Emerytury 2019. Nie zawsze nowe świadczenie będzie wyższe [ZASADY, GŁOS EKSPERTA]

Relacje przygotowała Jolanta ZielaznaZaktualizowano 
Jakie warunki trzeba spełnić, by po przeliczeniu emerytury dostać wyższe świadczenie? - wyjaśnia Urszula Szołdra z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych w oddziale ZUS w Bydgoszczy. Są pytania o wcześniejsze emerytury kobiet z rocznika 1953.

Urodziłam się w 1953 r. i jestem na wcześniejszej emeryturze. Nie przeliczałam jej. Co mogę teraz zrobić, by była wyższa?
Należy złożyć do ZUS wniosek o przyznanie emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Po złożeniu wniosku ZUS przeliczy świadczenie i będzie wiadomo, czy jest to dla pani korzystne.

Urodziłam się w październiku 1953 r. Najpierw byłam na świadczeniu przedemerytalnym, potem przeszłam na wcześniejszą emeryturę, bo miałam 55 lat i 30 lat pracy. W 2013 r. nie składałam wniosku o przeliczenie z wcześniejszej na stałą, bo dowiedziałam się, że jest to niekorzystne. Czy teraz mogę złożyć taki wniosek o przeliczenie emerytury?
Tak, może pani złożyć wniosek o przyznanie emerytury z powszechnego wieku emerytalnego. Najlepiej zrobić to do 23 kwietnia 2019 r. Przeliczymy emeryturę nie odliczając wypłaconych wcześniej świadczeń.

Zobacz także: Pan Andrzej nie dawał znaku życia, więc ZUS... przestał mu wypłacać emeryturę

Mam pytanie w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. P20/16. Na wcześniejszą emeryturę przeszłam w 2012 r. na podstawie art. 88 ustawy Karta Nauczyciela. Emeryturę wyliczono według starych zasad. W 2016 r. złożyłam wniosek o ponowne obliczenie mojej emerytury (miało to związek ze zmianą przelicznika z 0,7 proc. na 1,3 proc. za urlop wychowawczy). W decyzji ze względu na odliczenie otrzymanych wcześniej kwot emerytur nie podwyższono mi emerytury, ponieważ nowo naliczona jest niższa od dotychczasowej. Czy wyrok TK zmienia stan prawny mojego wniosku o ponowne obliczenie emerytury?
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. odnosi się tylko do kobiet urodzonych w 1953 r., które miały przyznaną emeryturę wcześniejszą na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 46 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Wyrok ten nie dotyczy kobiet, które przeszły na emerytury z Karty Nauczyciela.

Urodziłam się w 1953 r., w 2010, czyli mając 57 lat poszłam na wcześniejszą emeryturę z przepisu o ukończeniu 55 lat i 30 latach pracy. Ponieważ pracowałam dalej, całej emerytury nie dostawałam, zawsze miałam kilkaset złotych potrącane. Gdy ukończyłam 60 lat i 2 miesiące, poprosiłam ZUS o przeliczenie emerytury. ZUS odjął mi wypłacone świadczenia i wyszło mniej. Zostałam więc przy poprzedniej wysokości. Cały czas pracowałam na pełnym etacie, płacone były składki i dopiero w lutym 2017 roku rozwiązałam umowę o pracę.
Myślałam, że ZUS przeliczając emeryturę przyjmie mi wyższą kwotę bazową, ale tak nie zrobił. Powiedziano mi tylko, że co kwartał mogę sobie staż doliczać. Czy jeśli umowę o pracę rozwiązałam dopiero w 2017 roku nie mam szans na przeliczenie emerytury tak, by była wyższa? Był przecież przepis, że jeśli na emeryturze pracowało się 30 miesięcy, to można przeliczyć od nowej kwoty bazowej.
Czy wyrok Trybunału dotyczący kobiet mojego rocznika ma dla mnie jakieś znaczenie?

Dwie kwestie pani porusza. Pierwsza - sprawa nowej kwoty bazowej. Żeby ZUS uwzględnił nową kwotę bazową powinna pani przedstawić na druku Rp7 zarobki osiągane po przyznaniu wcześniejszej emerytury. Wskaźnik podstawy wymiaru musi być wyższy od dotychczasowego. Wtedy można przeliczyć emeryturę z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej.

Druga sprawa - praca przez 30 miesięcy, o czym pani wspomina, dotyczy osób urodzonych do końca 1948 roku. Ale i tak z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej przelicza się tylko część socjalną emerytury. Pani, jako urodzonej w 1953 r., ten przepis nie dotyczy.

Wyrok Trybunału ma dla pani znaczenie o tyle, że może pani złożyć do ZUS skargę o wznowienie postępowania w związku z wyrokiem TK. Trzeba to złożyć w ciągu miesiąca od wejścia w życie wyroku, czyli do 23 kwietnia 2019. Mamy nawet gotowe druki.

Mąż, urodzony w 1950 r., w 2010 przeszedł na emeryturę pomostową. I cały czas pracował. Gdy w 2015 ukończył 65 lat złożyliśmy wniosek o emeryturę zwykłą. ZUS tylko doliczył mu płacone składki, ale emerytury mu nie przeliczył. Bo odliczono to, co mężowi wcześniej wypłacono i zwykłą emeryturę miałby niższą od wcześniejszej. Czy jest to zgodne z prawem? Czy teraz, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego coś się zmieniło?
Takie działanie ZUS jest zgodne z przepisami. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 odnosi się tylko do kobiet urodzonych w 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 46 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pani męża ten wyrok nie dotyczy.

Urodziłam się w 1944 roku. W 1997 r. zostałam zwolniona z powodu redukcji etatów, przeszłam na emeryturę. Jednocześnie zaproponowano mi prowadzenie baru szkolnego, ale na zasadzie prowadzenia działalności gospodarczej, pracowałam tak 5 lat. Płaciłam tylko składkę zdrowotną. Mam 36 lat pracy. Czy mogę złożyć wniosek o przeliczenie emerytury i doliczenie mi tych lat jako nieskładkowych?
Nie. Gdyby pani opłacała składki na ubezpieczenie społeczne, można by te lata doliczyć do stażu pracy. Opłacanie samej składki zdrowotnej nie uprawnia do zaliczenia tego okresu do stażu pracy.

Zobacz też: Wyższe emerytury dla rolników, samorząd rolniczy apeluje do ministra Ardanowskiego

Gdy skończyłem 60 lat (ur. 1947) poszedłem na emeryturę, po 40 latach pracy, w tym 15 lat w warunkach szkodliwych. Na emeryturze już nie pracowałem. Czy teraz mogę przeliczyć tę emeryturę na zwykłą?
Jeśli pan nie pracował na emeryturze, to przeliczyć świadczenie można tylko w sytuacji, gdy dostarczy pan do ZUS inne świadectwo pracy czy inne zarobki, których do tej pory pan do ZUS nie przekazywał.

Sześć lat temu przeszedłem na wcześniejszą emeryturę w związku z pracą w szczególnych warunkach. Teraz kończę 67 lat. W międzyczasie pracowałem i składki miałem doliczane. Czy opłaca mi się przejść na emeryturę powszechną?
To się okaże, gdy złoży pan wniosek. Jeśli emerytura z powszechnego wieku będzie korzystniejsza, bo, na przykład, ze względu na wiek jest krótsze dalsze trwanie życia, to będziemy ja wypłacać. Jeśli okazałaby się mniej korzystna - wrócimy do poprzedniej wysokości. Stracić w każdym razie pan nie straci.

Urodziłam się w 1953 r., byłam na wcześniejszej emeryturze i w 2013 roku dałam ją sobie przeliczyć. Oczywiście była niższa, więc ZUS wypłaca mi w poprzedniej wysokości. Jeśli teraz złożę wniosek o przeliczenie, co mi to da?
W pani przypadku minęło więcej niż 5 lat od doręczenia pani decyzji i złożenie skargi o przywrócenie terminu będzie skutkowało decyzją odmowną. Od niej przysługuje prawo odwołania się do sądu ubezpieczeń społecznych, zgodnie z pouczeniem.

Jeśli kobieta rocznik 1953 nie składała do tej pory wniosku o przeliczenie emerytury, a teraz złoży, będzie miała przeliczenie i wypłatę wstecz, czy na bieżąco?
Emerytury powszechne przyznajemy na wniosek i wypłata następuje od pierwszego dnia miesiąca złożenia wniosku , nie wcześniej niż od daty urodzenia.

Jestem emerytem i pobieram 2 emerytury: z ZUS i KRUS. Ulga podatkowa przysługuje podobno tylko na jedno świadczenie?
Ulga przysługuje tylko jedna: w ZUS lub w KRUS. Nie może pan mieć pan dwóch ulg. Jeśli uwzględniono panu dwie - jedną musi pan oddać do urzędu skarbowego, rozliczyć PIT.
Żeby w przyszłości uniknąć takiej sytuacji, może pan złożyć wniosek co roku w ZUS, żeby na bieżąco nie potrącać ulgi z emerytury. Trzeba to robić na początku każdego roku, a najlepiej - w grudniu poprzedniego roku. ZUS będzie wypłacał emeryturę nie uwzględniając ulgi.

PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych.

Urodziłam się w 1946 roku, w 2001 r. przeszłam na wcześniejszą emeryturę. Do 2010 r pracowałam 30 miesięcy. Złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury z powszechnego wieku. Dostałam trochę wyższą emeryturę. Czy ja mogę ją jeszcze przeliczyć?
Dostała pani trochę wyższą emeryturę, bo przeliczyliśmy 24 proc. kwoty bazowej obowiązującej w dniu złożenia wniosku o przyznanie emerytury z powszechnego wieku.
Ma pani prawo przeliczyć całe świadczenie pod warunkiem, że przedstawi zarobki po przyznaniu wcześniejszej emerytury i wskaźnik podstawy wymiaru będzie wyższy od dotychczasowego.

Jestem na wcześniejszej emeryturze i dalej pracuję. Mam ją pomniejszoną w maksymalnej wysokości ze względu na zarobki. W listopadzie kończę 65 lat. Czy po osiągnięciu wieku emerytalnego, dalej pracując bez zwalniania się, dostanę pełną emeryturę, bo nie będą mnie obowiązywały limity dorabiania? Czy muszę zwolnić się z pracy i na nowo zatrudnić?
Tak, gdy ukończy pan 65 lat limity dorabiania nie będą już pana obowiązywały, nie będziemy potrącać 24 proc. kwoty bazowej. Nie będzie pan podlegał rozliczeniu i nie musi się pan zwolnić z pracy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
T.L.

Ja po złożeniu wniosku o ponowne przeliczenie emerytury (1953) otrzymałam odpowiedź odmowną ponieważ przeszłam na wcześniejszą emeryturę z Karty Nauczyciela. No to o co chodzi ? Czym ta nauczycielska emerytura jest gorsza od innych ?? Nie rozumiem.. Może Pani to wyjaśnić ??

G
Gość

..Cześć Panowie :) Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 20 lat i zgrabne ciało, moje nagiie zdjęcia i kontakt na stronie: http://dziwki24.pl i wyszukaj mnie po niku: Malwina88 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam..

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3