Jakie są pomysły na nowy wiek emerytalny w Polsce? Przepisy mają umożliwić dobrowolną szybszą emeryturę dzięki emeryturom pomostowym i stażowym.
Wiek emerytalny w Polsce ma pozostać bez zmian i będzie wynosił:
- 60 lat dla kobiet
- 65 lat dla mężczyzn
Wprowadzone zostaną jednak przepisy, umożliwiające skorzystanie z przejścia na szybszą emeryturę. Nie tak dawno podpisano ustawę, dzięki której nie będzie wygaszania emerytur pomostowych i dalej będzie można z nich korzystać. W Polsce mają zostać także wprowadzone emerytury stażowe.
Szefowa MRiPS Marlena Maląg, zapytana o zapowiedzi dotyczące emerytur stażowych, przekazała, że projekt emerytur stażowych zostanie zaprezentowany nowemu parlamentowi. - Jest to rozwiązanie bardzo oczekiwane i bardzo potrzebne. Przede wszystkim dla tych osób, które pracują w trudnych warunkach, ale nie w warunkach szkodliwych, natomiast bardzo wyczerpujących i ich stan zdrowia nie pozwala na to, aby dopracować do wieku emerytalnego, a więc będą mogli podjąć decyzję o emeryturze stażowej - wyjaśniła.
Szacuje się, że w pierwszym roku z emerytur stażowych skorzysta 70 tysięcy osób. Osoby, które skorzystają z emerytur stażowych musza jednak pamiętać, że ich świadczenie będzie niższe niż gdyby dopracowali do normalnego wieku emerytalnego. Przejście na emeryturę stażową ma być bowiem możliwością, a nie koniecznością.
Emerytura stażowa ma przysługiwać:
- po 38 latach pracy dla kobiet
- po 43 latach pracy dla mężczyzn
Takie mogą być emerytury stażowe 2024. Oto przykładowe wyliczenia
Wysokość emerytury stażowej będzie uzależniona od zgromadzonych składek na naszym koncie emerytalnym. Jakich stawek można się spodziewać? Przykładowe wyliczenia znajdziecie w naszej galerii.
mam / PAP