Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Emerytury Stażowe - wcześniejsza emerytura w wieku 55 lat? Zobacz, co dalej z projektem!

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
W Sejmie są na razie... złożone projekty ustaw, wprowadzających emerytury stażowe. Złożyły je Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15) i Lewica.
W Sejmie są na razie... złożone projekty ustaw, wprowadzających emerytury stażowe. Złożyły je Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15) i Lewica. pixabay
Do Sejmu trafił drugi projekt w sprawie emerytur stażowych. Złożyła go Lewica. Proponuje, by była możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę, jeśli ktoś ma 35 lub 40 lat stażu. Kobiety mogłyby przejść na emeryturę nawet w wieku 55 lat.

W 2012 r. rząd PO-PLS zrównał wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, podnosząc go jednocześnie do 67 lat. Decyzje tę tłumaczono wydłużająca się długością życia, mniejszą dzietnością i możliwymi w przyszłości problemami z wypłatą emerytur.

Po dojściu do władzy, PiS przywrócił poprzedni wiek emerytalny, który wynosi obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.
Ponad połowa Polaków uważa, że wiek emerytalny powinien pozostać na obecnym poziomie – wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Co piaty rodak uważa, że wiek przejścia na emeryturę należy obniżyć, a co szósty chce jego podwyższenia.

Emerytury 2020. Takie są teraz dodatki do emerytur i rent. Zwiększyły się!

- Pamiętam kampanie prezydencką z 2015 roku. Ludzie błagali, aby obniżyć podwyższony przez koalicje PO - PSL wiek emerytalny. Zrealizowałem to zobowiązanie. Złożyłem projekt ustawy zmniejszający wiek emerytalny. Do tego doszła Trzynasta Emerytura i godziwe wreszcie waloryzacje rent i emerytur. Będę tego dorobku bronił - zapowiadał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda podpisał jednak z "Solidarnością" drugą umowę programową. A w niej emerytury stażowe. W zamian związek zapewnił poparcie w wyborach prezydenckich. Niektórzy czytelnicy pisali do nas z zapytanie, dlaczego w temacie zrobiła się taka cisza.

Trwa głosowanie...

Emerytury stażowe to dobry pomysł?

Emerytury stażowe. W Sejmie są już projekty

W Sejmie są na razie... złożone projekty ustaw, wprowadzających emerytury stażowe. Złożyły je Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15) i Lewica.

Oba mówią o 35 latach składkowych i nieskładkowych dla kobiet oraz 40 latach dla mężczyzn oraz dodatkowym warunku - ukończenie co najmniej 55 lat przez kobiety, a 60 lat przez mężczyzn.

Przypomnijmy, że od 1 marca br. obowiązują nowe kwoty dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z emeryturą lub rentą albo samoistnie. By je otrzymać, trzeba spełnić ściśle określone warunki.

Kliknij, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o dodatkach do emerytur 2020.

Dodatek za tajne nauczanie Otrzymują go osoby, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie. Jest też przyznawany tym, którzy przed dniem 1 września 1939 roku nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska. Dodatek ten należy się na podstawie Karty Nauczyciela. Co ważne, osobie uprawnionej jednocześnie do dodatku kombatanckiego i dodatku za tajne nauczanie przysługuje tylko jeden dodatek kombatancki. Dodatek za tajne nauczanie wynosi 229,91 zł miesięcznie.

Waloryzacja Emerytur 2020. Takie są teraz dodatki do emerytu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska