Kto przechodzi na emeryturę w czerwcu może stracić nawet kilkaset złotych w porównaniu z majem, nie mówiąc już o lipcu. Różnica jest oczywiście indywidualną sprawą, zależy od zgromadzonego kapitału i składek, ale jest. Wynika to z obowiązujących zasad waloryzacji składek emerytalnych i kapitału. Sprawa opisywana jest od kilku lat, ale nic się nie zmienia.
Jedna waloryzacja składek mniej
W czerwcu składki emerytalne zapisane na koncie w ZUS i kapitał początkowy powiększane są tylko w wyniku waloryzacji rocznej. Co prawda, za ubiegły rok jest ona wysoka, ale we wszystkich pozostałych miesiącach stan emerytalnego konta powiększany jest dodatkowo o waloryzację kwartalną. W czerwcu umyka więc jedna waloryzacja.
- W praktyce oznacza to, że osoby, które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu, mogą mieć świadczenie niższe niż gdyby zrobili to w innym miesiącu - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Żeby zobaczyć, jaka to różnica w kwocie przyszłej emerytury, warto wybrać się do doradcy emerytalnego w placówce ZUS. On pokaże nam przybliżoną wysokość świadczenia w zależności od tego, kiedy złożymy wniosek.
Poza tym warto pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym nasze świadczenie będzie wyższe.
- Przejście na emeryturę nie jest obowiązkiem, lecz naszym przywilejem - przypomina rzeczniczka ZUS w Bydgoszczy.
Zobacz także: Emerytury 2019 - waloryzacja marcowa. Zobacz stawki na interaktywnej tabeli!
Czerwcowe emerytury - można wycofać wniosek
Co zrobić, jeśli już złożyliśmy w czerwcu wniosek o emeryturę? - Jeśli przyszły emeryt się pospieszył i już złożył wniosek, może go jeszcze wycofać. Ma taką możliwość do czasu uprawomocnienia się decyzji wydanej przez ZUS, to znaczy w ciągu 30 dni od odebrania przez niego decyzji emerytalnej - wyjaśnia rzecznik Michałek.
PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych.
Prawo do nowej emerytury nabywamy z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego, ale świadczenie przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Jeśli wiek emerytalny osiągniemy w czerwcu, a wniosek złożymy w lipcu, to świadczenie za czerwiec nie będzie przysługiwać.
Jeśli ktoś ubiega się jeszcze o emeryturę wyliczaną na starych zasadach, sprzed reformy, to czerwiec nie ma dla niego znaczenia. Ważny jest marzec, w którym zmienia się kwota bazowa.
Gdy już o przechodzeniu na emeryturę mowa, to warto wniosek złożyć po dniu, w którym mamy urodziny. Np. kto urodził się 13 października, lepiej by wniosek składał po trzynastym dniu miesiąca, np. po 13. lipca, po 13 sierpnia itp. Ma to związek z tablicami dalszego trwania życia.
Wskaźnik waloryzacji składek emerytalnych ZUS za 2018 rok wynosi 109,2 proc., za 2017 rok - 108,68 proc. Tak samo waloryzowany jest kapitał początkowy.
