
Proponowane stawki w złotówkach na hektar
(fot. Gazeta Pomorska)
Szacuję, że w tym roku dostanę mniejsze dopłaty o około dziesięć tysięcy złotych - mówi Janusz Ostrowski, rolnik z Dąbrowy Wielkiej (pow. bydgoski). - Rozmawiałem o tym z sąsiadami i oni też spodziewają się, że dostaną niższą pomoc. Ludzi to denerwuje.
Będą różnice
Po opublikowaniu kursu wymiany (4,1038 zł za 1 euro), po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2012 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowano projekty rozporządzeń zakładających określenie stawek dopłat. Różnice będą spore.
Resort rolnictwa zaproponował, by Jednolita Płatność Obszarowa (JPO) wyniosła w tym roku 731,72 zł/ha. W minionym było to 710,57 zł/ha, a w 2010 roku - 562,09 zł/ha.
Z kolei uzupełniająca płatność podstawowa - do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin to prawdopodobnie 211,80 zł/ha. W 2011 roku wynosiła ona 274,23 zł/ha, a w 2010 roku - 327.28 zł/ha.
Z kolei płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu, (do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r., tzw. płatność niezwiązana z produkcją) to 1 276,38 zł/ha.
Przygnębieni plantatorzy<>b>
Będzie też płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (tzw. płatność zwierzęca), która wyniesie prawdopodobnie 307 zł/ha.
Zaś 502,60 zł/tonę może stanowić płatność uzupełniająca do skrobi (płatność niezwiązana z produkcją).
A płatność uzupełniająca do tytoniu (płatność niezwiązana z produkcją) - 5,86 zł/kg tytoniu jasnego z grupy odmian Virginia oraz 4,10 zł/kg tytoniu jasnego odmian typu Burley, tytoniu ciemnego suszonego powietrzem oraz ciemnego suszonego powietrzem z możliwością dosuszenia i wędzenia.
Kazimierz Zwolicki, prezes Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu, żałuje że w tym roku kurs euro jest niższy niż przed rokiem, bo plantatorzy mogliby dostać wyższe dopłaty. - A biorąc pod uwagę zapowiedzi dotyczące produkcji tytoniu, nie ma się co dziwić, że plantatorzy są przygnębieni - dodaje.
Przykre jest także to, że dopłaty do Burley'a są niższe niż do Virginii, a głównie tę pierwszą odmianę uprawiają kujawsko-pomorscy plantatorzy.
Będą też oddzielne dopłaty z tytułu owoców miękkich - 2 785,45 zł/ha, a płatność do pomidorów wyniesie 162,10 zł/tonę. Z kolei płatność cukrowa to 52,44 zł/tonę, do krów - 584,79 zł/szt., do owiec - 123,11 zł/szt.
Specjalna dopłata obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych wyniesie prawdopodobnie 591,41 zł/ha. Dla rolników pocieszające jest to, że została ona utrzymana, bo to wsparcie powinno zachęcić do produkcji roślin, które mogą zastąpić (choćby częściowo) śrutę sojową.