Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euro rządzi dopłatami

(LT)
Po opublikowaniu kursu wymiany unijnej waluty, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie, resort zaproponował stawki dopłat. Rolnicy są zawiedzeni.
Proponowane stawki w złotówkach na hektar
Proponowane stawki w złotówkach na hektar Gazeta Pomorska

Proponowane stawki w złotówkach na hektar
(fot. Gazeta Pomorska)

Szacuję, że w tym roku dostanę mniejsze dopłaty o około dziesięć tysięcy złotych - mówi Janusz Ostrowski, rolnik z Dąbrowy Wielkiej (pow. bydgoski). - Rozmawiałem o tym z sąsiadami i oni też spodziewają się, że dostaną niższą pomoc. Ludzi to denerwuje.

Będą różnice
Po opublikowaniu kursu wymiany (4,1038 zł za 1 euro), po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2012 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowano projekty rozporządzeń zakładających określenie stawek dopłat. Różnice będą spore.

Resort rolnictwa zaproponował, by Jednolita Płatność Obszarowa (JPO) wyniosła w tym roku 731,72 zł/ha. W minionym było to 710,57 zł/ha, a w 2010 roku - 562,09 zł/ha.

Z kolei uzupełniająca płatność podstawowa - do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin to prawdopodobnie 211,80 zł/ha. W 2011 roku wynosiła ona 274,23 zł/ha, a w 2010 roku - 327.28 zł/ha.

Z kolei płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu, (do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r., tzw. płatność niezwiązana z produkcją) to 1 276,38 zł/ha.

Przygnębieni plantatorzy<>b>
Będzie też płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (tzw. płatność zwierzęca), która wyniesie prawdopodobnie 307 zł/ha.
Zaś 502,60 zł/tonę może stanowić płatność uzupełniająca do skrobi (płatność niezwiązana z produkcją).
A płatność uzupełniająca do tytoniu (płatność niezwiązana z produkcją) - 5,86 zł/kg tytoniu jasnego z grupy odmian Virginia oraz 4,10 zł/kg tytoniu jasnego odmian typu Burley, tytoniu ciemnego suszonego powietrzem oraz ciemnego suszonego powietrzem z możliwością dosuszenia i wędzenia.
Kazimierz Zwolicki, prezes Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu, żałuje że w tym roku kurs euro jest niższy niż przed rokiem, bo plantatorzy mogliby dostać wyższe dopłaty. - A biorąc pod uwagę zapowiedzi dotyczące produkcji tytoniu, nie ma się co dziwić, że plantatorzy są przygnębieni - dodaje.
Przykre jest także to, że dopłaty do Burley'a są niższe niż do Virginii, a głównie tę pierwszą odmianę uprawiają kujawsko-pomorscy plantatorzy.
Będą też oddzielne dopłaty z tytułu owoców miękkich - 2 785,45 zł/ha, a płatność do pomidorów wyniesie 162,10 zł/tonę. Z kolei płatność cukrowa to 52,44 zł/tonę, do krów - 584,79 zł/szt., do owiec - 123,11 zł/szt.
Specjalna dopłata obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych wyniesie prawdopodobnie 591,41 zł/ha. Dla rolników pocieszające jest to, że została ona utrzymana, bo to wsparcie powinno zachęcić do produkcji roślin, które mogą zastąpić (choćby częściowo) śrutę sojową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska