Nagroda Mikołaja Kopernika Ekonomisty w Grudziądzu
Nagroda została ustanowiona z inicjatywy dr Grażyny Leśniewskiej, emerytowanej dyrektorki Zespołu Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu, popularyzatorki wiedzy o związkach Kopernika z Grudziądzem.
Nagroda ustanowiona została w celu wyróżnienia osób fizycznych lub instytucji, które m.in. przyczyniły się do rozwinięcia teorii ekonomii, teorii monetarnej, poprzez badania zinterpretowały zjawiska gospodarcze lub w sposób znaczący przyczyniły się do rozwoju gospodarczego, rynku kapitałowego lub wpłynęły na rozwój handlu międzynarodowego czy uzdrowienia gospodarki.
- To, że nagrodę ustanowiono w Grudziądzu, nie jest dziełem przypadku. Znajdujemy się bowiem w mieście, w którym Mikołaj Kopernik zaprezentował teorię monetarną, nadzwyczaj na jego czasy nowoczesną, a dziś w znaczącej mierze aktualną. Grudziądz jest jednym z tych miast, w których kształtowały się zręby epoki pieniądza. To właśnie stąd, w tamtych odległych czasach, promieniowały zalążki polskiej myśli ekonomicznej To tradycja, do której i dziś przyznajemy się z dumą deklarując wolę jej kultywowania i pogłębienia - mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Nagroda Mikołaja Kopernika Ekonomisty dla byłego rektora UMK w Toruniu
Gala wręczenia nagrody Mikołaja Kopernika Ekonomisty odbyła się w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Uroczystość zorganizowano w niedzielny (22 września) wieczór.
Laudację na temat tegorocznego laureata nagrody: dra hab. Włodzimierza Karaszewskiego, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wygłosił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Karaszewski jako jeden z pierwszych polskich ekonomistów po 1990 roku podjął badania napływu do Polski, a także województwa kujawsko-pomorskiego, kapitału w postaci bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Badał też aktywność inwestycyjną polskich przedsiębiorstw za granicą. Przedmiotem jego wieloletniej pracy naukowo-badawczej była transformacja systemowa polskich przedsiębiorstw.
Prof. Karaszewski pełnił też liczne funkcje na UMK będąc tam m.in. dyrektorem administracyjnym, prodziekanem i dziekanem wydziału nauk ekonomicznych i zarządzania, prorektorem oraz kierownikiem katedry inwestycji i nieruchomości.
- Jako grudziądzanie pamiętamy też, że pan Władysław należał do współorganizatorów utworzonego w naszym mieście zamiejscowego ośrodka dydaktycznego UMK - mówił Maciej Glamowski. - Wziął też aktywny udział w organizacji obchodów 500 rocznicy wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika w Grudziądzu traktatu "O monecie" oraz uczestniczył w pracach nad wydaniem unikatowego dzieła: "Mikołaja Kopernika rozważania o monecie mowa grudziądzka", które stanowiło rodzaj zwieńczenia tamtych obchodów.
Prezydent Glamowski przypomniał, że prof. Karaszewski, jest laureatem tytułu doktora Honoris Causa Dominikan University Chicago,
- Jest pan jedną z tych osób, które zabiegając o rozwój nauki polskiej czynią zarazem wiele, by ojczyzna nasza była krajem liczącym się na świecie i zasobnym. Ten rozwój się dokonuje dzięki ludziom takim jak pan: mądrym, utalentowanym, pełnym pasji i szczerego zaangażowania - argumentował Maciej Glamowski.
Prof. Karaszewski: - Nagrodę przyjmuję jako symbol uznania mojego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
- Nagrodę przyjmuję jako pewien symbol, symbol tego, że miasto docenia ekonomistów. Przyjmuję tę nagrodę jako symbol uznania mojego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, tego uniwersytetu, w którym spędziłem ponad pół wieku, którego dalej jestem pracownikiem. Przyjmuję też tę nagrodę jako symbol uznania dla mojego wydziału, wydziału nauk ekonomicznych i zarządzania, jednego z 16 wydziałów naszego uniwersytetu. To symbol szczególny, bo na tej nagrodzie widnieje nazwisko Kopernika, czyli tego najwybitniejszego z wybitnych polskich uczonych - prof. Włodzimierz Karaszewski mówił odbierając statuetkę.
Prof. Karaszewski wspominał: - Przez wiele lat prowadziliśmy tu, w Grudziądzu ośrodek zamiejscowy. Wykształciliśmy w Grudziądzu ponad 1200 licencjatów nauk ekonomicznych, wykształciliśmy prawie 500 magistrów. W jakimś momencie, niestety, z uwagi na obowiązujące prawo, musieliśmy naszą działalność zaprzestać, ale sekundowaliśmy przez cały czas i bardzo się cieszymy, że jest w Grudziądzu szkoła wyższa publiczna, ze prowadzi nauczanie i bardzo liczymy, że będziemy mogli włączać się w inicjatywy w obszarze Mikołaja Kopernika-ekonomisty.
Galę wręczenia nagrody Mikołaja Kopernika Ekonomisty uświetnił występ zespołu Singin’ Birds.
Dr hab. Włodzimierz Karaszewski jest trzecim laureatem nagrody Mikołaja Kopernika Ekonomisty.
W poprzednich latach statuetki odebrali:
w czerwcu 2022 roku doktor Wiesław Rozłucki, współtwórca Giełdy Papierów Wartościowych
we wrześniu 2023 roku profesor Elżbieta Mączyńska, wieloletnia prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zdjęcia z gali wręczenia nagrody Mikołaja Kopernika Ekonomisty zobacz w naszej galerii:
O laureatach nagrody Mikołaja Kopernika Ekonomisty
Dzieje się w Grudziądzu:
