Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Emerytura wyższa, ale nie dla wszystkich! Zobacz, kto dostanie 2400 złotych

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
pixabay.com
Wyższa emerytura dla około 9 tys. seniorów. Szykuje się kolejna podwyżka emerytury. Kto może liczyć na większą emeryturę? O ile wzrośnie emerytura i kogo dotyczy? Sprawdź!

Wyższa emerytura

Szykuje się kolejna podwyżka emerytury. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu świadczeń do 2400 zł dla opozycjonistów z czasów PRL.

Wyższa emerytura ma przysługiwać ok. 9 tys. seniorów.

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy zwiększający wysokość emerytury dla opozycjonistów w czasach PRL.

Wyższa emerytura - dla kogo 2400 zł?

Rząd poparł wprowadzenie specjalnego świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych.

Podwyżka emerytur dotyczy osób, które posiadają status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Podwyżka emerytur dotyczy osób, które posiadają status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, potwierdzony przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Oznacza to, że osoby zaangażowane w walkę o niepodległość i suwerenność Polski w latach 1956-1989, których emerytura lub renta jest niższa niż 2400 zł, będą mogły liczyć na comiesięczne wyrównanie.

To Cię może zainteresować

Podwyżka emerytury

"W latach 1956-1989 Polacy, którzy walczyli z reżimem komunistycznym, byli poddawani licznym represjom i szykanom. Aresztowania, internowanie, karne wcielenia do wojska, uniemożliwienie podjęcia pracy czy degradowanie na niższe stanowiska służbowe – to tylko niektóre działania podejmowane przez ówczesne władze w stosunku do działaczy opozycji antykomunistycznej. Represje miały negatywny wpływ na ich sytuację materialną – nie tylko w okresie ich stosowania, ale również i dziś" – czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu.

"Konieczne jest choć częściowe zadośćuczynienie krzywdom doznanym ze strony reżimu komunistycznego przez osoby, które swoim poświęceniem przyczyniły się do obalenia ustroju totalitarnego oraz odrodzenia demokratycznego i niepodległego państwa polskiego" - napisano w uzasadnieniu projektu ustawy zwiększającej wysokość emerytur dla opozycjonistów w czasach PRL.

Rząd postanowił zadośćuczynić krzywdom, których doświadczyli opozycjoniści antykomunistyczni. – Naszym wielkim obowiązkiem jest zapewnić godne warunki życia ludziom walczącym w latach 1956-1989 o naszą wolność i niepodległość. Bez ich poświęcenia nie byłoby tej Polski, którą znamy i w której obecnie żyjemy. To nasi bohaterowie. Przygotowane przez nas świadczenie wyrównawcze to wyraz uznania dla wielkich postaci opozycji antykomunistycznej. Wreszcie możemy zacząć spłacać dług, jaki wobec nich mamy. Dług, którego jednak nie sposób spłacić do końca – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska