Emerytura matczyna, czyli Mama 4 Plus - wniosek w KRUS. Dla kogo dodatek do emerytury za urodzenie min. 4 dzieci?

Oprac. AGW
pixabay.com
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej 4 dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę – ojcu. Od 1 marca 2019 można składać wnioski, dotyczy to także ubezpieczonych w KRUS.

Emerytura matczyna. Wyższe emerytury dla matek min. 4 dzieci, jeśli nie wypracowały tej najniższej

Matki, także te ubezpieczone w KRUS, które urodziły co najmniej 4 dzieci, mogą od 1 marca 2019 roku wnioskować o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jest to dodatek do emerytury, więc skorzystać mogą rolniczki, które ukończyły 60 lat. Jeśli to ojciec wychowywał 4 dzieci, będzie mógł skorzystać z prawa do tego świadczenia po osiągnięciu wieku 65 lat, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.

Do 4 wychowanych dzieci wliczane jest dziecko własne lub współmałżonka lub dziecko przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Przeczytaj też: Mama 4 Plus dla rolniczek. Ile wniosków wpłynęło do KRUS i jakie zasady obowiązują?

Kiedy przysługuje świadczenie Mama 4+?

Świadczenie może być przyznane tylko w przypadku, gdy matka lub ojciec dzieci nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania, albo ma prawo do emerytury lub renty w wysokości niższej niż wysokość najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. – 1.100,00 zł). Świadczenie nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury, wyjaśnia Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jest ono skierowane do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły podjąć pracy zawodowej lub musiały z niej zrezygnować.

Na świadczenie w budżecie państwa na 2019 rok zarezerwowano ponad 801 mln złotych. Realizatorem programu jest ZUS i KRUS.

- Z wieloletnią pracą w domu, na rzecz rodziny, nie wiązały się dotychczas żadne gwarancje bezpieczeństwa na starość, w postaci np. świadczeń - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. - Dlatego myślę, że decyzja Matki czy Ojca, by całą energie życiową przekierować na rodzinę i wychowanie dzieci, była dla nich wybitnie trudna, bo niosła ze sobą, w perspektywie, potencjalną możliwość niedostatku na starość. A jednak osoby te podjęły Taką właśnie decyzję, uwarunkowaną może sytuacją ekonomiczną, zdarzeniem losowym, brakiem wsparcia ze strony rodziny, czy też może chorobą dziecka - przekazała Elżbieta Rafalska.

Przeczytaj też:Czy emeryturę można pobierać z KRUS i ZUS jednocześnie? Od czego zależy jej wysokość?

Świadczenie może być przyznane w drodze decyzji administracyjnej – na wniosek matki albo ojca dzieci – przez Prezesa ZUS albo Prezesa KRUS - po indywidualnym zbadaniu sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej osoby ubiegającej się o świadczenie.

Świadczenie może przyznać Prezes KRUS, tylko jeżeli matka lub ojciec dzieci, legitymuje się okresami podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, chyba że emeryturę lub rentę wypłacał jej wyłącznie ZUS.

Co trzeba dołączyć do wniosku Mama 4 Plus

Oprócz złożenia wniosku niezbędne jest również złożenie oświadczenia o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej, w którym należy potwierdzić m.in. czy wnioskodawca:

 • pozostaje w zatrudnieniu lub prowadzi inną działalność zarobkową;
 • jest uprawniony do emerytury lub renty;
 • posiada gospodarstwo rolne;
 • prowadzi dział specjalny produkcji rolnej;
 • uzyskuje inne dochody.

Okoliczności te mogą zostać potwierdzone również odpowiednimi zaświadczeniami (np. z urzędu skarbowego, urzędu gminy).

Do wniosku należy dołączyć akty urodzenia dzieci a także inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia np. orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, akt zgonu w przypadku śmierci matki dzieci, zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek Mama 4+

Wniosek można złożyć od 1 marca 2019 r. w każdej jednostce organizacyjnej KRUS. Druk wniosku jest dostępny na stronie internetowej w zakładce formularze-i-wnioski/swiadczenia/ oraz w każdej jednostce organizacyjnej KRUS.

Według szacunków ministerstwa z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty i 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.

O czym należy informować po otrzymaniu prawa do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego?

Osoba, której przyznano prawo do świadczenia, jest obowiązana do informowania organu rentowego o wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do świadczenia lub wysokość wypłacanego świadczenia, przede wszystkim o:

 • nabyciu gospodarstwa rolnego,
 • podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym za granicą,
 • wysokości osiąganych z tych tytułów przychodów, w tym za granicą,
 • uzyskaniu prawa do emerytury, renty z innego organu rentowego (w tym z instytucji zagranicznej),
 • tymczasowym aresztowaniu lub odbywaniu kary pozbawienia wolności,
 • zamieszkaniu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródła: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, KRUS

Będzie waloryzacja 500+?

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZB

Kobieta, która urodziła 4 dzieci i pracowała nie dostanie żadnego dodatku, ponieważ przeliczenie Kapitału początkowego jest dla niej niekorzystne.

Kobieta, która poszła do pracy posiadając 4 dzieci zrobiła to ze względu na złe warunki materialne - zostając w domu umarłaby z głodu.

W domu były tylko te mamy, które stać było na to, aby siedzieć w domu i zajmować się tylko dziećmi.

E
Emerytka

A co z mama ktora wychowala siodemke i 30 lat placila skladki w KRUS i jakos dala rade a inne WYCHOWYWALY dzieci i nie placily

E
Emerytka Edytka 3 plus

Dostaną babki emerytki z rządu co wysoko na stanowiskach co mają po 4 plus dzieciaki ;;;;;;a 3 plus to ni bo sie nie narobili [[[[[

k
klara pejpada

a jak 3 dzieci to pod most przecież po co dać matkom.... rząd daje od 4 itd a od 3 dzieci matki to zerowe nic nieznaczące dla państwa i rządu ....matki z 3 dziecmi nie narobiły się przy swoich dzieciach ale przy 4 ręce se pozrywały i trza walić kase niech rząd coś z tym zrobi bo to niesprawiedliwe każda matka zasługuje czy ma 1 czy więcej dzieci bo to cholerny obowiązek wychować dzieci

i
iiiii

dziecioroby

W
Wio

To prawda co pisali poprzednicy w tych komentarzach ,do pracy można zawsze iść

d
dddd

to jest ściema - bo jeśli była żoną rolnika to MUSIAŁA odprowadzać składki w przeciwnym razie KRUS by swoje odebrał - nie znam osoby która będąc właścicielem gospodarstwa nie uskładała na minimum - tak że dają ale nikomu nie dadzą bo się nie kwalifikuje.I po co szum. po to by było że dają

G
Gość

A te matki co wychowaly 3 dzieci ipracowaly A teraz sa na rencie i co maja z tego marne grosze.

E
Ewa

To może jakiś dodatek tym mamą które pracowały i też wychowywał dzieci. Czworo. Piecioro i więcej a teraz mamy 200 zl wiecej. emerytur od tych co nigdy za żadną prace sie niw wzięły a przeciez po wychowaniu dzieci jest jeszcze sporo lat. Bo mamy maja po czterdzieści lat dzieci juz dorosłe i do pracy mozna iść ale po co jak dadzą wszystko darmo

Dodaj ogłoszenie