Marek Belka laureatem grudziądzkiej Nagrody Mikołaja Kopernika Ekonomisty
W niedzielny wieczór w Centrum Kultury Teatr odbyła się gala wręczenia grudziądzkiej Nagrody Mikołaja Kopernika Ekonomisty. Jej laureatem został prof. Marek Belka, były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego.
- Czuję się bardzo uhonorowany i zaszczycony - mówił Marek Belka odbierając nagrodę.
Marek Belka: - Euro trochę wisi nad nami
- Politycy w ogóle unikają dyskusji na temat wprowadzenia euro w Polsce. Ta waluta została tak dokładnie Polakom obrzydzona, że dzisiaj czy to opozycja, czy koalicja rządząca stara się na ten temat w ogólnie nie wypowiadać. Błąd. Ja już nie jestem w polityce, mogę sobie pozwolić na to żeby mówić nie zważając na efekty społeczne tej mojej wypowiedzi - w krótkim wystąpieniu mówił Marek Belka.
- Straszy się nas często, że wprowadzenie euro spowoduje gwałtowny wzrost cen - mówił Marek Belka. - We wszystkich krajach, które wprowadziły euro w naszym regionie, a więc kraje bałtyckie Słowacja, Słowenia, Chorwacja dane statystyczne, Urzędy Statystyczne nie zanotowały żadnego istotniejszego wzrostu cen. A więc to jest argument, który teoretycznie mógł istnieć i ekonomiści kiedyś traktowali to poważnie, tylko on się nie zmaterializował.
Belka odniósł się też do rezerw walutowych zgromadzonych przez NBP
- Jesteśmy bardzo dumni, bo mamy zdaje się 160 miliardów euro rezerw walutowych, z czego jakaś część, chyba 1/8, to są rezerwy złota. Jesteśmy z tego bardzo dumni, a najbardziej mój następca na stanowisku prezesa NBP. Ja jak to widzę to mnie krew zalewa, bo to są pieniądze, które są nie do odzyskania, albo w każdym razie nie w sposób łatwy do odzyskania, można powiedzieć: strata pieniędzy. To jest koszt utrzymania własnej waluty. 160 miliardów euro mogłoby służyć rozwojowi kraju, a zasila tylko skarbiec NBP - mówił Belka.
Tłumaczył, że rezerwy są niezbędne jeśli chcemy utrzymywać stały kurs walut obcych, a przecież - przypominał - Polska od lat prowadzi politykę płynnego kursu walut. - To, że my dzisiaj rezerwy walutowe akumulujemy, to jest właściwie bezsens, a w każdym razie w takim wielkim rozmiarze -mówił Belka.
Marek Belka proponował: - Czy nie można by część tych rezerw walutowych przeznaczyć na zakup uzbrojenia jeżeli uznajemy, że jest to niezbędne, potrzebne, to może nie kosztem polityki społecznej, kosztem wyższych podatków, tylko kosztem zmniejszenia tych naprawdę nikomu niepotrzebnych nadmiernych rezerw walutowych. Ale to wszystko jest tylko możliwe wtedy, kiedy przyjmiemy euro. To są sprawy, o których się w ogóle w Polsce nie dyskutuje, a o których warto byłoby poważnie rozmawiać.
Artystyczną częścią gali wręczenia nagrody Mikołaja Kopernika był występ zespołu LemON Trio Akustyczne.
Grudziądzka Nagroda Mikołaja Kopernika Ekonomisty
Nagroda Kopernika Ekonomisty została ustanowiona przez Prezydenta Grudziądza z okazji obchodów Roku Mikołaja Kopernika – Ekonomisty, w 500-lecie wygłoszenia traktatu „O szacunku monety”. Jej celem jest wyróżnienie osób i instytucji, które przyczyniły się do rozwoju teorii ekonomii i teorii monetarnej, a także do poprawy sytuacji gospodarczej, rozwoju rynku kapitałowego czy handlu międzynarodowego.
Nagroda została wręczona po raz czwarty. Wcześniej odebrali ją: Wiesław Rozłucki, Elżbieta Mączyńska oraz Włodzimierz Karaszewski.
Jak wyglądała gala wręczenia Nagrody Mikołaja Kopernika prof. Markowi Belce zobacz na zdjęciach w naszej galerii:
Dzieje się w Grudziądzu
