MKTG SR - pasek na kartach artykułów

EuroPride 2010. Prawie dziesięć tysięcy lesbijek i gejów z całego świata przeszło ulicami Warszawy [zobacz zdjęcia]

Katarzyna Hejna
fot. Katarzyna Hejna
Prawie dziesięć tysięcy ludzi z całego świata wzięło udział w EuroPride 2010. Ta największa w Europie manifestacja mniejszości seksualnych odbyła się dziś w Warszawie.

Kilka tysięcy osób z całego świata wzięło udział w EuroPride. Ta największa w Europie manifestacja mniejszości seksualnych odbyła się dziś w Warszawie. Nacjonaliści rzucali w roztańczony tłum kamieniami, jajkami i odpaloną racą.
Demonstranci domagali się m.in. możliwości sformalizowania swoich związków, a hasło przewodnie to "Wolność, równość, tolerancja". Już na początku przemarszu policja zatrzymała siedmiu najbardziej agresywnych kontr-demonstrantów.

Wielobarwnym, tańczący tłum przeszedł ulicami miasta wywołując różne reakcje - część przechodniów machała przyjaźnie, robiła zdjęcia. Niektórzy dołączali do pochodu i bawili się razem z lesbijkami,
gejami, osobami biseksualnymi, transpłciowymi i ich przyjaciółmi. Z dziewięciu platform słychać było taneczną muzykę. W samym tłumie demonstrantów piosenki Queen a cappella śpiewała grupa ze Szwecji, zaś inna grupa obcokrajowców ubranych w biało-srebrne stroje wykonywała zsynchronizowany układ taneczny do piosenek ABBY. Na ulicach trwał prawdziwy karnawał.

Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie www.pomorska.pl/krajswiat

W demonstracji wzięli udział, m.in. nauczyciele z Polski i Niemiec oraz policjanci ze Stanów Zjednoczonych.

Ale w tłumie słychać było też komentarze: - Po co marnować tyle pieniędzy na policję? - denerwuje się kobieta w średnim wieku.
- Gdyby lesbijki i geje nie byli dyskryminowani, a naziści nie rzucali kamieniami, policja nie byłaby potrzebna - odpowiedziała młoda kobieta obok.

Inna dziewczyna pokazywała obraźliwe gesty demonstrującym. Widząca to para gejów wysłała jej pocałunek.

Christopher Street Day (z ang. Dzień Ulicy Krzysztofa, CSD) - święto obchodzone przez społeczność LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne i trans płciowe) na pamiątkę tzw. wydarzeń Stonewall. W 1969 roku w Nowym Jorku w klubie Stonewall Inn doszło do zamieszek między mniejszościami seksualnymi a atakującymi ich policją. Klub znajdował się przy ulicy 55 Christopher Street stąd nazwa imprezy.

Uważa się, że wydarzenia te zapoczątkowały amerykański, a w konsekwencji i światowy ruch walki o prawa osób LGBT.

Pierwsza w historii EuroPride odbyła sie w 1992 roku w Londynie i zgromadziła ponad 100.000 uczestników. W kolejnych latach jej gospodarzami były Berlin i Amsterdam.
EuroPride odbyła się po raz pierwszy w Polsce. To pierwsza i prawdopodobnie największa tego typu impreza w Europie Wschodniej. W przyszłym roku zawita do Rzymu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska