Obowiązek należenia do otwartego funduszu emerytalnego mają wszyscy urodzeni po 1968 roku, którzy podjęli pierwszą pracę lub inną działalność, z której wynika obowiązek opłacania składek ubezpieczenia społecznego. Nie dotyczy to uczniów i studentów do 26 roku życia, którzy podpisali umowę-zlecenie, umowę o dzieło lub podjęli studia doktoranckie. Do wszystkich zapominalskich - jest ich tym razem 223 510 - ZUS od początku miesiąca wysyła listy, w których przypomina o konieczności zapisania się do OFE. Czas na to mają do 10 stycznia.
W styczniu będzie wiadomo
Tym, którzy do tego dnia umowy nie podpiszą, fundusz emerytalny przydzieli komputer. Losowanie odbywa się w końcu stycznia. Nie biorą w nim udziału największe OFE, ale te, które spełniły dwa warunki.
Po pierwsze posiadają nie większy niż 10 proc. udział w rynku funduszy emerytalnych pod względem wysokości zarządzanych aktywów, po drugie - w ostatnich dwóch okresach rozliczeniowych osiągnęły stopę zwrotu wyższą niż średnia ważona. Tym razem będą to OFE: AIG, Generali, Pekao, Pocztylion i Polsat. Niezadowoleni z komputerowego przydziału będą mogli fundusz szybko zmienić.
Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszym roku płaci się za to z własnej kieszeni 160 zł, w drugim - 80 zł. Dopiero po 24 miesiącach członkostwa zmiana jest bezpłatna.
Dowiesz się na stronie
Informacje o wszystkich OFE działających na rynku można znaleźć na stronie Komisji Nadzoru Finansowego www.knf.gov.pl. Tam też można zapoznać się z dotychczasowymi wynikami poszczególnych funduszy. Linki prowadzą bezpośrednio na ich strony. Tam znajdują się informacje, jak zapisać się do wybranego OFE.