Za kilka tygodni przypada 484. rocznica pobytu Mikołaja Kopernika w Grudziądzu, gdzie dał poznać się jako znakomity ekonomista. Wygłoszony przez niego, na obradującym w Grudziądzu Sejmiku Stanów Pruskich, traktat "De aestimatione monetae" zawierał prawo ekonomiczne obowiązujące do dziś. Wczoraj w auli grudziądzkiego Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UMK przekazany został miastu portret Mikołaja Kopernika, którego autorem jest bydgoski artysta Michał Cander.
- Jestem miłośnikiem starego malarstwa barokowego i się sprawdzić jako malarz w takim wielkim, reprezentacyjnym portrecie, gdzie jest postać we wnętrzu z pejzażem w tle - mówi Michał Cander. - Obraz przedstawiający Kopernika z Grudziądzem w tle ma wymiary 260 na 160 centymetrów. Inskrypcja na obrazie świadczy o tym, że Kopernik jest ekonomistą, ale nie można przecież uciec od tego, że był przede wszystkim wielkim astronomem, stad na obrazie jest też astrolabium.
_Od wczoraj obraz jest własnością miasta i zawiśnie na frontowej ścianie auli grudziądzkiego Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK.
- Oficjalne odsłonięcie tego obrazu planujemy - mówi Sławomir Szymański, wiceprezydent Grudziądza - w trakcie tegorocznych "Dni Kopernikowskich", może właśnie 21 marca w rocznicę pobytu uczonego w naszym mieście i wygłoszenia słynnego traktatu ekonomicznego. Kopernik - ekonomista jest tak silnie związany z Grudziądzem, że stanowić wręcz powinien promocyjny symbol naszego miasta. Nieprzypadkowo przecież pierwszymi, uruchomionymi w nas stacjonarnymi studiami uniwersyteckimi jest ekonomia i zarządzanie.
_Tegoroczne "Dni Kopernikowskie", które trwać będą do końca marca, zainaugurowane zostaną w piątek, w południe złożeniem kwiatów pod grudziądzkim pomnikiem uczonego z okazji 533. rocznicy jego urodzin. Natomiast o godz. 13.00 i 14.30 w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym zaplanowano okolicznościowy seans i teleskopowe obserwacje plam na słońcu.
