Już ubiegły rok obfitował w Solcu Kujawskim w ważne jubileusze. 150-lecie „jedynki”, najstarszej szkoły w mieście, 100-lecie klubu sportowego Unia Solec Kujawski, 100-lecie nazwy Solec Kujawski, bo wcześniej miasto było tylko Solcem. Ale to wszystko to jedynie preludium do tego, co będzie się działo w tym roku.
- Czeka nas ogromny jubileusz. 700-lecie nadania praw miejskich Solcowi. Do tego wydarzenia, jako muzeum, już się przygotowujemy – informował nas w styczniu Łukasz Wojtecki, pracownik Muzeum Solca im. Księcia Przemysła.
To Cię może również zainteresować
W marcu na otwarciu wystawy poświęconej 20-leciu klubu Torpedo Solec Kujawski Rafał Kubiak, dyrektor Muzeum Solca, zdradził nam pierwsze szczegóły dotyczące przygotowywanych obchodów. Brzmiały ciekawie. Rozpoczęto wtedy także poszukiwania wystawców na urodzinowy „Festyn św. Stanisława”, który odbędzie się w mieście 10 maja.
- Szukamy wystawców oferujących dawne rzemiosło, kuchnię staropolską, inscenizacje w strojach historycznych oraz wyroby inspirowane tradycją – informowali organizatorzy.
Program 700-lecia Solca gotowy
Dziś program jubileuszowych obchodów 700-lecia Solca Kujawskiego dopięty jest na ostatni guzik. Potwierdzamy. W mieście działo się będzie dużo. Na początek otwarcie w Muzeum Solca okolicznościowej wystawy pt. „700-lat Solca Kujawskiego. Miasto i jego mieszkańcy”. Wernisaż w czwartek 8 maja o godz. 15. Prosto z muzeum warto zajść do kościoła pw. św. Stanisława w Solcu na jubileuszową mszę św. i koncert. Dla mieszkańców Solca i gości zaśpiewa w świątyni chór kameralny „Cantus Amici”.
Kulminacja obchodów przypada jednak na weekend 10-11 maja. To wówczas orszak ks. Przemysła w strojach historycznych przejdzie ulicami miasteczka. Na soleckim rynku obejrzeć będzie można inscenizację i pojedynki. W programie także dawne rzemiosło i muzyka oraz zawody łucznicze. W niedzielę 11 maja gratka dla wodniaków i miłośników mocniejszych wrażeń. Organizatorzy zapraszają na rejsy łodziami po Wiśle i przejażdżki quadami z grupą Kobra Squad.
- Przed nami maj pełen historii, emocji i wspólnego świętowania. Przebierzcie się w historyczne stroje i koniecznie dołączcie do barwnego orszaku – apelują władze miasta.
Konkursy i rajdy
Ale już dzisiaj Soleckie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w urodzinowych konkursach pt. „Mój ulubiony zakątek Solca” oraz „Solec Kujawski i moja rodzina”. W każdy poniedziałek Muzeum Solca na swej stronie na Facebooku rozpowszechnia informacje o historii miasta. Pracownicy muzeum przygotowują też dla mieszkańców urodzinowe zagadki.
Muzeum Solca zaproponowało także cykl wycieczek pt. „Śladami Księcia Przemysła”. Z kolei w niedzielę 27 kwietnia wybrać się można wraz z Łukaszem Wojteckim na pieszy rajd „Śladami zapomnianych cmentarzy i zatopionego kościoła”. Bo na terenie gminy znajduje się kilkanaście opuszczonych cmentarzy, głównie ewangelickich. Wiedza na ich temat jest niewielka, a są to miejsca świadczące o lokalnej historii, którą przy tej okazji można poznać.
Pierwsza wzmianka o Solcu pojawiła się w dokumencie historycznym z 1263 r., który dotyczy sporu Zakonu Krzyżackiego z księciem Kazimierzem I kujawskim o blokowaniu statków na Wiśle. Dzieje Solca – uważają historycy – są jednak dłuższe. Prawa miejskie gród otrzymał w 1325 r. z rąk księcia Przemysła, prawnuka Konrada I mazowieckiego. W 1538 r. dokument lokacyjny potwierdził król Zygmunt Stary.
