MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury stażowe 2024 - od kiedy wejdą w życie? Sejm zajmie się obywatelskim projektem

mm
Wideo
od 16 lat
Czy emerytury stażowe wejdą w życie w tym roku? Sejm na najbliższym posiedzeniu zajmie się obywatelskim projektem ustawy w sprawie emerytur stażowych, który zakłada możliwość skorzystania z nich, z chwilą, gdy kobieta ma 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat.

Emerytury stażowe - od kiedy? Projekt w Sejmie

Sejm na najbliższym posiedzeniu zajmie się obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw.

Projekt ten dotyczy wprowadzenia do polskiego systemu prawnego emerytury przysługującej wyłącznie z tytułu osiągniętego okresu ubezpieczenia tj. emerytury stażowej, dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., czyli osób objętych nowym systemem emerytalnym, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący:

  • 35 lat dla kobiet,
  • 40 lat dla mężczyzn.

Takie mogą być emerytury stażowe 2024. Oto kilka propozycji

Jak zaznaczono w uzasadnieniu jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami społecznymi osób, które ze względu na utratę sił będącą konsekwencją długiego okresu wykonywania pracy zarobkowej nie są w stanie kontynuować jej wykonywania aż do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Obywatelski projekt został wniesiony w IX kadencji Sejmu, ale będzie rozpatrywany przez Sejm X kadencji. W zeszłym tygodniu posłowie Lewicy wnieśli do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia emerytury stażowej.

Emerytury stażowe 2024 - najnowsze informacje. Kiedy zostaną wprowadzone?

W Sejmie mogą zapaść kluczowe decyzje ws. emerytur stażowych. Dowiemy się, czy projekt zostanie przyjęty bez zmian, czy zostaną wprowadzone poprawki lub czy zostanie w całości odrzucony. Szczegóły opisujemy w poniższej galerii.

W grudniu do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn. Projekt – jak wskazano w uzasadnieniu - stanowi realizację zobowiązania rządu z 7 czerwca 2023 r., kiedy premier Mateusz Morawiecki podpisał porozumienie z NSZZ "Solidarność".

mm / PAP

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska