Emerytury dla nauczycieli. Nauczyciele mogą starać się teraz o takie pieniądze

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Nauczyciele urodzeni po 1948 roku mają kilka możliwości, by przejść na emeryturę szybciej niż przed osiągnięciem wieku emerytalnego
Nauczyciele urodzeni po 1948 roku mają kilka możliwości, by przejść na emeryturę szybciej niż przed osiągnięciem wieku emerytalnego Pixabay.com
Kwiecień i maj to miesiące, gdy wielu nauczycieli podejmuje decyzje o przejściu na emeryturę. Mają wiele pytań i wątpliwości. Rozwieje je ekspert ZUS podczas wtorkowego dyżuru telefonicznego.

Zobacz wideo: Dodatkowe pieniądze dla emerytów. To trzeba wiedzieć!

- Co do zasady nauczyciele mogą przejść na emeryturę tak jak inni po osiągnięciu wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny. Mogą również po spełnieniu określonych warunków przejść na wcześniejszą emeryturę nauczycielską albo skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Emerytury dla nauczycieli. O co się mogą starać?

Nauczyciele, którzy urodzili się po 1948 roku, mają kilka możliwości, by przejść na emeryturę szybciej niż przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Mogą starać się o:

  • emeryturę nauczycielską przyznawaną na podstawie Karty Nauczyciela,
  • emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • emeryturę pomostową.

Dla kogo emerytura z Karty Nauczyciela

Najczęściej nauczyciele wnioskują o emeryturę z Karty Nauczyciela. Mogą się o nią starać nauczyciele, wychowawcy lub inni pracownicy pedagogiczni placówek wymienionych w Karcie Nauczyciela, jeśli spełnią kilka warunków.

Po pierwsze na dzień 31 grudnia 2008 roku muszą mieć co najmniej 30 lat pracy, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru zajęć. W przypadku nauczycieli szkół, placówek, zakładu specjalnego lub poprawczego czy schroniska dla nieletnich okres 30 lat zostaje skrócony do 25 lat, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym wykonywanej co najmniej w połowie obowiązkowego wymiaru zajęć.

Po drugie nauczyciel nie może być członkiem otwartego funduszu emerytalnego albo za pośrednictwem ZUS musi złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa. I najważniejszy warunek - rozwiązanie wszystkich stosunków pracy w charakterze nauczyciela.

Nauczyciel może też otrzymać emeryturę nauczycielską, gdy stosunek pracy zostanie:

  • rozwiązany z inicjatywy dyrektora szkoły z powodu całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć,
  • wygaśnie z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym,
  • rozwiązany lub wygaśnie w przypadkach, gdy nie jest możliwe dalsze zatrudnienie w gimnazjum w związku ze zmianami organizacyjnymi powodującymi wygaszanie kształcenia w gimnazjach.

Nauczyciele, którzy chcą przejść na emeryturę z Karty Nauczyciela, wniosek muszą złożyć przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Jeżeli wniosek złożą później, ZUS przyzna emeryturę z tytułu ukończenia tego wieku.

Kiedy się należy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne

Przysługuje do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego lub uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury. Przyznaje się je nauczycielom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, którzy posiadają wymagany staż ubezpieczeniowy, osiągnęli wiek wymagany przez ustawę, który w latach 2021-2022 dla kobiety wynosi 55 lat, a dla mężczyzny 59 lat. Wspomniany wymagany staż ubezpieczeniowy to co najmniej 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru. Nauczyciele muszą osiągnąć ten okres i wiek najpóźniej na dzień rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Kolejnym warunkiem jest rozwiązanie stosunku pracy lub jego wygaśnięcie. Warunek ten jest spełniony, gdy stosunek ten został rozwiązany za wypowiedzeniem lub porozumieniem stron na wniosek nauczyciela.

Masz pytania? Zadzwoń do eksperta ZUS

Z myślą o nauczycielach bydgoski oddział ZUS organizuje ekspercki dyżur, który odbędzie się 20 kwietnia. W godz. od 9 do 12 dzwoniąc pod numer telefonu 52 34 18 704 **będzie można dowiedzieć się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę nauczycielską czy świadczenie kompensacyjne, a także jak jest ustalana wysokość tych świadczeń. ** Na pytania odpowiadać będzie Grażyna Mucha, główny specjalista z Wydziału Koordynacji Usług Świadczeń Emerytalno-Rentowych w oddziale ZUS w Bydgoszczy.

Nie przegap

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie