Wcześniejsze emerytki z rocznika 1953, które teraz pierwszy raz składają wniosek o powszechną emeryturę, powinny dostać znacząco wyższe świadczenie.
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019, ZUS wyliczając im emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku, nie tylko nie będzie odliczał wypłaconych wcześniej świadczeń, ale kapitał początkowy i składki zwaloryzuje. Do tego korzystniejsze mogą się okazać tablice dalszego trwania życia.
Spytaliśmy ZUS, jak dokładnie będą liczone emerytury pań z rocznika 1953, które przeszły na wcześniejsze świadczenia, a teraz pierwszy raz złożą wniosek o emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku? Co to w praktyce oznacza, że emerytury będą obliczane z uwzględnieniem wyroku TK?
Przypomnijmy, że 6 marca br. (sygn. akt P 20/16) sędziowie TK orzekli, że wobec kobiet z rocznika 1953, które w 2008 roku przeszły na wcześniejszą emeryturę (ukończyły 55 lat i udowodniły 30 lat pracy) nie jest zgodny z konstytucją przepis, który nakazuje pomniejszenie podstawy obliczenia emerytury o kwoty wcześniej wypłaconych świadczeń.
Emerytury kobiet rocznik 1953 - liczone bez pomniejszania
Po opublikowaniu wyroku wcześniejsze emerytki z rocznika 1953, które do tej pory nie składały wniosków o przeliczenie świadczenia po ukończeniu wieku emerytalnego, takie podania składają. Teraz dostaną wyższą emeryturę.
- Kapitał początkowy i kwota składek zgromadzonych na koncie (wszystkich składek, także tych po przyznaniu emerytury, jeśli panie pracowały będąc na wcześniejszej) zostaną zwaloryzowane zgodnie z obowiązującymi zasadami, do daty złożenia wniosku o przyznanie emerytury powszechnej - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. kujawsko-pomorskim. - Podstawę obliczenia emerytury stanowi bowiem kwota zwaloryzowanego kapitału oraz składek zaewidencjonowanych na koncie ubezpieczonej, do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc podjęcia wypłaty emerytury.
Panie, które będąc na wcześniejszej emeryturze dorabiały i opłacały składki emerytalne - mają je zapisywane na swoim koncie w ZUS.
Nie będzie odejmowana suma wypłaconych wcześniejszych emerytur, jak działo się to przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.
Jeśli wniosek został złożony jeszcze w marcu br. - pod uwagę będą brane składki zapisane do końca lutego. Na wniosek złożony w kwietniu - składki do końca marca.
Tak obliczona kwota zostanie podzielona przez liczbę miesięcy dalszego średniego trwania życia.
Tu jednak możliwe są do wyboru różne warianty tablic dalszego trwania życia i ZUS wybiera wariant najkorzystniejszy.
Nowe tablice obowiązują zawsze od 1 kwietnia.
ZUS będzie brał pod uwagę: tablice obowiązujące w dniu złożenia wniosku; obowiązujące w dniu ukończenia powszechnego lub podwyższonego wieku emerytalnego. Sprawdzi, który wariant jest najkorzystniejszy.
Rzeczniczka Krystyna Michałek podaje przykład kobiety urodzonej w kwietniu 1953 r. Aktualnie ma 66 lat.
Według obowiązujących tablic jej dalsze trwanie życie wynosi 208,8 miesięcy. Według tablic obowiązujących w dniu, gdy ukończyła 60 lat - było to 203,9 miesięcy. Tyle samo, gdy osiągnęła podwyższony wiek emerytalny. W tym przypadku do wyboru są więc dwa warianty. Korzystniejszy jest z mniejszą liczbą miesięcy dalszego trwania życia, bo daje wyższą emeryturę.
I ten wariant zostanie przez ZUS wybrany.
Emerytury dla kobiet rocznika 1953 - roczna i kwartalna waloryzacja składek
Jak więc będzie wyglądało obliczenie emerytury?
Składki i kapitał początkowy objęte są waloryzacją roczną. Roczna waloryzacja składek odbywa się w czerwcu i obejmuje stan konta na koniec stycznia.
Wskaźniki waloryzacji za poszczególne lata są następujące:
- 2008 rok - 116,26 proc.
- 2009 - 107, 22 proc.
- 2010 - 103,98 proc.
- 2011 - 105,18 proc.
- 2012 - 104,68 proc.
- 2013 - 104,54 proc.
- 2014 - 102,06 proc.
- 2015 - 105,37 proc.
- 2016 - 206,37 proc.
- 2017 - 108,68 proc.
Wskaźnik waloryzacji rocznej za 2018 rok poznamy pod koniec maja br.
Składki i kapitał zostaną zwaloryzowane kolejnymi rocznymi wskaźnikami.
Do tego dochodzi kwartalna waloryzacja składek. Na wnioski złożone w I kwartale - ostatnia kwartalna waloryzacja dokonywana jest wskaźnikiem za III kwartał roku poprzedniego, wnioski złożone w II kwartale, ale tylko w kwietniu i maju - ostania kwartalna waloryzacja za IV kwartał poprzedniego roku.
UWAGA! Wnioski złożone w czerwcu objęte są tylko waloryzacją roczną. Traci się na tym i lepiej nie składać w czerwcu wniosku o emeryturę.
Wszystkie wskaźniki waloryzacji publikowane na na stronie internetowej ZUS.
Przykład
Pani z rocznika 1953 ma przyznaną wcześniejszą emeryturę. Po jej przyznaniu, z przerwami, pracowała. Ostania umowa skończyła się 31 marca br . W kwietniu emerytka pierwszy raz złożyła wniosek o emeryturę w wieku powszechnym. Będzie więc miała zaliczone wszystkie składki, łącznie z marcowymi.
Skargi do sądu - do 21 czerwca
To, co opisaliśmy wyżej, dotyczy pań urodzonych w 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, ale do tej pory takiego wniosku nie złożyły, teraz robią to pierwszy raz.
Przypomnijmy, że inna jest sytuacja kobiet z rocznika 1953, które przed wyrokiem TK składały do ZUS wniosek o przeliczenie emerytury po ukończeniu wieku emerytalnego. ZUS wtedy wyliczył im niższą emeryturę, choć jej nie wypłacał, bo odjął wypłacone wcześniej świadczenia. Jeśli od tej decyzji odwołały się do sądu ubezpieczeń społecznych, teraz do tego samego sądu, powinny złożyć skargę o wznowienie postępowania w związku z wyrokiem TK. Mają na to 3 miesiące od opublikowania wyroku. Termin mija 21 czerwca 2019 r.
Dla pań, które nie odwołały się od decyzji ZUS, termin na złożenie skargi o wznowienie sprawy przez ZUS już minął.
PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych.
