Firma Deloitte przygotowała kilka dokumentów, gdzie m.in. przedstawiono obraz naszego regionu, jak prezentuje się na tle całego kraju, jakie ma mocne i słabe strony.
Do końca czerwca Komitet Sterujący ZIT ma zatwierdzić "Strategię ZIT Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego". Do 13 czerwca jest zaś czas na składanie uwag do "Strategii ZIT BTOF", Opracowania eksperckiego prezentującego wnioski z delimitacji, "Strategii Rozwoju Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego", "Strategii Rozwoju Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego" oraz "Strategii Rozwoju Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego".
Uwagi można zgłaszać za pomocą "Formularza konsultacyjnego", który można pobrać ze strony www.bydgoszcz.pl.
My zaś postanowiliśmy przyjrzeć się dokładniej strategii dotyczącej Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego. W przypadku infrastruktury wnioski ekspertów z Deloitte mówią, że na tle kraju dostępność transportowa regionu jest umiarkowanie atrakcyjna. Najbardziej ograniczona jest dostępność transportowa drogą lotniczą, to wynika z małej liczby faktycznie realizowanych połączeń lotniczych. Region ma co prawda znaczącą ofertę terenów inwestycyjnych, brakuje jednak dużych, nowoczesnych powierzchni biurowych i magazynowych.
Zdaniem ekspertów najbardziej istotną inwestycją drogową z punktu widzenia integracji całego obszaru funkcjonalnego, zarówno bydgoskiego, jak i toruńskiego, jest budowa drogi ekspresowej S10 na odcinku między Bydgoszczą a Toruniem. Budowa drogi ekspresowej S5 jest natomiast inwestycją wpływającą najbardziej na skrócenie czasu dojazdu do innych miast w Polsce.
Autorzy strategii zwracają też uwagę na słabe połączenie komunikacyjne pomiędzy głównymi miastami województwa kujawsko-pomorskiego oraz Bydgoskiego i Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego. Wskazują na m.in. ubogą ofertę komunikacji podmiejskiej i fragmentaryczne rozwiązania dotyczące ścieżek rowerowych. Rekomendują, by większy nacisk położyć na transport publiczny i infrastrukturę rowerową.
Zobacz także: Wydamy 2 mld zł na projekty ponadlokalne, m.in. w ramach ZIT
Czytaj e-wydanie »