Coraz więcej mieszkańców regionu spędza wakacje za granicą. - Warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, aby w razie nagłego zachorowania lub wypadku leczyć się tak jak ubezpieczeni mieszkańcy kraju, w którym spędzamy urlop - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy.
W tym roku zainteresowanie EKUZ jest ogromne. Od 1 stycznia do wczoraj (do godz. 11.30 - dop. red.) regionalny NFZ wydał już 79 807 kart. W porównywalnym okresie 2016 roku - 66 108. Rekord padł 26 czerwca br. Tego dnia NFZ wydał 2023 EKUZ-y. Natomiast w minioną sobotę, gdy pracownicy NFZ odrabiali wolne za piątek po Bożym Ciele, aż 400 mieszkańców regionu skorzystało z okazji i przyszło po kartę.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Choć chętnych na Europejską Kartę Ubezpieczenia jest bardzo wielu, nie trzeba długo czekać w kolejce. - Gdy zobaczyłem tłumy w sali obsługi klientów NFZ przy ul. Słowackiego, przeraziłem się. Na szczęście, gdy w automacie zaznaczyłem, że przyszedłem po EKUZ, okazało się, że wiele z tych osób przyszło w innej sprawie. Nie czekałem długo. Gdy podszedłem do urzędnika, to załatwienie formalności zajęło góra #dwie minuty - opowiada pan Michał z Bydgoszczy.
Pan Adam dodaje: - W połowie czerwca wyjeżdżałem do rodziny do Niemiec. Poszedłem po EKUZ dla siebie oraz żony i mamy. Miałem od nich upoważnienie. Owszem, kolejka była, ale naprawdę niezbyt długa. Cieszę się, że teraz karta jest wydawana aż na rok - podsumowuje bydgoszczanin.
Zadzwoniła do nas pani Marzena z Białych Błot (nazwisko do wiadomości redakcji). - W piątek jedziemy na tydzień nad polskie morze, a zaraz po powrocie lecimy na wczasy na Rodos. Nie mam za bardzo czasu, by specjalnie jechać do Bydgoszczy i złożyć wniosek o kartę EKUZ. W radiu słyszałam, że można ze strony NFZ wydrukować formularz i wysłać go pocztą. Czy rzeczywiście tak jest? - pyta nasza Czytelniczka.
Barbara Nawrocka potwierdza, że wniosek o wydanie karty EKUZ można przesłać pocztą na adres: KP OW NFZ, al. Mickiewicza 15, 85-071 Bydgoszcz oraz na adresy delegatur w Toruniu i we Włocławku. - Karta EKUZ jest wówczas w ciągu trzech dni przesyłana pocztą, listem poleconym, pod adres wskazany we wniosku - mówi Barbara Nawrocka.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego standardowo jest wydawana na 12 miesięcy. Natomiast na pięć lat kartę dostaną emeryci.
Jeśli chcemy osobiście otrzymać EKUZ, należy podejść do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia:
- w Bydgoszczy, przy ul. Słowackiego 3, tel. 52 325 29 00, [email protected],
- w Toruniu, przy ul. Szosa Chełmińska 30, tel. 56 658 26 01, 09, [email protected]
- we Włocławku, przy ul. Kilińskiego 16, tel. 54 412 74 00, [email protected].
Karta jest wydawana od ręki. Formalności można załatwić od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16. Za EKUZ nic nie zapłacimy.
Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie zagraniczne placówki służby zdrowia honorują kartę EKUZ. Najczęściej są to tylko państwowe szpitale, a takie nie zawsze można znaleźć w prywatnych kurortach. A właśnie tam najchętniej spędzamy zagraniczne wakacje.
EKUZ nie pokrywa kosztów wszystkich badań lub zabiegów. Zatem przed wyjazdem sprawdźmy szczegóły pod adresem - www.ekuz.nfz.gov.pl Tam po wpisaniu nazwy kraju otrzymamy wszystkie informacje na temat zasad leczenia w nim obowiązujących.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 22 czerwca 2017.
