Ab uzyskać prawo do pełnej emerytury rolniczej, trzeba definitywnie pożegnać się z prowadzeniem gospodarstwa. Ten zapis należy zmienić, wskazał zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Wiele osób nie ma następców, którym mogłoby przekazać gospodarstwo. Ponadto wielu rolników, pomimo osiągnięcia wymaganych okresów składkowych, w dalszym ciągu chciałoby prowadzić działalność rolniczą ze względów ekonomicznych (emerytura nie wystarcza na zapewnienie godziwego poziomu życia). Wymóg, by rolnicy przestali być właścicielami (posiadaczami) gospodarstw stoi w sprzeczności z art. 21 i art. 23 Konstytucji - można przeczytać w oświadczeniu KRIR.
Przypominamy nasz materiał: Gospodarka nie dla emeryta KRUS. Jest wniosek do ministra, aby to zmienić
Wniosek o umożliwienie emerytowi dalszego prowadzenia gospodarstwa, przekazano na biurko Grzegorza Pudy. Jaka jest dokładnie odpowiedź ministerstwa rolnictwa?
Sprawdź też: Emerytura z KRUS - przeciętna wysokość. Tyle wpływa do portfela seniora, który prowadził gospodarstwo
"Istota postulowanych przez KRIR zmian sprowadza się do rezygnacji z wymogu zaprzestawania prowadzenia działalności rolniczej, co jest wymagane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, w celu wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych w pełnej wysokości", czytamy.
Resort wskazał również, że... stymuluje wymianę pokoleniową wśród właścicieli gospodarstw.
Warto wiedzieć również: Emerytura KRUS. Jak oblicza się wysokość świadczenia? Od czego zależy, ile dostanie rolnik? oraz Emerytura i renta z KRUS w 2021 roku. Kiedy waloryzacja podniesie stawki świadczeń dla rolników?
