![b]W Młynach Rothera[/b] (parter, wejście od tarasu) o...](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/36/99/627d3c9f6c1cf_o_large.jpg)
Laboratorium na jedną noc w Młynach Rothera
b]W Młynach Rothera[/b] (parter, wejście od tarasu) o pełnych godzinach - od 18.00 do 23.00 - będą się odbywać 20-minutowe pokazy eksperymentów naukowych „Profesora Pytalskiego”.
Dzieci i dorośli dowiedzą się, czym jest: temperatura, ciśnienie i zamrażanie. Odwiedzą świat niskich temperatur – poznają azot i tlen w stanie ciekłym. Zobaczą, co się stanie, gdy ciśnienie wzrośnie lub go zabraknie.
W „Laboratorium na jedną noc” będzie także zapowiedź miejsc, jakie w 2023 r. powstaną w Młynach m.in.: laboratorium nasion, pracownia popularnonaukowa czy Fab Lab - warsztat majsterkowania.

W Ostromecku Noc Muzeów z dreszczykiem
Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku (ul. Bydgoska 9) zaprasza od godz. 20.00 do 22.00 na „Noc Muzeów z dreszczykiem” - specjalne nocne zwiedzanie ostromeckich Pałaców.
Podczas oprowadzania pokazane zostaną przeróżne zakamarki, w tym te niedostępne na co dzień dla zwiedzających.
W Starej Kuchni będzie można dowiedzieć się o obyczajach kulinarnych dawnych właścicieli ostromeckiego majątku.
- Tegoroczna Noc Muzeów wpisuje się także w 800. rocznicę pierwszych wzmianek o Ostromecku. Opowiedziana zostanie historia tego fascynującego miejsca. Nie zabraknie także muzyki granej na żywo – podkreśla bydgoskie MCK i zaprasza.

Pokój planszowych gier, wykłady i magazyny archiwum IPN
Po raz pierwszy w Europejskiej Nocy Muzeów uczestniczyć będzie Delegatura IPN w Bydgoszczy, zapraszając do swej nowo wybudowanej siedziby przy ul. Wincentyny Teskowej 1.
Tu w godz. 18-23 atrakcje, jak: pokój planszowych gier historycznych. Możliwość zwiedzania magazynów archiwalnych i przygotowanych przez archiwistów ekspozycji dokumentów z zasobu archiwalnego delegatury: m.in. postacie Mariana Rejewskiego czy Henryki Wojdyło oraz Żołnierzy Wyklętych. Do zwiedzenia także biograficzne wystawy elementarne: Marian Rejewski oraz Mariusz Zaruski.
w godz. 18-18.30 - spotkanie z reżyserem Marcinem Tomaszewskim oraz projekcja filmów: „Amerykanin z Torunia” i „Bohaterowie nieodległej”
cała seria wykładów:
godz. 18.30 – dr Izabela Mazanowska, „Kilka refleksji o pracy historyka w Instytucie Pamięci Narodowej”
godz. 19 - dr Mateusz Maleszka, „Jak historyk czyta komiksy?”
godz. 19.30 - dr Mateusz Maleszka, „Niemiecki obóz przesiedleńczy w Smukale”
godz. 20 - dr Tomasz Ceran, „Rafał Lemkin - twórca pojęcia »ludobójstwo«”
godz. 20.30 - dr Przemysław Wójtowicz, „Ekspansjonizm Rosji na przestrzeni wieków. Fakty i mity”.

Biblioteka Bernardynów, pokój zagadek dla dzieci, koncert na strychu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Biblioteki Głównej przy Starym Rynku 24, gdzie planuje takie atrakcje, jak:
w godz. 18.00-24.00 - zwiedzanie Biblioteki Bernardynów w towarzystwie tajemniczych mnichów.
w godz. 18.00-24.00 - zwiedzanie magazynu, zwiedzający uczestniczyć będą w pokazie procesu „od zamówienia do realizacji”
w godz. 21–22 - koncert na Strychu, zagra poznańsko-bydgoskie trio Ala Kryształ
W czasie Nocy Muzeów dla dzieci przygotowany będzie pokój zagadek „Stwór Nieczytek” - godziny wejść: 18.00; 19.30; 22.30.
- Zapraszamy grupę śmiałków, która podejmie się misji rozwiązania łamigłówek i zagadek, aby uwolnić książki (zapisy do 13 maja br., nr tel. 512 806 564) - zachęcają pracownicy Biblioteki Głównej.