Wdrożony w PGE Energia Ciepła (Grupa PGE) przez spółkę PGE Systemy projekt spełnia standardy bezpieczeństwa NCER (ang. Network Code on Emergency and Restoration). Ma to kluczowe znaczenie dla stabilności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego w sytuacjach awaryjnych.
Usługa łączności krytycznej realizowana jest za pomocą systemu VoIP oraz telefonii satelitarnej, które zapewniają bezpieczeństwo i niezawodność połączeń, a to dzięki niepublicznym i niezależnym łączom komunikacyjnym, które działają przez minimum 24 godziny po zaniku zasilania. Wdrożenie tej technologii pozwala elektrociepłowniom – jako znaczącym użytkownikom sieci (SGU – Significant Grid Users) – spełnić wymagania NCER, wspierając stabilne funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
- Wdrożenie systemu łączności krytycznej opartego na technologii VoIP oraz telefonii satelitarnej znacząco zwiększa gotowość operacyjną elektrociepłowni i zapewnia niezawodną komunikację między Centrami Operacyjnymi a lokalnymi operatorami systemu dystrybucyjnego. Natomiast niezawodna łączność to fundament bezpieczeństwa, niezbędny zarówno w codziennym nadzorze operacyjnym, jak i w sytuacjach wymagających błyskawicznej reakcji – wyjaśnia Robert Błaszczak, ekspert ds. telekomunikacji z Departamentu Telekomunikacji PGE Systemy.
To też może Cię zainteresować
- Realizacja łączności krytycznej w oddziałach PGE Energia Ciepła ma zapewnić bezpieczeństwo komunikacji. Spółkom ciepłowniczym dostarczono także system telefonii satelitarnej, który ma służyć jako łączność rezerwowa na wypadek awarii połączeń podstawowych – mówi z kolei Robert Rostek, kierownik projektu z Departamentu Zarządzania Projektami PGE Systemy.
Kodeksy sieciowe NCER to zbiór europejskich regulacji zapewniających stabilność systemu elektroenergetycznego oraz umożliwiających jego sprawne przywracanie po awariach.
Unia tego wymaga
Na mocy Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/2196 operatorzy systemów przesyłowych, dystrybucyjnych oraz kluczowi użytkownicy sieci, w tym jednostki wytwórcze, takie jak obiekty PGE, są zobowiązani do spełnienia rygorystycznych standardów operacyjnych.
Wymogi te obejmują zapewnienie niezawodnej komunikacji krytycznej i procedur, które są kluczowe dla efektywnego reagowania w sytuacjach kryzysowych i utrzymania bezpieczeństwa sieci.
9 elektrociepłowni w całym kraju
W projekcie uczestniczyło 9 elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, w tym dwie funkcjonujące w Kujawsko-Pomorskiem:
• PGE Toruń, Elektrociepłownia w Toruniu to nowoczesna jednostka gazowa z turbinami gazowymi typu lotniczego, działająca w systemie wysokosprawnej kogeneracji, produkująca energię elektryczną i ciepło dostarczane za pośrednictwem sieci ciepłowniczej do ponad 100 tysięcy mieszkańców Torunia;
• PGE Energia Ciepła Oddział Bydgoszcz składa się z dwóch jednostek wytwórczych: Elektrociepłowni Bydgoszcz I i Elektrociepłowni Bydgoszcz II o łącznej mocy 564 MWt, dostarczającej około 4,6 mln GJ energii cieplnej rocznie do blisko 90 proc. mieszkańców miasta.
Poza regionem nowoczesny system łączności otrzymały elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni, w Szczecinie i Gryfinie, w Lublinie, Rzeszowie oraz Zielonej Górze.
