- Na bieganie na pocztę, czy po bankach i firmach, nie mam czasu – dodaje pani Eliza spod Bydgoszczy. - Stąd przelewy robię przez internet z domu lub pracy.
Opinie naszych Czytelników potwierdza badanie TNS Polska - młodzi Polacy niechętnie płacą gotówką. Wielu uważa, że całkowita rezygnacja z operacji gotówkowych to kwestia czasu, a zastąpią je płatności internetowe i mobilne. Zdaniem niemal co piątego młodego Polaka stacjonarne banki i kantory przestaną istnieć.
Natomiast tylko, co dziesiąty mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego jest takiego zdania. Całkowitej zmiany funkcjonowania rynku wymiany walut i usług bankowych spodziewają się głównie dwudziestolatkowie - co szósty z nich jest zdania, że tradycyjne banki i kantory przestaną istnieć.
- Spośród tych osób, prawie połowa uważa, że czas płatności gotówką odchodzi do przeszłości – podaje Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat.pl. - Dla większości osób z tej grupy przelewy internetowe, e-wymiana walut to standard, bez którego nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania.
Wśród tych, którzy wymieniają waluty, niemal co czwarty badany z naszego regionu deklaruje, że skorzystałby z aplikacji mobilnej umożliwiającej wymianę walut. Chętnie użyłaby jej też co druga osoba, która twierdzi, że tradycyjne banki i kantory znikną.
Czy więc tradycyjne kantory przestaną istnieć? Zdaniem Dagmary Malinowskiej trudno to dziś przewidzieć. – W ostatnich trzech latach powstało blisko 30 serwisów oferujących podobne usługi do naszych, a aż 400 tradycyjnych kantorów zostało zamkniętych – wylicza dyrektor serwisu. - Oznacza to, że Polacy – zarówno osoby prywatne i przedsiębiorcy – są gotowi na innowacyjną wymianę walut.
