"Urząd Skarbowy nie będzie Cię informował e-mailem o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeśli otrzymałeś taką wiadomość i co gorsza kliknąłeś w załącznik, to możesz stracić swoje pieniądze, ale nie na rzecz organu pobierającego podatki, a grupy internetowych złodziejów" - ostrzegają eksperci Niebezpiecznika.
Może zainteresuje Cię też
- Ministerstwo i oszuści ślą e-maile. Jak rozpoznać prawdziwe?
- Przesyłają e-maile z wypełnionym PIT-em? To oszuści!
- Dostałeś taki e-mail z Ministerstwa Finansów? Nie otwieraj!
- Otrzymałeś takiego e-maila z fakturą? Nie otwieraj!
- Oto jak oszuści kradną pieniądze z naszych kont
- Uwaga na maile od "Urzędu Skarbowego"
Oto jak brzmi fałszywa wiadomość:
"Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 18.06.2016r. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.06.2019r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.04.2019r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 29.04.2019r. o godz. 9.00.
Jednoczesnie Urzad Skarbowy informuje, ze zgodnie z art. 92a ustawy z dnia 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z pózn. zm.) w zwiazku art. 80 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzialalnosci gospodarczej (Dz. U. z 2007 r., Nr 155, poz. 1095 z pózn. zm.) czynnosci kontrolnych dokonuje sie w obecnosci kontrolowanego lub osoby przez niego upowaznionej. Oznacza to ze w wyzej wymienionym terminie jest Pani/Pan zobowiazana/y do obecnosci w siedzibie swojej Firmy i wspólpracy z inspektorem kontroli. Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 3 ustawy o swobodzie dzialalnosci gospodarczej jest Pani/Pan zobowiazany do pisemnego wskazania osoby upowaznionej do reprezentowania Pani/Pana w trakcie kontroli, w szczególnosci w czasie Pani/Pana nieobecnosci.
Jest Pani/Pan zobowiazana/y do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentów zwiazanych z prowadzona przez Pania/Pana Firma wymienionych w zalaczniku.
Zalacznik do pobrania
Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpujacy znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pózn. zm.).
———————————–
INSPEKTOR KONTROLI
Urzad Skarbowy
mgr Marzena Fierek"
Jak podaje portal Niebezpiecznik.pl, w załączniku znajduje się downloader trojana, którego jednym z celów jest przechwycenie danych dostępowy do kont bankowych i kradzież środków.
Co jeśli otworzyliście wiadomość, załącznik?
- Polecamy jak najszybsze przeskanowanie komputera oprogramowaniem antywirusowym i zmianę haseł do bankowości online (wraz z przejrzeniem innych ustawień na koncie w banku i nowozainstalowanych aplikacji na telefonie osoby, która klikała w załącznik) - radzą eksperci Niebezpiecznika.
Jak powinniśmy być powiadamiani o prawdziwej kontroli celno-skarbowej
- Zgodnie z przepisami ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej wszczęcie kontroli celno-skarbowej (taka nomenklatura jest prawidłowa) następuje z urzędu, na podstawie upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej udzielonego kontrolującemu - wyjaśnia Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Datą wszczęcia kontroli celno-skarbowej jest dzień doręczenia kontrolowanemu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej. Upoważnienie doręcza się osobiście lub za pośrednictwem poczty (list polecony – przesyłka rejestrowana). Nie ma możliwości wszczęcia kontroli celno-skarbowej za pośrednictwem e-maila bądź SMS’a.
Ponadto, w przypadku podejrzenia, że nie są przestrzegane przepisy oraz okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne przeprowadzenie kontroli celno-skarbowej, jest ona wszczynana na podstawie okazywanej legitymacji służbowej.
