wielomateriałowych opakowań, możemy wybrać jogurt w plastikowym kubeczku, zamiast ten w opakowaniu z plastiku i tektury - to już zmniejsza ilość wytarzanych odpadów. Na wspomniane zakupy możemy zabrać torbę wielokrotnego użytku, zamiast pobierać kilka jednorazowych. Warto sobie uświadomić, że duże zakupy to średnio około dziesięciu małych foliówek, które zniszczą się podczas transportu i już ich nie wykorzystamy. Ważne jest także oszczędzanie energii, zamontowanie w domu świetlówek, gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Możliwości jest bardzo wiele, warto sobie uświadomić, że każda mała codzienna decyzja to duży wkład w ochronę środowiska.

Nasze decyzje coraz częściej ułatwia prawo. Wprowadzono odpłatną formę jednorazówek, przed którą się buntowaliśmy, ale szybko się przyzwyczailiśmy i większość z nas jest zaopatrzona w torby ekologiczne. Powoli znikają tradycyjne żarówki, a w ich miejsce pojawiają się świetlówki…
- Działania systemowe są dla nas trochę nakazem z góry, pewnie dlatego na początku się przeciwko nim buntujemy, ale jeżeli są to dobre rozwiązania bardzo szybko się do nich przekonujemy.
Kolejny ważny wybór to chociażby środek transportu. Można wybrać rower lub transport publiczny, jednak nie w każdej sytuacji...

- Niestety komunikacja miejska nie jest najlepiej zorganizowana. Ostatnio postanowiłam wybrać się na zakupy autobusem, udałam się na przystanek, niestety jeden autobus odjechał minutę wcześniej, a na kolejny musiałam czekać dwadzieścia pięć minut. Takie sytuacje zrażają nas do wybrania komunikacji publicznej. Następnym razem, o ile będzie ładna pogoda wybiorę rower, jeżeli nie - będą zmuszona pojechać samochodem. Niestety takie odczucie ma wielu torunian.

Kolejny aspekt to segregacja odpadów. Są możliwości, ale chyba nie do końca rozumiemy po co, dlaczego, jak…
- Rzeczywiście tak jest. Wcześniej mieliśmy trochę inny system zbiórki odpadów. Oddzielaliśmy metal, papier, tworzywa sztuczne oraz szkło. W tej chwili mamy zbiórkę nieco prostszą z podziałem na odpady suche i mokre. Właściwie na każdym osiedlu są ustawione pojemniki do zbiórki suchej - żółte kontenery, w których umieszczamy papier, tworzywa sztuczne i metale oraz kontenery, w których umieszczamy odpady mokre, czyli bioodpady kuchenne. Myślę, że system dualny selektywnej zbiorki odpadów jest o wiele prostszy dla mieszkańców. Nie musimy mieć w domu kilku worków w których segregujemy każdy typ odpadów, na pewno jest to ułatwienie.
Pracownia Zrównoważonego Rozwoju prowadzi miejski portal EkologicznyTorun.pl Do kogo jest skierowany?
-W Toruniu brakowało miejsca, w którym można byłoby znaleźć bazę informacji dotyczących ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w Toruniu. Stąd pomysł, by taką przestrzeń stworzyć w Internecie. Na portalu każdy mieszkaniec znajdzie praktyczne porady. Jeżeli mamy zużytą lodówkę i nie wiemy co z nią zrobić tam znajdziemy taką informację.

Funkcjonuje też EkoPogotowie, czyli…

- Jeżeli spotkamy podczas spaceru dzikie wysypisko śmieci, bądź widzimy, że została wyrządzona jakaś szkoda w środowisku możemy to zgłosić. Na przykład w okresie wiosennym prowadzone są termomodernizacje budynków, a przy ich okazji niszczy się siedliska ptaków. Za pośrednictwem zakładki EkoPogotowie możemy zgłosić każdą taką sytuację, a my staramy się każdą sprawę szybko przeanalizować i odpowiedzieć do jakiej instytucji można się udać, by to rozwiązać.
Czyli dużo dla środowiska robimy, przede wszystkim zmienia się nasze podejście, jeżeli trzeba potrafimy reagować. A nasze największe ekologiczne grzeszki to…
- Pewnie wymieniać można by długo. Chociażby jazda samochodem, w sytuacjach, w których nie jest to konieczne, na przykład do pobliskiego sklepu. Bezmyślne zużywanie wody, chociażby myjąc naczynia pod strumieniem bieżącej wody. Całe szczęście nie wytwarzamy już tylu plastikowych toreb, a to był nasz największy grzech jeszcze kilka lat temu. Teraz każdy wręcz zabiega by mieć jak najfajniejszą torbę wielokrotnego użytku.
I to miły akcent na koniec. Ekologia staje się modna?
- Coś w tym jest. Na rynku jest coraz więcej ekologicznych produktów, które wybieramy z pełną świadomością. To cieszy. Oby tak dalej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska