W konferencji prasowej, która odbyła się dziś (czwartek, 13 marca) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy uczestniczyli również wojewoda Michał Sztybel oraz wicewojewoda Piotr Hemmerling.
- Jak dobrze państwo wiecie borykamy się, jak większość państw Unii Europejskiej, z kryzysem demograficznym, spadającą dzietnością i coraz mniejszą liczbą narodzin. Sukcesywnie likwidujemy bariery powstrzymujące młodych rodziców przed decyzją o posiadaniu potomstwa. Opieka żłobkowa to możliwość łączenia pracy z rodzicielstwem, to poczucie bezpieczeństwa, stabilności, to łatwiejsze życie, w końcu zaś to zachęta dla młodych par do podjęcia decyzji o posiadaniu dziecka. Dlatego rząd od samego początku nie skąpił środków na programy żłobkowe i robi wszystko, aby zlikwidować bariery dla osób, które chcą się zdecydować na rodzicielstwo - przekonywała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
W samej Bydgoszczy 3158 dzieci skorzystało ze wsparcia w ramach programu Aktywny Rodzic, a dzięki programowi Aktywny Maluch w całym kraju powstało już 35 tysięcy nowych miejsc w żłobkach. Jak zapewniła ministra to pierwszy krok, a celem jest 100 tysięcy.
- Cieszę się, że również w województwie kujawsko-pomorskim te miejsca się tworzą. Z 35 tysięcy miejsc tutaj powstało ich 1600. Najbardziej cieszą nowe miejsca dla maluchów w takich ośrodkach jak: Łubianka, Dorbcz, Łabiszyn, czy Tłuchowo. Cieszy każde 10, 16 czy 20 miejsc dla maluchów. To nie pusty slogan, tylko konkretny cel: żłobek w każdej gminie - wszędzie tam, gdzie jest potrzebny i jesteśmy coraz bliżej tego celu - podkreśliła ministra.
Michał Sztybel podkreślał, że celem w województwie jest utworzenie 6 000 miejsc w żłobkach.
- Cieszę się, że najwyższa, podpisana do tej pory umowa w kwocie około 18 milionów złotych jest realizowana w Bydgoszczy, gdzie powstanie 180 miejsc w nowym żłobku. Te wszystkie rzeczy pokazują, że zmiana jest możliwa, że pieniądze unijne są właściwie wydatkowane. Kiedy rozmawiam z samorządowcami to mówią wprost - taki program rządowy, jak Aktywny Maluch nigdy wcześniej się nie zdarzył. Mają zapewnione 3-letnie funkcjonowanie, otrzymują 100 procent środków z Krajowego Planu Odbudowy lub z budżetu państwa i dodatkowo dzięki wsparciu w kwocie 1500 zł na jedno dziecko mogą być spokojni, że rodzice po tym 3-letnim okresie będą w stanie nadal zapisywać kolejne dzieci do żłobków - mówił wojewoda.
Wicewojewoda Piotr Hemmerling nawiązał natomiast do kolejnej istotnej inicjatywy MRPiPS, dzięki której samorządy będą mogły zmodernizować i rozbudować place zabaw. - Uruchomiliśmy środki z programu „Aktywne Place Zabaw”, z którego skorzysta 25 samorządów z naszego województwa. Otrzymają 7,5 mln zł na 32 takie miejsca, które powstaną jeszcze w tym roku - zapewnił.
