
Enea i Energa wspierają także inne różne przedsięwzięcia o charakterze ekologicznym.
Np. Energa w Ostrołęce do Narwi wpuściła jesienią 200 par raków. A ostatniej zimy Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki, przy wsparciu Energi Elektrownie Ostrołęka, zorganizowało akcję edukacyjną eko-ornitologiczną.
Przyjaciele Ostrołęki, w tym młodzież oraz środowisko energetyków pracujących w elektrowni, włączyli się do akcji pn. „Edukacja eko-ornitologiczna poprzez montaż karmników i obserwację ptaków” (na zdjęciu).

Natomiast Enea zrealizowała program edukacyjno-ekologiczny, który miał za zadanie przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców bogactwa świata przyrodniczego, chronionych gatunków roślin, zwierząt bytujących na terenie elektrowni i wokół zakładu.
Projekt był realizowany we współpracy z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym oraz Gminą Kozienice, przy aktywnym udziale dzieci i młodzieży z lokalnych szkół oraz studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W ramach tego projektu zrealizowano wycieczki ornitologiczne w sąsiedztwie Elektrowni Kozienice, powieszono 100 budek lęgowych dla ptaków, prelekcje na temat przyrody otaczającej elektrownię oraz zarybiono różanką rzekę Zagożdżonkę. W projekcie uczestniczyło blisko 2 tys. dzieci i młodzieży.
Także Enea zorganizowała zajęcia edukacyjne dla dzieci z lokalnych szkół podstawowych, których tematem przewodnim jest ochrona środowiska. W 2019 r. program realizowany był wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną oraz Komendą Powiatową Policji. Miał on celu uwrażliwić dzieci i młodzież na kwestie dbania o środowisk, ale także nauczyć jak postępować w sytuacjach niebezpiecznych lub gdy ktoś potrzebuje pomocy. W ramach zajęć dzieci dowiedziały się m.in. co to jest i jak powstaje prąd, jak świadomie przyczynić się do poprawy jakości środowiska naturalnego oraz jak bezpiecznie w nim funkcjonować.