Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

Wniosek o emeryturę można już złożyć na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Warto jednak pamiętać, że moment przejścia na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia. Im wyższa jest suma składek oraz wyższe jest wynagrodzenie, od którego obliczane są składki emerytalne i im krótsze jest średnie dalsze trwanie życia, tym kwota emerytury jest większa.
Nie przegap
Jak ZUS oblicza wysokość emerytury?
- Wysokość emerytury obliczamy, dzieląc sumę zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia, które ogłaszane jest przez prezesa GUS w komunikacie w specjalnych tablicach obowiązujących od 1 kwietnia do końca marca kolejnego roku. ZUS wyliczając emeryturę zawsze sprawdza, które tablice dla ubezpieczonego są korzystniejsze: czy te, które obowiązywały w czasie ukończenia przez niego wieku emerytalnego czy te, które obowiązują w czasie złożenia wniosku o emeryturę albo wniosku o podjęcie emerytury - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
O ile dłuższa praca podwyższa emeryturę?
Wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy wyłącznie do nas. Warto jednak wiedzieć, że pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie. Każdy rok dłuższej pracy niż wiek emerytalny to wzrost świadczenia o około 8 proc. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń.
Przekonała się o tym emerytka z naszego województwa, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i 6-m-cy mając ponad 61 lat stażu pracy. Dziś otrzymuje najwyższą kobiecą emeryturę w Polsce, która wynosi 26,8 tys. zł.