Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te osoby tracą prawo do darmowego leczenia. NFZ ostrzega - w tych sytuacjach nie zapłaci za leczenie

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Leczenie w Polsce jest bezpłatne w większości przypadków i pacjent nie ponosi za nie żadnych opłat. Zdarza się jednak, że musi pokryć koszty niektórych świadczeń. W tych sytuacjach NFZ nie zapłaci za leczenie - zobacz na kolejnych slajdach >>>>>
Leczenie w Polsce jest bezpłatne w większości przypadków i pacjent nie ponosi za nie żadnych opłat. Zdarza się jednak, że musi pokryć koszty niektórych świadczeń. W tych sytuacjach NFZ nie zapłaci za leczenie - zobacz na kolejnych slajdach >>>>>Adam Jastrzebowski
Kiedy ustaje prawo do darmowych świadczeń? NFZ ostrzega, w jakich sytuacjach pacjent może stracić prawo do darmowego leczenia i nie może korzystać z opieki zdrowotnej "na NFZ". Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina też, co trzeba zrobić w tej sytuacji. Czytaj więcej.

W tych sytuacjach NFZ nie zapłaci za leczenie

Leczenie w Polsce jest bezpłatne w większości przypadków i pacjent nie ponosi za nie żadnych opłat. Zdarza się jednak, że musi pokryć koszty niektórych świadczeń.

Koszty swojego pobytu w szpitalu w całości ponosi osoba nieubezpieczona.

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prawo do świadczeń w Polsce mają osoby:

  • ubezpieczone obowiązkowo,
  • osoby ubezpieczone dobrowolnie,
  • inne osoby - po spełnieniu warunków określonych w tej ustawie.

W niektórych sytuacjach z bezpłatnego leczenia mogą skorzystać również pacjenci nieubezpieczeni - to między innymi dzieci czy kobiety, które posiadają obywatelstwo polskie, mieszkają na terytorium Polski i są w okresie ciąży, porodu lub połogu a także osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków (w zakresie leczenia odwykowego) oraz pacjenci z zaburzeniami psychicznymi.

To Cię teraz może zainteresować

Kiedy traci się prawo do ubezpieczenia zdrowotnego?

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ustaje zazwyczaj po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego (ustania stosunku pracy lub utraty statusu osoby bezrobotnej).

Oznacza to, że osoba, która traci pracę w ramach umowy zlecenia czy też w ramach pracy na etat, ma jeszcze 30 dni w ramach opieki medycznej NFZ.

Prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ kończy się, gdy wygasa obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego.

Kiedy NFZ nie zapłaci za leczenie? Co zrobić, jeśli prawo do świadczeń wygasło? Sprawdź:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska