Kosma Złotowski uzyskał wystarczające poparcie w drugiej turze.
Za drugim głosowaniem
Głosowało na niego 335 eurodeputowanych (przekraczając wymagane minimum 233 głosów). Tym samym Złotowski znalazł się w gronie pięciu wybranych kwestorów, którzy odpowiadają za kwestie administracyjne i finansowe w Parlamencie Europejskim.
W Strasburgu o stanowiska kwestora ubiegało się sześciu kandydatów, a do obsadzenia było pięć miejsc. Czterech kwestorów wybrano już w pierwszej turze głosowania. Największą liczbę głosów zdobył bułgarski eurodeputowany Andrej Kowaczew z Europejskiej Partii Ludowej, uzyskując imponujące 559 głosów. Kolejne miejsca zajęli Marc Angel z Luksemburga (461 głosów), Miriam Lexmann ze Słowacji (459 głosów) oraz Fabienne Keller z Francji (398 głosów).
W decydującej turze Złotowski, reprezentujący frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, rywalizował z Palem Szekeresem z prawicowego ugrupowania Patriotów dla Europy. Złotowski zdobył piąte miejsce w gronie kwestorów, co wykluczyło kandydata eurosceptycznej prawicy z grona sprawującego najwyższe unijne funkcje.
Dzień wcześniej ponownie na stanowisko wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego wybrana została Ewa Kopacz reprezentująca Europejską Partię Ludową. Na stanowisko przewodniczącej ponownie wybrana została Roberta Metsola z Malty.
64-letni bydgoszczanin pełni mandat europarlamentarzysty już 10 lat. Uchodzi za bardzo pracowitego posła, co potwierdzają rankingi aktywności sporządzane przez Parlament Europejski. Zajmował się między innymi kwestia bezpieczeństwa ruchu lotniczego na terenie Unii. Niedawno został wybrany skarbnikiem grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów
Kompetencje Kwestorów w Parlamencie Europejskim:
Zarządzanie Finansami: Kwestorzy nadzorują budżet Parlamentu Europejskiego, dbając o efektywne i zgodne z prawem wykorzystanie środków finansowych.
Sprawy Administracyjne: Odpowiadają za sprawy administracyjne, w tym zarządzanie budynkami, infrastrukturą i usługami wewnętrznymi Parlamentu.
Warunki Pracy Eurodeputowanych: Zajmują się sprawami związanymi z warunkami pracy europosłów, takimi jak wynagrodzenia, dodatki, świadczenia oraz podróże służbowe.
Kontakt z Europosłami: Działają jako pośrednicy między administracją Parlamentu a eurodeputowanymi.
Organizacja Wydarzeń: Uczestniczą w organizacji i nadzorze nad oficjalnymi wydarzeniami, sesjami plenarnymi i innymi spotkaniami w Parlamencie.
Na połowę kadencji
Kwestorzy są wybierani przez członków Parlamentu Europejskiego na okres dwóch i pół roku. Ich wybór odbywa się na początku każdej kadencji Parlamentu i w połowie jego trwania. W Parlamencie Europejskim funkcjonuje pięciu kwestorów, którzy współpracują ze sobą oraz z innymi organami Parlamentu, takimi jak Prezydium i Konferencja Przewodniczących.
