Emerytury kobiet z rocznika 1953 - jak będą przeliczane

Jolanta Zielazna
Archiwum/Sławomir Mielnik
Udostępnij:
Wzrosną emerytury kobiet z rocznika 1953, które po marcowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego pierwszy raz złożą wniosek o powszechną emeryturę.

Wcześniejsze emerytki z rocznika 1953, które teraz pierwszy raz składają wniosek o powszechną emeryturę, powinny dostać znacząco wyższe świadczenie.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019, ZUS wyliczając im emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku, nie tylko nie będzie odliczał wypłaconych wcześniej świadczeń, ale kapitał początkowy i składki zwaloryzuje. Do tego korzystniejsze mogą się okazać tablice dalszego trwania życia.

Spytaliśmy ZUS, jak dokładnie będą liczone emerytury pań z rocznika 1953, które przeszły na wcześniejsze świadczenia, a teraz pierwszy raz złożą wniosek o emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku? Co to w praktyce oznacza, że emerytury będą obliczane z uwzględnieniem wyroku TK?

Przypomnijmy, że 6 marca br. (sygn. akt P 20/16) sędziowie TK orzekli, że wobec kobiet z rocznika 1953, które w 2008 roku przeszły na wcześniejszą emeryturę (ukończyły 55 lat i udowodniły 30 lat pracy) nie jest zgodny z konstytucją przepis, który nakazuje pomniejszenie podstawy obliczenia emerytury o kwoty wcześniej wypłaconych świadczeń.

Emerytury kobiet rocznik 1953 - liczone bez pomniejszania

Po opublikowaniu wyroku wcześniejsze emerytki z rocznika 1953, które do tej pory nie składały wniosków o przeliczenie świadczenia po ukończeniu wieku emerytalnego, takie podania składają. Teraz dostaną wyższą emeryturę.

- Kapitał początkowy i kwota składek zgromadzonych na koncie (wszystkich składek, także tych po przyznaniu emerytury, jeśli panie pracowały będąc na wcześniejszej) zostaną zwaloryzowane zgodnie z obowiązującymi zasadami, do daty złożenia wniosku o przyznanie emerytury powszechnej - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. kujawsko-pomorskim. - Podstawę obliczenia emerytury stanowi bowiem kwota zwaloryzowanego kapitału oraz składek zaewidencjonowanych na koncie ubezpieczonej, do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc podjęcia wypłaty emerytury.
Panie, które będąc na wcześniejszej emeryturze dorabiały i opłacały składki emerytalne - mają je zapisywane na swoim koncie w ZUS.
Nie będzie odejmowana suma wypłaconych wcześniejszych emerytur, jak działo się to przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Jeśli wniosek został złożony jeszcze w marcu br. - pod uwagę będą brane składki zapisane do końca lutego. Na wniosek złożony w kwietniu - składki do końca marca.
Tak obliczona kwota zostanie podzielona przez liczbę miesięcy dalszego średniego trwania życia.

Tu jednak możliwe są do wyboru różne warianty tablic dalszego trwania życia i ZUS wybiera wariant najkorzystniejszy.
Nowe tablice obowiązują zawsze od 1 kwietnia.

ZUS będzie brał pod uwagę: tablice obowiązujące w dniu złożenia wniosku; obowiązujące w dniu ukończenia powszechnego lub podwyższonego wieku emerytalnego. Sprawdzi, który wariant jest najkorzystniejszy.

Rzeczniczka Krystyna Michałek podaje przykład kobiety urodzonej w kwietniu 1953 r. Aktualnie ma 66 lat.
Według obowiązujących tablic jej dalsze trwanie życie wynosi 208,8 miesięcy. Według tablic obowiązujących w dniu, gdy ukończyła 60 lat - było to 203,9 miesięcy. Tyle samo, gdy osiągnęła podwyższony wiek emerytalny. W tym przypadku do wyboru są więc dwa warianty. Korzystniejszy jest z mniejszą liczbą miesięcy dalszego trwania życia, bo daje wyższą emeryturę.
I ten wariant zostanie przez ZUS wybrany.

Emerytury dla kobiet rocznika 1953 - roczna i kwartalna waloryzacja składek

Jak więc będzie wyglądało obliczenie emerytury?

Składki i kapitał początkowy objęte są waloryzacją roczną. Roczna waloryzacja składek odbywa się w czerwcu i obejmuje stan konta na koniec stycznia.

Wskaźniki waloryzacji za poszczególne lata są następujące:

  • 2008 rok - 116,26 proc.
  • 2009 - 107, 22 proc.
  • 2010 - 103,98 proc.
  • 2011 - 105,18 proc.
  • 2012 - 104,68 proc.
  • 2013 - 104,54 proc.
  • 2014 - 102,06 proc.
  • 2015 - 105,37 proc.
  • 2016 - 206,37 proc.
  • 2017 - 108,68 proc.

Wskaźnik waloryzacji rocznej za 2018 rok poznamy pod koniec maja br.
Składki i kapitał zostaną zwaloryzowane kolejnymi rocznymi wskaźnikami.

Do tego dochodzi kwartalna waloryzacja składek. Na wnioski złożone w I kwartale - ostatnia kwartalna waloryzacja dokonywana jest wskaźnikiem za III kwartał roku poprzedniego, wnioski złożone w II kwartale, ale tylko w kwietniu i maju - ostania kwartalna waloryzacja za IV kwartał poprzedniego roku.
UWAGA! Wnioski złożone w czerwcu objęte są tylko waloryzacją roczną. Traci się na tym i lepiej nie składać w czerwcu wniosku o emeryturę.

Wszystkie wskaźniki waloryzacji publikowane na na stronie internetowej ZUS.

Przykład
Pani z rocznika 1953 ma przyznaną wcześniejszą emeryturę. Po jej przyznaniu, z przerwami, pracowała. Ostania umowa skończyła się 31 marca br . W kwietniu emerytka pierwszy raz złożyła wniosek o emeryturę w wieku powszechnym. Będzie więc miała zaliczone wszystkie składki, łącznie z marcowymi.

Skargi do sądu - do 21 czerwca

To, co opisaliśmy wyżej, dotyczy pań urodzonych w 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, ale do tej pory takiego wniosku nie złożyły, teraz robią to pierwszy raz.

Przypomnijmy, że inna jest sytuacja kobiet z rocznika 1953, które przed wyrokiem TK składały do ZUS wniosek o przeliczenie emerytury po ukończeniu wieku emerytalnego. ZUS wtedy wyliczył im niższą emeryturę, choć jej nie wypłacał, bo odjął wypłacone wcześniej świadczenia. Jeśli od tej decyzji odwołały się do sądu ubezpieczeń społecznych, teraz do tego samego sądu, powinny złożyć skargę o wznowienie postępowania w związku z wyrokiem TK. Mają na to 3 miesiące od opublikowania wyroku. Termin mija 21 czerwca 2019 r.

Dla pań, które nie odwołały się od decyzji ZUS, termin na złożenie skargi o wznowienie sprawy przez ZUS już minął.

PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych.

Wideo

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Po drugie - Tak różnicowanie kobiet z 1953 r ( tych ,które po raz pierwszy składają wniosek i tych które złożyły wniosek w 2013 roku ) JEST ZNOWU NIE KONSTYTUCYJNY !!!!!
G
Gość
Po pierwsze -primo :) Pani źle przedstawiła wskaźniki dalszego trwania życia dla kobiety urodzonej w kwietniu 1953 r. Pytanie ,czy P. K. Michałek ma w głowie jakąś swoją inną tabelę dalszego trwania życia niż podaje GUS za 2019 rok ??????.
G
Gość
2019-04-30T10:16:16 02:00, CRY ZUS CRY:

Trzeba podać,że Panie ,które wniosły do 24 kwietnia o przeliczenie emerytury w związku z wyrokiem TK i otrzymały kuriozalną decyzję, że zus im świadczeń nie przeliczy choć decyzja z 2013 została podjęta z naruszeniem prawa powinny zarzucić sądy pracy pozwami i może któryś z nich problem tych 5 lat wrzuci znowu do TK, który po kolejnych kilku latach wyda jedyne możliwe rozstrzygnięcie.

Życzę Paniom dużo zdrowia i tylu lat życia, żeby zdążyły skorzystać z wyższej emerytury wbrew tym , którzy liczą - "im dłużej tym mniej ich będzie" TRZYMAJCIE SIĘ......

mam przeliczona emeryture dalsze trwanie zycia 253 mies. czyli ta emerytura jest wiadomo nizsza , nic się nie mowi owyrownaniach

G
Gość
2019-05-08T14:00:35 02:00, Krystyna:

ZUS zakpił z Trybunału Konstytucyjnego i kobiet 1953r.

Emerytura wzrosła, po dodaniu potrąconych kwot, ale w dalszym wyliczeniu ostatecznie wychodzi mniej niż dostaję teraz. A więc te skargi to pic na wodę. ZUS znalazł sposób jak wykonać wyrok TK nie ponosząc żadnych kosztów.

Też tak mam i ryczec mi się chce jak słyszę ile dostały te kobiety które nie przeliczaly, kiedyś każdy kto przeliczył jak skończył 60 lat dostawał więcej, tym bardziej że nie szłam na wcześniejszą bo tak chciałam tylko musiałam. Moze warto jeszcze jakies jeszcze odwołać się do sądu .

E
Ela
Ja właśnie wczoraj tj. 16 maja dostałam decyzję o przeliczeniu i mam dalej mniej niż pobieram teraz. Dziwne, składałam o przeliczenie emerytury powszechnej gdyż myślałam że po przeliczeniu będę miała więcej jak kazdy rocznik który tak robil i wychodziło więcej. Wtedy dopiero zobaczyłam że odjęli mi dużą kwotę i powiadomili mnie, że zostaje przy wyższej. Dołączyłam do innych pan i pisałam petycję do rzecznika praw obywatelskich. Długo trzeba było czekać, ale jest. Ucieszyłam się A tu takie rozczarowanie. Dostały tylko te panie które nie przeliczaly. W dodatku przeliczone im wg dużo mniejszego wskaźnika dalszych lat życia i to wyszło bardzo korzystnie. Jak tak to liczą po nowemu i jest mniej A jak wychowawczy dałam do przeliczenia to nie dołączono mi tylko policzone po nowemu. Nie rozumiem gdzie tu sens i logika. Płakać się chce !!!!

SKOMENTUJ

ZGŁOŚ
G
Gość
2019-04-30T15:34:42 02:00, Gość:

Wreszcie jakieś konkretne i dokładne wyjaśnienie skutków wyroku Trybunału dla kobiet z rocznika 1953, które teraz po raz pierwszy składają do ZUS wnioski o emeryturę powszechną.

2019-05-17T00:10:19 02:00, Gość:

Wszystkie kobiety które miały przyznaną emeryturę w wieku 55 lat i składały w roku 2013 w wieku 60 lat wnisek o emertyrę powszechną ( a takich jest wg mnie powyżej 90 %), zostały ukarane przez ZUS i nic przez to nie zyskają, mimo odjęcia tego co do tej pory pobrały z wyliczonego kapitału. Dlaczego - bo ZUS nie waloryzuje ich składek od momenty przeliczenia i nie pomniejsza miesięcy dalszego trwania życia ( w przykładzie jest 208 a ja miałam dzieloną kwotę kapitału do moich obliczeń przez 255 miesięcy czyli w wieku 60 lat. Natomiast kobiety które w wieku 55 lat przeszły na wcześniejszą emeryturę i nie składały wniosku o przeliczenie, mają obecnie waloryzowane składki do aż do roku 2018 i dalsze trwanie zycia na poziomie ca 208 miesięcy i stąd biorą się dla nich i w zasadzie tylko dla nich podwyzki. Reasumując nasze Państwo dalej jest teoretyczne i tym razem ukarało aktywne panie. Kasa PISu się skończyła i ZUS wymyślił , że podwyżki dostaną tylko te panie które nie zawracały im dupy z przeliczeniami

Podpowiedź, co teraz robić. Przecież to te kobiety walczyły o sprawiedliwość, jeśli ich jest taki duży procent to może warto walczyć dalej ???!!! Przecież te co dostały pobieraly emeryturę, nie zrezygnowały, a skąd miałam wiedzieć że mi pomniejszona, dopiero jak dałam do przeliczenia to wyszło czarno na białym. Pisałam do rzecznika......I to jest ta nagroda 😭😭😭 będę walczyć dalej. Kobiety piszcie do sądu, w związku z tym że pobieram więcej niż liczą to nawet nie dołączono mi wychowawczego, dlaczego, niech liczą normalnie

G
Gość
2019-04-30T15:34:42 02:00, Gość:

Wreszcie jakieś konkretne i dokładne wyjaśnienie skutków wyroku Trybunału dla kobiet z rocznika 1953, które teraz po raz pierwszy składają do ZUS wnioski o emeryturę powszechną.

Wszystkie kobiety które miały przyznaną emeryturę w wieku 55 lat i składały w roku 2013 w wieku 60 lat wnisek o emertyrę powszechną ( a takich jest wg mnie powyżej 90 %), zostały ukarane przez ZUS i nic przez to nie zyskają, mimo odjęcia tego co do tej pory pobrały z wyliczonego kapitału. Dlaczego - bo ZUS nie waloryzuje ich składek od momenty przeliczenia i nie pomniejsza miesięcy dalszego trwania życia ( w przykładzie jest 208 a ja miałam dzieloną kwotę kapitału do moich obliczeń przez 255 miesięcy czyli w wieku 60 lat. Natomiast kobiety które w wieku 55 lat przeszły na wcześniejszą emeryturę i nie składały wniosku o przeliczenie, mają obecnie waloryzowane składki do aż do roku 2018 i dalsze trwanie zycia na poziomie ca 208 miesięcy i stąd biorą się dla nich i w zasadzie tylko dla nich podwyzki. Reasumując nasze Państwo dalej jest teoretyczne i tym razem ukarało aktywne panie. Kasa PISu się skończyła i ZUS wymyślił , że podwyżki dostaną tylko te panie które nie zawracały im dupy z przeliczeniami

B
Basia
Dostałam decyzję z ZUS, przeliczone mo bez podejmowania kwoty pobieranej, ( W moim przypadku kwota 121 tys) ale i tak wyszło mi mniej niż pobieram. Dziwne, Znów dyskryminacja kobiet rocznika 53. Kobiety które po ukończenie 60 lat dostają więcej, a przecież nie zrezygnowały z emerytury tylko też pobieraly. Wcześnie dyskryminacja bo minęło 5 lat teraz wymyślono inna żeby tylko zaoszczędzić. Będę pisać odwołanie do sądu, kobiety łączcie się!!!
b
barabasz
2019-05-01T22:52:25 02:00, Gosc:

Swoja sytuacje zawdxieczamy PO. Mam nadzieje ze nigdy juz nie wroca do władzy. Dbaja wyłacznie o własny portfel kosztem maluczkich

Tu nie miejsce na politykę,a jeśli tak to zapytam.Dlaczego w obecnej kampanii nie porusza się tego sukcesu po wyroku TK. P20/16?.Dlaczego art.25 ust1b nie został uchylony ustawą przywracająca poprzedni wiek emerytalny?.Kto tak zaciekle bronił tego artykułu w TK?Jak wcześniej wypowiadała się na ten temat Rafalska.Faktem jest,że PO zmieniło ustawę,a przeciw był PiS i SLD,lecz z samego sprzeciwu nie wynika żadna koryść dla emeryta.Przeciwko tak zwanemu podatkowi Belki były różne ugrupowania polityczne,tak jak p-ko podniesionej stawce Vat do 23%.Kiedy jednak przeciwnicy doszli do władzy to wprowadzenie tych zmian im nie przeszkadza.Oto oblicze władzy niezależnie od opcji politycznej.

G
Gość
Dostałam przeliczenie ale na bieżąco a dlaczego nie od początku? Znów będziemy się odwoływać. Nie damy sie oszukać. Należy się wyrównanie za ten cały okres od kiedy wypłacano mniej niż powinni. Do tego z odsetkami!.
G
Gość
Jestem w podobnej sytuacji, co z tym robić.
K
Krystyna
ZUS zakpił z Trybunału Konstytucyjnego i kobiet 1953r.

Emerytura wzrosła, po dodaniu potrąconych kwot, ale w dalszym wyliczeniu ostatecznie wychodzi mniej niż dostaję teraz. A więc te skargi to pic na wodę. ZUS znalazł sposób jak wykonać wyrok TK nie ponosząc żadnych kosztów.
G
Gość
2019-05-08T12:07:02 02:00, Tamara:

Nie rozumiem ,zabierano nam przez 5 lat nasze pieniądze u mnie tj.ok 100.00 to znaczy że sama sobie sfinansowałam wcześniejszą emeryturę !!! po osiągnięciu praw do pełnej emerytury - niekorzystna nowa tylko ta od której odliczyli 100.00 Skandal

tak mam

L
Lila
Swoją sytuację rzeczywiście zawdzięczamy PO i rocznik 1953 pamiętać będzie do końca swoich dni o tym !!!!
T
Tamara
Nie rozumiem ,zabierano nam przez 5 lat nasze pieniądze u mnie tj.ok 100.00 to znaczy że sama sobie sfinansowałam wcześniejszą emeryturę !!! po osiągnięciu praw do pełnej emerytury - niekorzystna nowa tylko ta od której odliczyli 100.00 Skandal
Dodaj ogłoszenie