Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ESK. Biuro Toruń 2016 zostaje

(MJ)
odpadł w pierwszym etapie konkursu o ESK
odpadł w pierwszym etapie konkursu o ESK Toruń 2016
Toruń 2016 nie zniknie, ale zmieni się jego rola. - Opracowujemy zakres przyszłych kompetencji instytucji - zapowiada Aleksandra Iżycka, rzecznik prezydenta.

www.pomorska.pl/torun

Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun

Europejska Stolica Kultury 2016 za nami, ale...

Biuro Toruń 2016 zostało powołane do koordynowania przygotowań miasta do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Choć odpadliśmy w pierwszym etapie zmagań, jednostka nadal istnieje. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że także w przyszłym roku nie zniknie z listy instytucji kultury w **

Toruniu

**.

- Chcemy, aby biuro zostało przekształcone, a zakres jego obowiązków rozszerzony - mówi Aleksandra Iżycka, rzecznik prezydenta Michała Zaleskiego. - Trwa debata nad tym, jak będą wyglądać jego kompetencje. W najbliższych miesiącach planujemy przeprowadzić zmiany w niektórych jednostkach urzędu, a ponieważ są to naczynia połączone, musimy dopracować podział obowiązków.

Zmiany już w styczniu?

Pierwszy projekt transformacji instytucji, która działać będzie już pod nowym szyldem, ma pojawić się przed Bożym Narodzeniem. Ostatnie słowo będzie jednak należało do radnych, którzy po Nowym Roku mają głosować nad projektem uchwały o zmianie statutu Krzywej Wieży. Iżycka nie ukrywa, że prezydentowi zależy, by ten punkt pojawił się już na pierwszym styczniowym posiedzeniu rady. Dlaczego? Dokument, który dotąd określał zasady funkcjonowania Toruń 2016, budzi wiele kontrowersji.

- Jasno jest w nim napisane, że zadaniem instytucji jest koordynowanie starań o tytuł ESK - mówi Bartłomiej Jóźwiak, radny PO, przewodniczący komisji kultury. - Rola biura skończyła się więc w chwili przegranej. Statut powinien zostać zmieniony już wtedy. W tej chwili rodzi się podejrzenie, że Toruń 2016 działa niezgodnie z prawem.

Mimo wątpliwości Jóźwiak widzi w mieście miejsce na kolejną instytucję kultury. Ale pod jednym warunkiem - powinna ona uzupełniać, a nie dublować obowiązki wydziału kultury urzędu miasta. - A ten w obecnej strukturze nie jest w stanie wykreować dużego wydarzenia artystycznego, które mogłoby stać się toruńską marką - twierdzi radny. - Być może jednostka, która powstałaby na bazie Krzywej Wieży, będzie zdolna to zrobić. Czekamy na wizję prezydenta. Jeśli nie będziemy się z nią zgadzać, radni PO będą domagali się likwidacji instytucji.
Szanse na to są jednak niewielkie, bo w nowej radzie miasta Platforma nie ma większości.

Przeczytaj: ESK 2016 - Twarze porażki. Zobacz zdjęcia na MM Toruń

Festiwal Światła "Skyway" także w 2011

O przyszłym kształcie instytucji powściągliwie wypowiada się również Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruń 2016. Zdradza jednak, że do zadań jego zespołu będzie należała organizacja imprez z festiwalem "Skyway" na czele, a także wspieranie działań innych instytucji kultury. Urzędnicy pomagać będą m.in. w promocji i pozyskiwaniu środków.

Kubjaczyk odpiera też zarzuty o nielegalności istnienia biura Toruń 2016: - Po pierwsze statut nie określał, co ma stać się z biurem w momencie przegranej. Po drugie ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej określa procedury likwidacji instytucji kultury. Mowa w niej chociażby o półrocznym ogłoszeniu o zamiarze likwidacji.

Miesięczny koszt utrzymania biura to ok. 80 tys. zł. W budżecie na rok 2011 na jego działalność zarezerwowano 1,7 mln zł.
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska