Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Stolica Kultury. Miasta walczą na pomysły

(ast)
fot. sxc.hu
Bydgoski ratusz niedługo ogłosi konkurs dla najmłodszych na maskotkę Europejskiej Stolicy Kultury. Zapowiada też wiele wydarzeń dla mieszkańców.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Ale najpierw, jak mówi Maciej Grześkowiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy, miasto chce dotrzeć z ideą ESK do twórców. - Dla kilkudziesięciu chcemy zorganizować 2-dniowe warsztaty w Ostromecku - zapowiada.

Czym jeszcze Bydgoszcz - kandydat do ESK 2016 - chce rozruszać mieszkańców? W ratuszu na razie nie chcą zdradzać szczegółów: - Na pewno będzie szereg działań dla ludzi - mówi tajemniczo wiceprezydent Grześkowiak.

Wiadomo jedynie, że w planach jest konkurs dla najmłodszych bydgoszczan. Ich zadaniem będzie wybrać maskotkę, która rozreklamuje Bydgoszcz jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Bydgoska kandydatura ma być też promowana podczas "Steru na Bydgoszcz", który odbędzie się w czerwcu. Miasto chce ponadto promować ESK wśród młodych ludzi. Młodzieżowa Rada Miasta zorganizuje na przykład debatę na ten temat.

Tymczasem inne polskie miasta, kandydaci do ESK, nie próżnują. Katowice oficjalnie swoje działania promocyjne rozpoczęły 16 maja. Katowiczanie mogli za darmo obejrzeć wielkie widowisko muzyczne "Flamenco Dziś" Carlosa Saury. Dzień wcześniej w Katowicach zaśpiewał popularny bard Jose Gonzales.
Pracownicy katowickiego biura ESK w weekend rozdali pięć tysięcy sadzonek słoneczników. Oprócz słoneczników mieszkańcy dostawali też przypinki z logo ESK Katowice 2016. Wszyscy, którzy wpięli je w klapę, mogli za darmo jeździć komunikacją miejską.

Gdańsk na przykład ogłosił konkurs na projekt nadruku na pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej. Projekt powinien nawiązywać do hasła "Wolność Kultury, Kultura Wolności", którym Gdańsk promuje swoją kandydaturę. Nagrodzona praca będzie zdobić jeden ze składów SKM przez rok.
Łódź promowała swoją kandydaturę podczas święta miasta, które odbyło się w ostatni piątek. Wszystko rozpoczęło się od happeningu w parku Poniatowskiego. W pasażu Rubinsteina powstała Republika Kultury. O jej proklamowaniu poinformowało darmowe wydawnictwo Kurier Kultury. Wszyscy chętni do przyłączenia się do republiki, dostali specjalne paszporty.

W stolicy Wielkopolski ruszyła inicjatywa pod nazwą Poznańska Burza Kulturalna. Najciekawsi poznańscy ludzie kultury mają wspólnie tworzyć program "stołecznych" imprez. Ryszard Horowitz, wybitny fotograf i jeden z ambasadorów Poznania do tytułu ESK, pokaże swoje prace w Brukseli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska