Czytaj też: Oto Kujawsko-Pomorskie Przedsiębiorstwa i Gminy Fair Play 2011 [foto i lista laureatów]
Wręczenie ogólnopolskiej nagrody odbyło się w Sali Kongresowej w Warszawie. Elektrobud, wielokrotny laureat, otrzymał też Złotą Statuetkę i Platynową. Mało tego, Andrzej Zielke dodatkowo został wyróżniony nagrodą Ambasadora Programu "Przedsiębiorstwo Fair Play". Jako jeden z trzech w regionie.
Wojewoda dziś spotka się z laureatami z naszego regionu. Też ich uhonoruje.
Elektrobud został obsypany nagrodami, ale... trzeba mieć odwagę, żeby poddać się ocenie komisji konkursowej.
Fair Play, czyli firmę prześwietlają
- Nie musimy startować w konkursach, bo Elektrobud już swoją pozycję na rynku posiada. Chcemy jednak pokazać, że we współczesnych, bezwzględnych realiach biznesowych są zakłady pracy trzymające się pewnych zasad - tłumaczy Andrzej Zielke,**prezes. - Czujemy się z tym dobrze i dzięki temu śpimy spokojnie.
GALERIA ZDJĘĆ Z FIRMY ELEKTROBUD GRUDZIĄDZ
Audyt był dwustopniowy i szczegółowy. Przedsiębiorstwo sprawdzano na wylot pod wieloma względami.Komisja wertowała dokumenty, rozmawiała z załogą, dzwoniła do firm współpracujących.
- Musimy mieć wszystko w najlepszym porządku. Bo co to byłby za wstyd, gdyby po przyznaniu nagrody ktoś wyciągnął nam jakieś nieprawidłowości - zaznacza prezes Zielke.
Nie kryje, że działać fair w dzisiejszych warunkach jest coraz trudniej. Konkurenci w przetargach drastycznie zaniżają koszty zleceń. Zatrudniają "na czarno", kombinują. Zarząd Elektrobudu przeraża zapis w ustawie, że przetarg wygrywa firma najtańsza. Jak to się kończy, przykłady można mnożyć.
- My wobec swoich pracowników chcemy być w porządku. Są na umowach. Trzy razy w roku zapraszam całą, stuosobową załogę na imprezy, m.in. Wigilię. Nie zawsze wszyscy mogą dotrzeć, ale około 70-80 osób zawsze jest - informuje Andrzej Zielke.
Firmę kojarzymy z wykonywaniem instalacji elektrycznych w budownictwie różnego typu. Ostatnio rozszerza specjalizację. Nareszcie wygrywa przetargi także w Grudziądzu (m.in. na oświetlenie stadionu GTŻ). Wcześniej ekipy Elektrobudu pracowały głównie w terenie, na północy Polski.
Czytaj też: Fair Play dla firmy Elektrobud z Grudziądza i Transand z Nekli
Jedno z nowych zleceń to wykonanie potężnej instalacji elektrycznej w galerii Alfa (jest właśnie odbierana). Pracowała przy tym 50-osobowa ekipa Elektrobudu. Inne dzieła tej firmy to m.in. oświetlenie odcinka autostrady od Nowych Marz do Torunia, także całych węzłów w Turznicy i Lubiczu. Sprawdza się też jako generalny wykonawca. Na przykład nowoczesnych siedzib prokuratur w Grudziądzu i Brodicy czy koszarowców dla armii.
Spece od zleceń tajnych
I tu wchodzimy w sferę działalności Elektrobudu, o której wiele nie napiszemy. Są to zlecenia tajne. Wyjawimy tylko, że chodzi m.in. o ogrodzenia ze specjalnymi, elektrycznymi zabezpieczeniami: dla wojska, policji i innych służb. Żeby móc startować w przetargach na takie zadania firma zdobyła świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego II stopnia. Zwiedzając zakład, omijamy drzwi kancelarii tajnej...
Od dwóch lat załoga liczy średnio 100 osób. Firma w ub.r. świętowała 20-lecie istnienia.
Platynową Statuetkę Fair Play otrzymał też Melbud Grudziądz.
Czytaj też: Kujawsko-pomorskie gminy fair play
