Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej realizuje projekt zatytułowany „Z terenu do muzeum”, dofinansowany z pieniędzy PROW. Efektem będzie ciekawa ekspozycja i jednocześnie miejsce do prowadzenia edukacji regionalnej. A to tylko jeden z elementów projektu.
Badania etnograficzne
– Myśleliśmy o tym już osiem lat temu – opowiada Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. – Cztery lata temu podjęliśmy próbę, żeby zrealizować projekt w oparciu o LGD i udało się. Jesteśmy muzeum regionalnym, kolekcjonujemy pamiątki z całego regionu, ale jeśli chodzi o ludowość, było tego bardzo mało.
Pomysł zatytułowany „Z terenu do muzeum” zakładał przede wszystkim przeprowadzenie badań etnograficznych. W maju muzeum współorganizowało obóz badawczy, w partnerstwie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do powiatu rypińskiego przyjechało 15 studentów i dwóch naukowców.
– Udało im się przeprowadzić ponad 80 wywiadów w terenie, z czego każdy sięgał od godziny do pięciu godzin, łącznie ok. 320 godzin – tłumaczy Szalkowski. – Te rozmowy zostały przepisane na papier, poddane analizie i sporządzone w formie raportu, który stanowi podstawę do dalszych badań. Co ciekawe, poprzednio były one prowadzone dawno, bo w latach 70.
Stroje z różnych epok
Wiedza, którą udało się uzyskać umożliwiła muzeum stworzenie scenariusza wystawy oraz organizowanie tematycznych lekcji muzealnych.
– Żeby było ciekawie postanowiliśmy, że będę one prowadzone w strojach z różnych epok – dodaje Andrzej Szalkowski.
W kolekcji znajdziemy m.in. mundur senatora z 1829, na podstawie portretu hrabiego Kajetana Sierakowskiego z Osieka, strój szlachty z XVI w. na podstawie epitafium Karnkowskich, kapelusz swata dobrzyńskiego, strój ludowy z Ziemi Dobrzyńskiej, strój rycerza dobrzyńskiego czy mundur posła według ustawy z 1776 roku. Od kilku lat mundury te decyzją Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej są reprezentacyjnymi strojami tejże organizacji.
Lekcje powinny ruszyć już od nowego roku.
Będzie książka
Kolejnym elementem projektu będzie publikacja, oparta na wspomnianych wcześniej badaniach etnograficznych.
– Planujemy całą serię – przyznaje dyrektor muzeum. – Pokażemy postać badacza Aleksandra Petrowa, w opracowaniu jego potomka. Znajdzie się też część poświęcona strojowi ludowemu Ziemi Dobrzyńskiej. Trzecia część będzie poświęcona architekturze. Chcemy pokazać jak wyglądała historyczna wieś dobrzyńska.
Książka ma liczyć 200 stron i będzie dystrybuowana nieodpłatnie do szkół z którymi współpracuje Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. Projekt jest realizowany w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2023, wdrażanej przez LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ. Wpisuje się w ważną dla muzeum rocznicę 40-lecia powstania tej jednostki, która przypada na 2020 rok.
