Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Faberge - najsłynniejsze pisanki świata

pio
Jajka Faberge
Jajka Faberge Ćmielów
Złoto, drogie kamienie, masa perłowa, kość słoniowa i emalia - nie tylko te "składniki" tworzą najdroższe pisanki na świecie.

Historia najdroższych pisanek świata zaczęła się w 1884 roku. Wówczas, na kilka dni przed świętami wielkanocnymi, car Aleksander III z dynastii Romanowów zamówił złoconą pisankę, która miała być ozdobą jego salonów. To skromny złotnik z Petersburga, Carl Faberge, podjął się zlecenia.

Gdy bogato zdobione jajo znalazło się w posiadaniu rodziny cara, ta nie mogła oderwać oczu od niezwykłej pisanki. Zwłaszcza caryca Maria zachwycała się pisanką wykonaną przez Faberge'a. To jej był dedykowany ten prezent.

Od tamtego czasu pisanki Faberge (taką przyjęły nazwę) stały się elementem tradycji. Na początku ozdobne jajko było wręczane przez cara i jego bliskich zaprzyjaźnionym rodzinom. Potem i inne rody wręczały wielkanocne jajka Faberge jako upominki z okazji świąt. Po śmierci Aleksandra III jajka u Faberge'a zamawiał syn cara, Mikołaj II.

Do teraz przetrwało 40 z 54 pisanek wykonanych na zamówienie Romanowów. Są w posiadaniu m.in. królowej Elżbiety II i Kremla oraz rosyjskich biznesmenów.

W tym roku handlarz złomu w USA kupił na bazarze od sprzedawcy staroci ozdobne jajko. Okazało się, że to jedno ze słynnych jajek powstałych na zlecenie carskiej rodziny. Klejnot był wart ponad 30 milionów dolarów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska