"Król chwaściorów", tak opisuje podagrycznik (Aegopodium podagraria) Sara Orzechowska. - Wszystkich poszukiwaczy inspiracji kulinarnych namawiam do spożywania go na surowo lub w formie zupy z chwastów - wskazuje specjalistka. I uczula: -Polecam zapoznać się z opisem botanicznym, żeby nie natknąć się na podobny do podagrycznika, trujący świerząbek (odróżnimy go po tym, że ma włoski na łodydze, podczas gdy podagrycznik jest nagi).

Kto boryka się z problemami z trądzikiem, może wprowadzić do swojego menu czosnaczek pospolity (Allialia petiolata). - Nazwa sugeruje, że ma delikatnie czosnkowy smak, jak dla mnie jedna z pyszniejszych dzikich roślin. Można jeść na surowo, gotowany (warto przyrządzać liście w całości - krojone delikatnie gorzknieją), lub zalać olejem, który nabierze ciekawego smaku i oczywiście właściwości leczniczych - opisuje pani Sara.

Panie z Czernikowa i Torunia mogą poznać tajemnice, które kryją rośliny. Pomoże w tym projekt ETNOspiżarnia Ziemi Dobrzyńskiej. Do 5 lipca przyjmowane są zgłoszenia na warsztaty - mówi Ewelina Wolska, która wraz z Sarą Orzechowską organizuje spotkania. Jeśli jesteście zainteresowane udziałem w spotkaniach, wystarczy wykręcić numer 734 648 967.
Polecamy również: Zrób sobie naturalny krem albo tonik w domowym SPA! Mamy wskazówki pasjonatki
Harmonogram:
- 29 czerwca Czernikowo, Toruń godz. 17 - Spotkanie informacyjne. Uczestniczki otrzymają „zadanie domowe” polegające na zapisaniu przepisu, przysłowia, opowieści z ich domów, regionu itp.
- 06 lipca, Czernikowo - Ziołowy spacer, zebranie rośliny do ususzenia, które wykorzystane zostaną podczas zajęć z kolagrafii. Uczestniczki otrzymują koszulki z logo projektu, torby, notatniki.
- 20 lipca, Toruń - Warsztaty zielarskie (macerary, oleje i nalewki). Zajęcia artystyczne z kolagrafii w Rekwizytorni Drzew.
- 04 sierpnia, okolice Czernikowa - Plenerowe zajęcia z „Dzikiej Kuchni”. Zbieranie jadalnych roślin, z których zostaną przygotowane posiłki. Podsumowanie materiału etnograficznego i decyzja o kształcie publikacji.
- 10 sierpnia, Toruń - Warsztaty zielarskie, naturalne kosmetyki oraz zajęcia plastyczne metodą kolagrafii.
- 13 września, Toruń - Warsztaty wokół wystawy Tajemnice Codzienności" w Muzeum Etnograficznym, uzupełnione warsztatami tańców ludowych i białego śpiewu. Uczestniczki projektu dowiedzą się, jak promować dziedzictwo szerszej grupie, poznają metody pracy animatora edukacji regionalnej. Po warsztatach spotkanie w Domu Muz.
- 15 września – 24 października, powiat toruński - Chętne uczestniczki będą miały możliwość poprowadzenia warsztatów i działań promocyjnych w lokalnych instytucjach kultury. Będzie to połączone z wystawą prac z kolagrafii oraz zdjęć.
Opiekunkami merytorycznymi są animatorki kultury – Agnieszka Dąbrowska, Aleksandra Strzelec i Elżbieta Chrulska z Domu Muz w Toruniu.
Dodajmy, że ETNOspiżarnia zajęła w konkursie grantowym programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2019 wysokie, bo jedenaste miejsce (złożono 751 wniosków)!
Gazeta Pomorska ma patronat nad projektem ETNOspiżarnia Ziemi Dobrzyńskiej.
Polecamy także: Dzieci i ekologia. Świadomość środowiskową wciąż trzeba budować
Jakie właściwości skrywają w sobie zioła?
Źródło: Agencja TVN
Dostawca: x-news
Projekt współfinansowany ze środków WFOŚiGW w ramach projektu Edukacji Ekologicznej 2019-2020.
