Facebook nie działa? Już niedługo tak będzie!
Sam Basil, minister komunikacji w Papui Nowej Gwinei podjął decyzję o tym, by przez miesiąc Facebook nie działał w całym kraju. Powodów takiej decyzji jest kilka, a kluczowym jest właśnie dezinformacja społeczeństwa. Polityk wskazuje na to, że Facebook ma w tym dużą rolę, jako przestrzeń, w której nie tylko rozprzestrzeniane są fake newsy, ale także tworzone są fałszywe konta użytkowników, którymi posługują się m.in. przestępcy seksualni i naciągacze.
Facebook na miesiąc wyłączony w całym kraju. Powód? Fake newsy
Co ma dać wyłączenie Facebooka? Dlaczego Facebook ma przestać działać?
Wyłączenie Facebooka na miesiąc pozwoli, zdaniem Basila, namierzyć fałszywe konta i osoby, które zajmują się rozprzestrzenianiem fałszywych informacji, a także materiałów pornograficznych. Na celowniku gwinejskich władz będą także osoby reklamujące na Facebooku nieprzebadane produkty (np. suplementy diety), których skutków dla ludzkiego zdrowia nie sposób przewidzieć.
Nadrzędnym celem, dla którego Facebook nie będzie działać przez miesiąc w całym kraju, ma być bezpieczeństwo obywateli i ich danych. Rozważane ma być także to, czy Papua Nowa Gwinea może mieć własną wersję Facebooka, która uniemożliwiałaby wykupywanie danych jego użytkowników.
Facebook ma nowy regulamin. Posypią się bany? Za te słowa Fa...
Minister komunikacji chciałby, by jego naukowcy mogli określić zalety i wady używania Facebooka w czasie, kiedy będzie on niedostępny. Trudno nie powiązać wyłączenia Facebooka z niedawną aferą Cambridge Analytica – zwłaszcza, że Sam Basil wielokrotnie wyrażał wątpliwości związane z bezpieczeństwem na Facebooku.
Podsumowując, gwinejski minister komunikacji chce wyłączyć Facebooka z powodu:
- fałszywych wiadomości
- fałszywych kont użytkowników
- problemów z ochroną danych użytkowników
- ochrony obywateli przed naciągaczami
- konieczności zbadania Facebooka: jego wad i zalet
- określenia możliwości utworzenia własnej wersji Facebooka, pozbawionej dotychczasowych wad
ZOBACZ TEŻ: Facebook utworzy randkową aplikację i będzie jak Tinder? >>>
Wyłączenie Facebooka nie jest konieczne. Analizę można prowadzić, kiedy Facebook działa
Aim Sinpeng z uniwersytetu w Sydney twierdzi jednak, że pomysł z Papui Nowej Gwinei nie jest najlepszy:
Jeden miesiąc to interesujący limit czasowy na ban. Nie jestem do końca pewna, co mogą osiągnąć i dlaczego ban jest konieczny. Bez niego również można przeprowadzić analizę Facebooka. A jakie dane zbiera rząd? Jeśli obawiają się fałszywych wiadomości, jest wiele sposobów na zrobienie tego bez wydania zakazu korzystania z platformy.
Facebook póki co nie skomentował tego, że przez miesiąc ma być niedostępny w Papui Nowej Gwinei.
Źródło: Noizz.pl, theguardian.com
Amerykańscy kongresmeni prześledzili polityczne reklamy na Facebooku. Pochodziły z rosyjskich źródeł, miały dzielić i wspierać Trumpa