- Jestem zadowolony z tych stawek - mówi Karol Bejgier, rolnik z miejscowości Wilczewo (pow. golubsko-dobrzyński), który ma 120 krów mlecznych.
Zadbał o ich dobrostan, zdecydował się spełnić dodatkowe wymogi, więc mógł wystąpić o te płatności. - Te wymogi są najprostsze do spełnienia, gdy stawia się nową oborę, w przypadku modernizacji jest znacznie trudniej - twierdzi gospodarz. On ma jedną oborę nową, pozostałe pomieszczenia wymagały modernizacji.
W przypadku dobrostanu krów mlecznych np. stawka za zwiększoną co najmniej o 20% powierzchnię bytową w pomieszczeniach lub w budynkach wynosi 639,97 zł/szt. Za utrzymywanie krów mlecznych na ściółce - 92,75 zł/szt., zaś za zapewnienie wybiegu - 185,50 zł/szt. oraz 287,52 zł/szt. w przypadku zapewnienia wypasu.
W 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim o płatności dobrostanowe ubiegało się m.in. 8 218 rolników utrzymujących bydło i 620 rolników utrzymujących świnie.
W przypadku dobrostanu loch stawkę za zwiększoną co najmniej o 20% powierzchnię bytową w pomieszczeniach lub w budynkach ustalono na 361,72 zł/szt, jeśli zwiększono ją o co najmniej o 50% to przysługuje 862,57 zł/szt. Utrzymywanie na ściółce daje 148,40 zł/szt., zaś utrzymywanie zgodnie z systemem QAFP - 176,22 zł/szt. W przypadku dobrostanu tuczników za zwiększoną co najmniej o 20% powierzchnię bytową w pomieszczeniach lub w budynkach można otrzymać 37,10 zł/szt., jeśli o co najmniej o 50% - 55,65 zł/szt.
Dlaczego tak - stosunkowo - niewielu właścicieli świń wystąpiło o te płatności?
- Dbamy o dobrostan naszych zwierząt, ale o płatności dobrostanowe nie występowałem, ponieważ wiązałoby się to z kosztowną modernizacją chlewni - mówi Marcin Skalski, który w Zielonce (gm. Sośno) prowadzi rodzinne gospodarstwo specjalizujące się w produkcji wieprzowiny w cyklu zamkniętym. - Poza tym przełożyłoby się to na zmniejszenie produkcji, co przy tej kiepskiej opłacalności nie ma sensu. Kiedyś zastanawialiśmy się nad płatnościami za dobrostan tuczników, ale musielibyśmy je kupić z gospodarstwa, które realizuje dobrostanowy ekoschemat. Ze względu na zagrożenie ASF-em wolimy nie wprowadzać obcych zwierząt do gospodarstwa.
Na trzecim miejscu w Kujawsko-Pomorskiem znalazła się liczba wniosków dotycząca dobrostanu koni, chociaż znacząco odbiega od dwóch pierwszych (wnioskowało 91 rolników).
Kiedy rolnicy otrzymają te płatności? Rozporządzenie MRiRW dot. stawek płatności w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt za 2024 r. ukazało się 28 kwietnia 2025 r.
Zdaniem Magdaleny Kiciak-Kucharskiej, dyr. Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu po opublikowania ww. rozporządzenia, ARiMR już 29 kwietnia rozpoczęła naliczanie płatności dobrostanowych: - W najbliższych dniach pierwsze płatności dobrostanowe powinny pojawić się na kontach rolników.
